| anonim_4396 a întrebat:

Deci. Am cea mai tampita viata din lume! Vara asta nu am fost nicaieri plecata. Toata vara cu examenele si liceu` si nici macar luna asta nu am reusit sa stau macar 2 zile sa ma relaxez si eu.

Toata vara am stat acasa cu soramea pentru ca ai mei au avut "treaba" si am scris intre ghilimele pentru ca doar mama munceste si tata e plecat al dreq ca nici el nu stie unde numai sa nu fie acasa. Toata vacanta am stat ca o tampita inchisa in casa fara sa fac nimic toata ziua decat curatenie, mancare, sa am grija de soramea etc. Si seara cand veneau ambii acasa [mama si tata] ma certau ca nu am facut nimic si ca nu sunt buna de nimic.

Am intrebat daca pot sa merg la bunica o saptamana cat mai este din vacanta asta sa ma relaxez. eu si cu o verisoara ne-am propus sa merge deodata.

Normal ca la ea iau spus "du`te!"

La mine: "nu, nu si iar nu."|

Pur si simplu nu mai suport!

Vreau sa mor naibii!

Ce sa fac? ca nu mai supooorttttt! cryingcrying

Răspuns Câştigător
| redrosegirl a răspuns:

Buna! E foarte urata situatiasad>Imi pare rau pentru tine.De ce nu vorbesti cu bunica ta sau cu parintii verisoarei tale sa-i roage ei pe parintii tai sa te lase.
Si eu trec printr-o situatie asemanatoare,doar ca eu sunt mai rebela si le mai raspund, cand reusesc sa ies din casa vin cand vreau nu cand vor ei.Am incercat sa le explic ca adolescentii au nevoie de libertate pentru a se maturiza,dar nu inteleg. Daca esti destul de curajoasa vorbeste cu ei si explica-le ca ai nevoie de libertate, relaxare, intelegere. Sinuciderea nu este o solutie si daca lucrurile se agraveaza vorbeste cu un psiholog sau apeleaza la un reprezentant al Protectiei Copilului.Ai grija de tine!kiss

6 răspunsuri:
| Alex0194 a răspuns:

He he fetito, viata nu e tot o joaca, mai iti vezi si de scoala si surori. Spune-le ca vrei libertate ca esti copil. Iesi cu prietenii la plimbare si lasa-ti sora la vreo matusa ceva. Bafta si asta nu-i motiv sa mori. Stai sa ajungi mai la maturitate ca o sa ai motive mai bune sa mori laughing Da tot n-are rost sa mori desi sunt si momente mai nasoale, dar trec. Viata nu e o joaca si viata nu-i o joaca mai trebuie sa si traiesti nu sa stai prea mult dar nici sa fi sluga. Bafta si mai lasa moratea ca abia a inceput viata.

Răspuns utilizator avertizat
| angeltyo a răspuns:

In primul rand, trebuie sa te calmezi. Viata nu e usoara, e adevarat, dar o poti face tu mai usoara daca vrei. Iesi afara cu prietenele, du-te la un suc cu ele sau plimba-te; in caz ca ele sunt plecate, du-te singura cu castile in urechi si viziteaza-ti orasul, eventual poate te imprietenesti cu cineva. Fii deschisa la lume si incearca sa gandesti pozitiv, asa incat sa atragi lucrurile pozitive. Poate faci ceva amuzant cu sora ta, eu intotdeauna mi-am dorit o sora ca sa ma joc cu ea sau sa o invat sa se machieze, lucruri de fete.
Ceea ce trebuie tu sa schimbi este modul in care percepi lucrurile. Fii mai pozitiva, gandeste-te ca tu poti faci ceva ca sa iti schimbi viata. Citeste o carte, vorbeste cu sora ta, incearca sa abordezi lucrurile in alt mod.
Succes!

| Annie2498 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa discuti cu ei. Sa ii intrebi ce ai facut si de ce se comporta asa urat cu tine. Si eu cu mami ne certam zi de zi si inca ne certam... eu o injur si o fac in fel si chip. dar de fiecare daca incercam sa ne impacam, sa imi cer scuze... in Cazul tau eu spun ca cel mai bine ar fi sa discutati serios, iar daca nu inteleg atunci sa mergi la bunica ta o saptamana ca sa te linistesti. P.S. lasa naibi gandurile rele si nu`ti mai dorii moartea ca nu are nici un sens:*. Bafta

| Sabynna a răspuns:

Inteleg ca e o situatie neplacuta, dar...nu cred ca acesta ar fi un motiv pentru care sa spui "gata, vreau sa mor!".Din cate am inteles, intrii la liceu. Inceraca sa te tii de scoala, sa inveti, ca pe viitor sa nu depinzi de alt cineva, sa te descurci sigura, si sa iti aranjezi viata asa cum vrei tu. Parintii nu ii alegi tu, si nici nu poti sa ii schimbi. Intelege-o si pe mama ta.pentru ca nici ei nu ii e usor sa intretina atatea persoane de una singura (din cate am inteles, tatal tau nu lucreaza). Imi pare rau de ce ti se intampla, dar in acest moment, tu nu prea ai ce sa schimbi. Imoprtant e sa intelegi, ca viata e scurta...si dupa ce ca e scurta, nu are rost sa o faci tu sa se termine si mai repede.
Ai grija de tine happy

| anonim_2130 a răspuns:

Pla mea. angry.dq nici eu, decat pe la rude angry si atat.ma simt atat de prost cand toate pr mele se plimbau prin Arad, bulgaria, padina angry ...nu mai suport viata angry.si nici banii crying. m-am plictisit dq in casa.te inteleg angry si eu sunt la fel;(. oriqm vb si tu ca ai tai mai maama toate fetele se plimba etc si eu stau numai in casa angry poate reusesti so convingi