| Eusunt132 a întrebat:

Salut! De ce ajung unii oameni sa se taie pe picioare sau maini? Cum de ajung in situatia asta? Si cat le raman semnele pe ei?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probleme psihice.

| 1997onur a răspuns:

Pai uni din cauza la droguri ajung asa iar alti au probleme serioase de sanatate alta explicatie nu stiu nu vad sincer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza unor probleme de ordin psihologic/psihiatric.Da, cicatricile rămân vizibile pentru tot restul vieții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred eu ca unii o fac din impuls, altii o fac din teribilism, din dorinta de a impresiona sau a sensibiliza pe cineva.

Citisem o data ca acest gest e specific persoanelor cu tulburare de personalitate borderline.

https://clinica-hope.ro/tulburare-de-personalitate-borderline/

| clau145 a răspuns:

Bunăă! Mulți oameni ajung să se taie pe mâini picioare și alte părți ale corpului din diferite motive. Cei mai predispuși sunt adolescenții. Persoanele care ajung la astfel de gesturi pot avea depresie, ceva ce îi tulbură pe interior, suferință sau chiar poate face acest lucru doar pentru a demonstra prietenilor că are curaj să se taie etc. Cauzele pot fi nenumărate și de obicei se recomandă vizita la un medic de specialitate. Cât despre perioada de vindecare a rănilor, depinde în funcție de cât de grave sunt tăieturile și cât de repede se regenerează organismul. Sper că ți-am putut fi de ajutor! Seară plăcută!