| anonim_4396 a întrebat:

Pentru voi cum vi se pare o femeie casnică ce nu muncește si sta doar acasă? Eu am 19 ani și din motive personale nu am putut să mă angajez. Dar nu asta e problema. Tata și mama sunt despărțiți. Eu stau cu tata și fratele. Tata mereu îmi scoate ochii că "nu am de ce să mă vait atâta cu treaba pe acasă, că nu lucrez." Vorba asta m-a deranjat cel mai rău. Pe mine și de mă dor picioarele după o zi de stat numai în picioare sau daca mă ia durerea de cap, el nu mă înțelege. Parcă aș fi din fier. El nu apreciază faptul că fac multe treburi (știți cum e la țară). Mă simt ca o menajera. Îmi place să fac curat, dar cu o limită. De exemplu abia acum o săptămână am făcut curățenie generală, iar el îmi spune că m-am făcut o leneșă. Și i-am spus "ia-ti femeie și nu mă mai bate la cap pe mine", și nici frate miu nu e însurat, dar în ritmul asta nu mai îmi vine să mai stau in casa asta. Amândoi s-au învățat singuri, mă rog s-au învățat cu mine. Sunt mai multe lucruri la mijloc, dar nu stau sa le zic aici pe toate. sad prietena m-a sfătuit să îmi găsesc pe cineva și să plec, dar nu voiam să se ajungă la asta.

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

"Meseria" de casnica este una destul de solicitanta mai ales dacă locuiești la tara.Cine neaga asta nu știe despre ce vorbește, sau are toate la botul calului.
Îți înțeleg frustrarea dar din păcate cel mai probabil vei scăpa de treaba asta doar dacă pleci.Si nu, nu sa îți găsești pe cineva sa te mariti, ci sa devi încet independenta.

| haileewatson a răspuns:

Esti adult, in locul tau imi gaseam un job si ma mutam singura sau cu niste prietene. Trebuie sa pleci de la parinti daca vrei sa iti incepi viata si sa fii independenta.
Munca casnica este munca multa intr-adevar, dar sa stii ca o femeie care nu are job va fi intodeauna manipulata de cealalta persoana care aduce banii in casa, esti dependenta de acea persoana, nu ai niciun cuvand de spus, esti blocata, nu poti pleca, nu poti lua decizii, nu poti cumpara lucruri fiindca nu ai nicio putere financiara.
Ignora-l pe tatal tau, e evident ca e nesimtit si rau

| iulia0514 a răspuns:

Căutați un loc de munca unde sa nu depui prea mult efort strângi banii și te muti în chirie și atunci nu o sa mai depinzi de nimeni!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei

Mă regăsesc cumva și eu în situația ta

Consider că am experiența, dibăcia și personalitatea potrivită ca să te ajut în situația asta

Scrie-mi te rog în privat ca să putem lua legătura acolo

Take care

| Kaonashii a răspuns:

O parere proasta pentru ca e practic blocata. Daca omul ala devine violent, ea ce face? Nu are bani sa plece nicaieri. Niciun barbat normal la cap nu isi lasa femeia sa lancezeasca, sa se simta inutila si izolata, e foarte periculos pentru sanatatea ei mintala si siguranta ei. Trebuie sa ai mereu un plan b si bani pusi deoparte, sa fii independenta, ca sa nu te tina niciun barbat blocata intr-o relatie abuziva.

Fugi cat inca esti tanara ca mai incolo o sa fie tot mai greu sa gasesti un loc de munca.

| MihaBianca a răspuns:

Fără supărare, dar nu, soluția nu e să îți găsești pe cineva și să pleci. Asta pentru că nu e în regulă să te muți repede cu cineva în ziua de azi pentru că nu știi peste cine dai. Ești studentă? Poți să aștepți până termini facultatea și să pleci atunci. Sau fă cumva să îți găsești de muncă și să îți închiriezi ceva.

| unknownnn a răspuns:

Sunt multe lucruri care nu mi se pare în regulă în cele menționate de tine. Ai omis și multe detalii care sunt foarte importante.

În primul rând, nu e datoria ta să iei totul asupra ta. Pot înțelege că tu, fiind neangajată, ești acasă mai mult ca și altcineva din casă care are un loc de muncă, dar asta nu înseamnă că trebuie să le faci tu pe toate. Ai spus chiar tu, că te simți ca o menajeră. So stop being one.

Tatăl tău a greșit foarte mult spunându-ți toate lucrurile respective și cred că a fost dureros. Încearcă să iei asta ca un semnal de alarmă și să te motivezi să-ți schimbi viața.

Nu sunt de acord nici cu sfatul prietenei tale. Soluția nu e să-ți găsești pe cineva și să pleci, ci să-ți găsești un loc de muncă și să pleci.
Încă un detaliu important omis: ai vreo calificare? ai terminat liceul? diplomă de bac?

Multe tipe fac greșeala asta, vor să scape de mediul de acasă, își găsesc pe cineva și pleacă, dar de multe ori, situațiile de genu au un sfârșit destul de trist. Ca să nu mai spun că va trebui să fi dependentă de el atât financiar, cât și din alte puncte de vedere.
Ai 19 ani. E un moment bun să-ți iei viața în mâini și să începi să-ți clădești singură o carieră. Fii independentă, fiindcă așa n-o să poate nimeni să-ți ia asta vreodată.

Singurul sfat pe care ți-l pot da e să-ți cauți un loc de muncă, să te muți singură în altă parte și să începi să te bucuri de viață. Poate pare scary, dar lucrurile bune în viață vin exact când ieși complet din zona de confort.

Nu-ți rata viața făcând curat toată ziua și gândindu-te că singura varianta e să-ți găsești pe cineva ca să te poți muta. Start to change your life. And find a career. Then learn. And work. And live. And enjoy it.