| taineamea a întrebat:

Voi ce parere aveti? Este normal ca o femeie care a terminat facultatea de drept, medicina, farmacie sau stomatologie sa-si doreasca langa ea un barbat cu facultatea si cu un job stabil? Pentru voi conteaza ca partenerul sa aiba o diploma de absolvire a unei facultati?

Răspuns Câştigător
| Minnie a răspuns:

Parerea mea pe care o sustin cu tarie este ca ambele persoane dintr-o relatie trebuie sa aiba aceleasi studii si aproximativ aceeasi situatie fianaciara si sa provina din familii identice ca structura si sa aiba ambii sa aiba aceeasi stare civila. Poate la inceput totul e roz dar in timp vor iesi la iveala diferentele si vor exista reprosuri. Eu, una din moment ce nu sunt divortata de ce as lua pe unul deja "inceput" de alta? Pornim amandoi la inceput de viata. Nu sunt vaduva deci de ce as lua pe unul vaduv cu amintiri si traume proprii? Am facultate si master, de ce as lua pe unul cu liceu care de abia incropeste o fraza corecta? Am o slujba stabila, o functie buna, de ce as lua un mecanic auto? Si invers, o femeie de serviciu de ce ar lua un director de firma? Pur si simplu, dragostea trece si prin stomac, trebuie sa fie si intelegere din toate punctele de vedere. Concluzia este ca da, eu cred ca ambii trebuie sa fie pe picior de egalitate din toate punctele de vedere pentru ca in timp diferentele vor iesi la suprafata si vor iesi urat. O doamna care e maritata din iubire cu un mecanic auto, necioplit si fara maniere poate la inceput va accepta dar intr-un final se va satura de el si invers, un domn director nu va sta prea mult langa o femeie de serviciu cu 4 clase cu gura mare si telenovelista, indiferent cat de mare e iubirea.

5 răspunsuri:
| Homye18 a răspuns:

Din punctul meu de vedere studiile sunt irelevante intr-o relatie, atata timp cat exista dragoste si intelegere. Cunosc cazuri in care un barbat fara studii superioare are un job mai stabil decat un barbat cu studii superioare. Este absolut normal ca pe masura ce termini niste scoli sa ai pretentia sa-ti gasesti un barbat pe "calibrul" tau sa spun asa, dar evident exista si exceptia de confirma regula.

| taineamea explică (pentru Homye18):

Ai dreptate si tu, insa sincer nu vad o femeie care a terminat una din facultatile date ca exemplu avand o relatie cu un muncitor, electrician, zugrav sau alte exemple si fara facultate. Si in cazul in care barbatul ar avea o facultate dar nu un job stabil? Crezi ca ar fi bine? Iti dai seama ca acel barbat va ajunge sa fie intretinut de parinti, mai ales daca nici macar nu-si da interesul sa-si caute un job si prefera sa-i piarda timpul.

| mgtow a răspuns (pentru taineamea):

Oricum de munca e pentru oricine, facultatea acum e de pomana pentru ca de abia se mai gaseste de munca si cei care au noroc sunt aia cu liceu si 10 clase doar eu am vazut la mine in oras cate posturi se pun la bataie si nimeni nu le ocupa toate pentru ca sunt plecati in strainatate locuitorii.

| Homye18 a răspuns (pentru taineamea):

Eu cunosc un caz in care femeia respectiva este director la resurse umane la o firma si sotul ei este sofer si au o casnicie fericita si un copil. Deci exista si exceptia de confirma regula.

| nadyank a răspuns:

Poate nu conteaza daca are sau nu facultate, dar sigur trebuie sa aiba o cultura generala vasta, sa fi citit la viata lui, sa stie sa se poarte si sa vorbeasca si un job stabil si bine platit sau afacerea lui - asta daca e o fata desteapta si materialista, daca e mai slaba de inger si cu capul in nori nu conteaza aspectele mentionate mai sus ci doar sentimentele happy