| Andraa_3088 a întrebat:

Peste cate esti dispus sa treci intr-o relatie? In ce conditii ai accepta violenta fizica/verbala?

18 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Peste violenta fizica nu-s de acord nici in ruptul capului. N-as lovi niciodata o femeie, nici c-o floare. Si daca as ceda in vreun moment, nu i-as accepta eu sa-mi ierte asa ceva!
Violenta verbala: depinde la ce frontiere te referi, dar acolo unde este violenta verbala, nu este comunicare si respect, iar astia-s pilonii intr-o relatie stabila, bine conturata.
Ma bucur c-ai reusit s-o iei de la capat, c-ai gasit pe altcineva. Multi, dupa o astfel de experienta, nu mai cred in dragoste, refuza tot ce-i in jurul lor, isi pun scutul si se schimba si ca persoane.

| mgtow a răspuns:

Daca as auzi 2 injuraturi de la prietena adresate mie, i-as da papucii.

| elena a răspuns:

Intr-o relatie poti trece multe fapte/lucruri cu vederea, dar niciodata nu trebuie tolerata violenta verbala, cea fizica, nici atat... unde mai este respectul de sine?

| ExistaMosCraciun a răspuns:

In nicio conditie.

| bobby_7474 a răspuns:

Sint de acord cu toti cei care au raspuns, ca nu sint de acord cu violenta fizica si verbala,dar totusi mai exista femei chiar in sec nostru care de dragul copiilor accepta asa ceva,care-si distrug sanatatea cu niste zbiri,sau pase,cum sa-i numesc?,numai ca cei mici sa nu duca lipsa unuia dintre parintii biologici,negindindu-se la repercursiunile care ar putea avea acest climat mai tirziu asupra copiilor lor,sfatuiesc pe orice femei din lume ca la prima palma sa fuga,sa fie f departe de a doua, si acelasi lucru si cu agresivitatea verbala, distruge psichicul la fel ca un drog. tare mi-as dori sa se faca si in rom grupuri militante inpotriva agresivitatii de orice gen si sa se introduca legi penale cu pedepse de la 3 ani in sus impotriva celor ce-si maltrateaza femeia si nu ofera climatul corespunzator cresterii si dezvoltarii civilizate copiilor, pentru ca cel mic ce vede in casa duce cu el mai departe, sau se imbolnaveste psihic

| buterfly a răspuns:

Pai sti cum se zice intr- relatie faci multe compromisuri daca sentimentele sunt puternice!winking
In nici un caz nu sunt de accord cu violenta fizicaastraight faceDeja acolo nu mai este iubire parerea mea, e o obsesie nu stiu...dar e aiurea si ink ceva nu pot sa inteleg cum pot unele fete/femei sa stea alaturi de unu care o bate sau etc, iubesti iubesti dar trebuie sa ai un pic de orgoliu in tine(in general ma refer)
Si in privinta violentei verbale...Niki asta nu prea e genul meu, adica nu sunt genul de pers sa vorbesc urat cu prietenul meu.Incerca sa rezolv lucrurile cu cat mai mult calm pentru ca sunt de parere ca asa se rezolva lucrurile mult mai usor!winking
Acum ca ne mai enervam si mai ridicam tonul...whistling asta e dar incercam totusi sa ne controlam cat mai mult!happy

| luiza a răspuns:

Sunt dispusa sa trec peste multe dar nu peste violenta indiferent ca este doar verbala, ca sa nu mai vorbim de cea fizica. Un om care foloseste intr-o relatie violenta inseamna ca nu il respecta pe cel de langa el, si fara respect nu poti avea, si consolida o relatie!

| darrio2007 a răspuns:

Nu as accepta violenta fizica/verbala in nici un moment al relatiei.Nu se potriveste cu caracterul meu.

| madalina3005 a răspuns:

Sub nici o forma! Violenta, indiferent de care, NU aduce nimic bun. Violenta fizica te face sa tresari si la cel mai mic zgomot si sa te uiti mereu in spate, cea verbala iti distruge increderea in tine insuti, te va face sa crezi mai devreme sau mai tarziu ca asta meriti ca nu poti avea parte de ceva mai bun si te vei afunda mai adanc in aceasta gaura neagra. Sper ca nimeni sa nu accepte violenta fizica/verbala. Desi poate parea greu de crezut, cam in orice situatie exista o mica portita pe care sa te poti strecura cand lucrurile o iau razna. Stiu, am trecut prin toate astea. Daca vrei, putem discuta mai multe prin mesaje.

| Angel0 a răspuns:

Violenta nu are ca cauta intr-o relație.

| Andraa_3088 explică:

Am terminat o relatie de trei ani, cu bune, cu mai multe rele. E aiurea sa fii ajuns intr-o situatie asemanatoare cand si eu, cu 2 ani in urma sustineam ca nu as putea sa trec peste o singura palma, 2 cuvinte urate. Si am trecut, nu o data. Iubeam enorm, din toata inima si simteam ca centrul vietii mele este relatia asta, omul asta. Si nu imi pasa ca ma cert cu ai mei, cu apropiatii. si am pierdut multe.
Dar m-a lasat, intr-o minciuna si o incertitudine iesita din comun. fara nicio explicatie, cu un dor imens si o iubire atat de mare in care ma pierdeam.
Intr-un moment de luciditate, ajunsa la disperare, am realizat ca nu mai sunt eu cea mereu fericita, care se distreaza, iubeste, e implinita. Si cel mai mult a durut ca m-am pierdut pe drum. pe mine!
Am suferit, m-am imbolnavit, am slabit foarte mult. ma simteam singura vinovata pentru tot, desi nu aveam motive.
Pentru toate cele care trec prin asa ceva. dupa cateva luni de suferinta, mi-am impus sa ma regasesc, sa lupt.
Si am intalnit pe cineva. care m-a facut sa imi schimb parerea despre mine, despre oameni. Care ma face sa ma simt cea mai fericita fiinta de pe pamant, stiind ca in sufletul meu mai exista trecut. Si caruia ii multumesc din suflet ca exista pentru mine!
Am invatat ca speranta nu o poate lua nimeni, ca sunt puternica si ca exista cu adevarat cineva care te va face sa intelegi ca suferinta ta nu a meritat - lasandu-te calcata in picioare.

| marthaa a răspuns:

De ce trebuie sa acceptam violenta fizica/verbala? In nici un caz nu as accepta.O relatie trebuie sa se bazeze pe respect, incredere, afectiune etc. Daca apar cele doua nu mai este relatie este bataie de joc.

| gabytza387 a răspuns:

Nu accept niciuna dintre ele tongue sunt o fire autoritara si intr o relatie nu trebuie ca partenerul de viata sa ti simta slabiciunea sa fi pentru el o proprietate personala

| maftei a răspuns:

Eu nu asi accepta violenta nici fizica, nici verbala, ca odata ce ai permiti sa faca asa ceva o sa faca mereu si apoi nu o mai poti numi reletie.Si asi ierta dar depinde ce, ca daca ar fi vorba de infidelitate nu asi ierta asa ceva sub nici o forma

| AngieT a răspuns:

Sunt dispusa sa trec peste orice greutati intr-o relatie doar daca sunt sustinuta de parterenul meu. In caz contrar inseamna ca nu am pentru ce sa lupt si totul e in zadar. Cat despre violenta NICIODATA nu as accepta asa veba pentru ca nici eu nu as aplica aceste lucruri vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In nicio conditie nu as accepta violenta fizica sau verbala. Peste cate sunt dispusa sa treci intr-o relatie? Suna urat. Atata timp cat iubesti, poti face si poti trece peste multe.Totul pana la minciuna si tradare.

| AndreeaWTS a răspuns:

Nu sunt dispusă să trec peste nimic.
Nu am oferit și nici nu voi oferii niciodată "o a doua șansă".
Pentru că nu sunt genul care iubește din inerție, din obișnuință, din frică de singurătate... etc.
Nu sunt de acord nici cu cei care spun că într-o relație "trebuie să faci și compromisuri".
Nu. Să treci peste un episod de violență verbală sau fizică, nu e un compromis. E o imensă prostie.
În secunda doi ar dispărea din viața mea, fără să să am vreun regret că aș fi pierdut ceva, indiferent cât de mare a fost dragostea. Aș regreta doar că am fost suficient de fraieră, încât să nu-mi dau seama mai repede ce fel de om e.

| alinapatricia89 a răspuns:

Eu sunt o persoana care iarta. poate peste violenta verbala as trece o data, de 2.de 3 ori! dar violenta fizica nu o accept sub nici o forma!