| taineamea a întrebat:

Pentru voi conteaza ca partenerul sa aiba o diploma de absolvire a unei facultati? Este normal ca o femeie care a terminat facultatea de drept, medicina, farmacie sau stomatologie sa-si doreasca langa ea un barbat cu facultatea si cu un job stabil?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Eu cred ca nu conteaza deloc diploma, insa conteaza imens nivelul intelectual la care se situeaza partenerul. Este absolut normal ca o femeie care a terminat (pe bune) o facultate sa nu isi aleaga un partener caruia cand ii vorbeste despre o carte interesanta sa ii fuga mintea la o partida de cruce. Si chiar as avea cateva exemple in acest sens, cunosc personal un cuplu economista/zidar sau altul invatatoare (e drept, fara studii superioare)/electrician, insa diferentele dintre ei sunt doar in plan profesional, avand un nivel intelectual apropiat si preocupari comune.
Eu cred ca atractia fizica poate duce la formarea unui cuplu la inceput, insa pentru ca o relatie sa dureze si pe termen lung sunt necesare mult mai multe conditii.
In privinta banilor, este ridicol sa vorbim despre diplome si joburi stabile, atata timp cat un medic sau un profesor castiga mai putin decat un muncitor decat o femei de serviciu, iar a vorbi despre joburi stabile in Romania este cel putin amuzant.

| taineamea explică (pentru regis):

Ai perfecta dreptate ca amandoi in cazul in care el nu are o facultate dar intelectual este peste limita si ai ce sa discuti cu el atunci nu vad o problema si mai ales daca exista dragoste intre cei doi. Stiu foarte bine ce salariu sunt in invatamant si in domeniul medical, iar un job stabil in Romania este greu sa-l ai sau sa-l obtii. Insa daca un barbat de 30 ani sau pana in 35 cu facultate, destept, cu care ai ce sa discuti legat de foarte multe domenii dar care nu-si cauta un job dupa ce a fost disponibilizat si prefera sa stea si sa-si piarda vremea pe net, la tv si sa fie intretinut de catre parinti cum ti se pare?

| regis a răspuns (pentru taineamea):

Nu prea am vazut barbati destepti care sa prefere sa isi piarda vremea si sa fie intretinuti de parinti, indiferent de varsta. Cu siguranta daca as fi femeie nu mi-as alege asa ceva.

| Zenithf a răspuns (pentru regis):

Excelent raspunsul tau, exact la asta ma gandeam si eu.

35 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Apreciez raspunsul lui @regis! Dincolo de dragoste exista intelegere care vine din preocupari, interese si vise comune!

| Flav a răspuns:

Ok, daca tot vad ca lumea s-a implicat, o s-o fac si eu, desi la inceput n-am dorit sa raspund, fiind am ajuns la o stare de saturatie, cand iti vad intrebarile, toate despre barbati, intalniri, matrimoniale, conduita sexului masculin sau gesturile elegante sau nu ale acestuia, de parca zilele astea ai cunoscut ca exista si Adam pe lume iar Eva nu-i singura.
Daca conteaza? O sa spun ca ar conta, dar nu in maniera in cat sa-i spun ''la revedere''. Niciodata n-am pus pret pe situatia financiara a cuiva, am privit cu aceeasi ochi atat pe cel/cea cu piscina, cat si pe cel/cea care abia avea sa-si puna de mancare in farfurie. Sunt unii care nu au avut cum urma o facultate, fiindca n-au avut bani. Stiu, va urma exemplul celor care au invatat la lumina lumanarii si-au facut din nimic brici, dar stii cum e: ''principiul e luxul celor care stau pe margine''. Sunt oameni slabi, demoralizati, care la varsta de 15-18 ani, n-au puterea, sustinerea, sprijinul si darzenia de-a porni pe cont propriu, de-a avea acea rabufnire de-a isi continua studiile, desi ar fi capabile. Asadar, de ce sa judecam dupa asta?
Vorbesti cu acea persoana, incerci sa intri in sufletul ei. Daca ai astfel de pretentii, atunci inseamna ca sacrifici dragostea, ca-i doar un transfer de diplome. In iubire, te daruiesti si oferi indiferent de nota de la Bac sau de meserie. Cel mai important cu acea persoana este sa vezi ca esti compatibil(a) in conceptii, ca poti comunica lenjer, armonios si ca simti te poti etala sufleteste, ca te poti elibera. Atunci, uiti de orice diploma si act de intelectualism.
Este normal ca o femeie ce-a terminat o facultate sa-si doreasca tot un om c-o diploma. Dar tot la fel de normal este ca, atunci cand se iveste sa te indragostesti de-un om care nu este la acelasi nivel cu tine, pe baza diplomelor, sa-l accepti asa cum este el. Tu te iei cu el, te bagi intr-o relatie cu sufletul, inima si caracterul lui, nu cu actele din birou. Cam asta ar trebuie sa inteleaga nu numai femeia, ci si barbatul, fiindca sentimentul este reciproc. A, ca incerci dupa sa-i oferi alta carare, alta deschidere, este altceva. Unii pot fi ridicati si le poti aduce acea ambitia sclipitoare, ce le-a lipsit toata viata, doar prin cateva vorbe, numai ca nu au avut cine sa le spuna, sa-i indrume.
Nu jertfi dragostea pentru asa ceva. Nu transforma iubirea intr-un targ de job-uri. Fiindca daca pui in evidenta aceste lucruri si te preocupa asa tare, da-mi voie sa-ti spun ca esti departe de-a fi cinstita in arta amorului. Iubesti fiindca iubesti, iar asta te inalta mai mult decat 7 facultati si 7 mastere la un loc. Keep that in mind, and love.winking

| taineamea explică (pentru Flav):

Apreciez ca ai raspuns pana la urma la intrebare. Intrebarile pe care le postez sunt cateva pe care mi le-am pus eu altele sunt din discutiile cu prietenele mele sau femeile cu care intru in contact la servici. Poate unele creaza o impresie gresita despre mine si ca sa-ti raspund nu acum l-am descoperit pe Adam. Daca te deranjeaza atat de tare aceste intrebari atunci voi posta intrebari de genul: "am facut sex cu prietenul meu si am inghitit sperma. credeti ca am ramas insarcinta?" sau "am incercat sa fac sex cu iubitul si dupa ce s-a terminat p***sul lui m-a atins in zona genitala si era umed, credeti ca sunt gravida?" etc. Nu sunt genul de persoana superficiala si intotdeauna ma uit intai la om, incerc sa-l cunosc, de cele mai multe ori atat eu cat si alte femei suntem dezamagite de comportamentul barbatilor chiar de la prima intalnire, de gesturile acestora, de discutiile avute. Pentru mine nu conteaza foarte mult cati bani are barbatul de langa mine, daca are nu stiu ce masina, casa; conteaza totusi ca sa aiba macar minimul necesar de bani din care sa poata sa se intretina pe el mai intai. Stiu cazuri de persoane care nu si-au permis sa urmeze o facultate si au o cultura generala dar sunt atatia care nici macar nu fac un pas in acest sens desi au posibilitatea. Daca as intalni o persoana fara acea diploma dar cu care sa am ce sa discut, care are o cultura si daca exista dragoste intre noi doi nu vad o problema in a forma o familie. Dar daca nu ar exista acestea si se formeaza o familie de exemplu nu crezi ca exista o discrepanta? Eu una intotdeauna m-am implicat cu sufletul intr-o relatie, nu pot altfel desi vad in jurul meu persoane care nu fac asta dar stau cu el sau ea ca sa nu fie singure, sa aiba pe cineva chiar si pentru acele partide de sex. Tu de exemplu ai tras o concluzie eronata la adresa mea bazandu-te doar pe intrebarile postate de mine si poate pe raspunsurile pe care le-am dat. Nu consider ca 7 facultati cum spui tu te inalta, atunci cand iubesti treci peste orice stiu asta foarte bine.winking P.S. O sa mai postez in seara asta o intrebare si mi-ar face placere sa-ti dai cu parerea - e chiar din experienta mea personala, este legata de barbati si "sentimentele" aparute dupa o prima intalnire.

| Zenithf a răspuns:

Esteo chestiune de cultura, intr-adevar. Nu-i neaparat necesar sa aiba amandoi acelasi nivel de studii, dar este necesar sa aiba subiecte comune de conversatie.

| mgtow a răspuns:

Astea sunt tampenii, ori parintii au interes financiar ca fata lor sa aiba unu cu bani sau ei ii pasa de unul cu studii tot pentru banii lui. Daca omul iubeste nu mai tine cont de studiile care le are jumatatea. Eu am doar 10 clase si ma angajez pe tir in cateva luni si asta nu inseama ca nu am dreptul sa am o familie (dar eu nu vreau pentru ca am trecut prin multe necazuri si in afara de alea nu am timp de ea daca sunt plecat de acasa luni intregi).

| taineamea explică (pentru mgtow):

Nu e vorba ca ei i-ar pasa de banii lui, ci ar trebui ca sa aiba macar bani sa se intretina pe el. Daca n-ar avea un job stabil de exemplu si nici n-ar cauta la 30 ani si ar fi intretinut de parinti sau iubita/sotie nu mi s-ara parea de exemplu potrivit pentru o femeie care a terminat una din facultatile enumerate. Ma bucur ca tu de exemplu iti cauti un servici, te zbati ca sa iti castigi existenta insa sunt unii care nu o fac. Ai bineinteles dreptul sa ai o familie, dar te-ai vedea de exemplu langa o femeie care este avocat sau medic?

| mgtow a răspuns (pentru taineamea):

Jeje da de ce nu? Dar cum am zis inainte nu vreau sa risc sa ma mai bag intr-o relatie pentru ca eu am o trauma care nu o mai pot scoate din cap si ma tot gandesc ca o sa fiu inselat. Din pacate voi ramane singur dar stiu ca voi fi sofer ceea ce mi-am dorit si fiecare sa aiba parte de cineva drag langa el dar la mine nu e posibil asa ceva.

| Araia a răspuns (pentru taineamea):

Dar din ce spui tu, nu nivelul studiilor e problema. Ci delasarea peroanei in cauza. Ca poti sa ai numai liceul, dar sa ai calificare la locul de munca si sa te zbati permanent sa te tii in pas cu cerintele pe piata muncii. Daca la 30 de ani il intretin parintii, nu cred ca se vor schimba multe in momentul in care se va afla sub alt steag (casatorie)

Răspuns utilizator avertizat
| didiDia a răspuns:

Este normal ca un om( barbat, femeie, nu conteaza ce sex are) indiferent cata scoala are(8, 12 clase, facultate, etc.) sa isi doreasca langa el un om sincer, cu care sa se inteleaga(asta implica respect, sinceritate, iubire, dar si un om cu care sa poti comunica, sa aveti discutii la un anumit nivel) si bineinteles un om care e in stare ''sa-si castige painea'' prin munca proprie si cinstita.(deci sa nu depinda de altcineva financiar). Atata timp cat ai ce sa vorbesti cu omul ala si el iti satisface nivelul intelectual, putand purta discutii provocatoare cu tine, nu vad ce problema ar fi daca el nu ar avea diploma, iar tu ai avea. Diploma nu te face mai om ca altii. Totul e sa muncesti, sa ai banii castigati de tine si sa fii un om de caracter.(ce am specificat la inceput). Eu asa vad lucrurile

| maissner a răspuns:

In general este indicat ca cei doi sa aiba catusi de cat acelasi nivel de educatie. Nu este vorba ca nu se pot iubii, dar pe viitor vor aparea neintelegeri.Mama si tata sunt un exemplu practic.Mama subinginer auto, tata doar mecanic(deci nu a facut facultate). De fiecare data cand se certau din diverse motive (zic se certau pentru ca s'au divortat) tata ajungea si aici sa ii scoata ochii mamei, ca ce se crede mai desteapta, desi ea niciodata nu aducea aminte de asta.El se simtea inferior chiar daca ea nu o facea.Desigur...exista si exceptii.Dar regula e in marojitatea cazurilor, de aceea e bine sa se evite diferentele de acest gen intr'un cuplu. Nu stiu cat te'am ajutat eu cu ce am balmajit pe aici...dar sper ca ai inteles ideea (ca in general in astfel de cazuri unul dintre parteneri duce cu sine o frustrare). Noapte buna :*

| taineamea explică (pentru maissner):

Si eu ma gandesc la aceleasi lucruri ca si tine, ca de cele mai multe ori apare aceasta diferenta chiar daca exista dragoste intre cei la un moment dat barbatul din orgoliu si frustrare se va simti inferior femeii si ii va reprosa, vor exista discutii care aparent ar fi legate de alt subiect dar care pornesc pana la urma de la bani, de la faptul ca ea e pe o treapta superioara samd. Mersi mult pentru raspuns, pupici :*

| doc69 a răspuns:

Ar fi de dorit dar nu te indragostesti de diplome...alea pot sa vina si pe parcurs...sunt si o multime de cretini cu diploma si fara caracter nu crezi?:

Răspuns utilizator avertizat
| fosnet a răspuns:

As spune ca e natural sa-si doreasca ceva compatibil, aici fiind vorba de nivel cultural, educational.Cine vrea un ignorant, taina?

| gabytza387 a răspuns:

Nu neaparat tinand cont de situatia care o avem la noi in tara locuri de munca tot nu ai chiar daca ai 5 facultati deci stai linistita nu asta conteaza big grin sa fiti fericiti sa va iubiti sa aveti incredere si sa existe respectwinking :pBAFTA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si iubirea? unde e? ce iubim? omul? sau functia, studiile, banii si averea?

| taineamea explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba sa iubesti banii sau studiile, dar nu ti s-ar parea o discrepanta mare intre o femeie care a terminat o astfel de facultate si un zugrav, electrician? Dacaa cel barbat are in jur de 30 ani sau peste si nici macar nu inceraca sa-si caute un job ti se pare corect sa fie intretinut de parinti si pe viitor eventual de iubita/sotie?

| didiDia a răspuns (pentru taineamea):

Tu acum deja vorbesti de 2 chestii: 1. tipul nu are facultate, iar femeia are 2. tipul nu are serviciu, iar femeia are La 1. nu vad care-i problema ca el nu are facultate, iar ea da. Daca se iubesc si se inteleg, ce conteaza ca nu e petecul ala de hartie si pentru el? Insa daca nu ai serviciu si nu-ti cauti(ca sa gasesti in 1-2-3 luni), devii o povara pe umerii sotiei/iubitei/parintilor etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intretinut? in ziua de azi,ca slujba,nimic nu mai are caracter permanent. dragostea,iubirea si respectul pot fi permanente daca le facem sa fie permanente.dar celelalte depind de noi,de patroni, de legislatie si de alti factori asupra carora avem control mai mult sau mai putin.dar daca e si prost si puturos, nu.nu merita.ma gandesc doar ca multi au fost buni cat au muncit,au avut bani,au fost potenti si de real prijin famililor lor iar cand au cazut sub tarele societatii au fost parasiti de toti,dovada ca; la bine si la rau; nu prea se potriveste mereu cu aspiratiile aspiratoarelor de bani,lux,sex si desfrau, fizic, pecuniar etc.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, vad ca si tu esti suparat pe femei dar mai ai incredere ca vei avea o familie in viitor? Din ce in ce mai rau va fi si relatiile stabile sunt pe punct de disparitie, oricum noroc sa ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spetsnatz,nu am nimic cu femeile.sau cu barbatii. daca am ceva am cu curvarii, cu puturosii care sug din munca altora, si asta li se pare drept.eu am o familie. unita.dar copii mei nu stiu daca se vor bucura de o viata linistita si decenta in sanul familiei LOR, intemeiata de ei.bine ar fi, pentru norocul lor sa ne rugam si sa facem totul sa se implineasca.fiindca stii cum e? i-am crescut, i-am educat, de acum trebuie sa-i ajutam.ca noi astia ne-am trait traiul, ne-am mancat malaiul.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine, mie imi pare rau cum a ajuns lumea in ziua de azi si cum va fi mai tarziu daca ar veni sfarsitul lumii in decembrie ar fi bine pentru ca e prea multa prostie pe lumea asta.

| LaraClarice a răspuns:

Nu e vorba numai de job, ci de nivelul intelectual. Daca ea este o femeie inteligenta si independenta este normal sa isi doreasca sa aiba alaturi o persoana asemeni ei.

(semneaza te rog petitia http://www.ptroa.co.il/petition/ )

| jokerul88 a răspuns:

E normal sa-si doreasca! oricine isi doreste ca artenerul sau sa nu fie un papalapte dar cand te indragostesti nu mai tii seama de lucrurile astea! oricum e ceva normal

| Madalinaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Nu conteaza daca ai diploma sau nu daca iubirea exista atunci un mic opstacol nu te poate impiedica sa stai langa persoana pe care o iubesti.