| agent003 a întrebat:

Poate fi numita " Mama" femeile care isi abandoneaza copii, ii trimit copiii in orfelinate, sau cei nascuti chiar ii arunca in cosul de gunoi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acele infecte se numesc... tarfe, zdrente, criminale...infecte faca pic de mila.

17 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Mama, nu. 'Mame' sigur. Eu cred ca nu e nimeni in masura sa judece ce fac ele. Eu nu mai inteleg. Nu sunteti de acord cu metodele contraceptive, nu sunteti de acord cu avortul, nu sunteti de acord cu abandonarea si adoptia... Ce ti se pare 'mai acceptabil' dintre a avorta si a abandona un copil deja nascut? Ne-am nascut cu totii perfecti si putem sa punem la zid oameni care fac greseli, poate la fel de grave ca ale noastre, doar ca diferite? Bleah!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In nici un caz.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nuwinking Ce fel de mama este aia care nu are grija de propriu sau copil? Nu voi intelege niciodata dc aceste femei fac astfel de lucruri.sad

mlm
| mlm a răspuns:

Cu siguranta nu le putem numi in nici un fel, dar totusi nu trebuie sa judecam pe nimeni, multe o fac din motive grave(nu au casa, sint minore, nu sint in stare sa intretina acel copil si multe altele), decit sa ai inece sau sa faca alte minuni mai bine ai lasa la orfelinat sau ai abandoneaza macar stiu ca va fi gasit acel copil de cineva si va fi pe urma in siguranta. Din pacate daca viata este asa cum este, nu putem judeca pe nimeni, numai Dumnezeu este in masura sa faca asa ceva.

Janina
| Janina a răspuns:

E usor sa judeti cand esti de partea cealalta...nu sunt de acord cu ele, dar as dori totusi sa vb cu o asemenea femeie si sa vad ce gandeste sau ce nu gandeste cand face asa ceva.

| bunica a răspuns:

vrem nu vrem sunt si mame si femei, mame sunt prin simplu fapt ca au dat nastere dar nu mame cu sufletu si dragoste pentru un copil, femei doar prin sexu pe care-l au dar nu prin gingasia si iubirea ce-o are in suflet o adevarata mama si femeie. D-zeu mai devreme sau mai tarziu le va pedepsi.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Se numesc monstrii, nu femeiwinking

| lilia_2632 a răspuns:

Pot fi numite "pietre", "ciori"

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Faptul ca ii duce la un orfelinat, nu e de bune.
Dar nu e atat de grav. Mai grav, chiar foarte este daca il arunka la gunoi. :-s asta chiar ca e de neiertat.

| just.for.you a răspuns:

Eu una nu le-as numi mama pentru ca daca tot aveau de gand sa abandoneze copii de ce nu a avortat in prima luna asa nu mai sufereau si bietii copii de nepasarea lor, de faptul ca nu i-au iubit, dar o mare parte a vinei o au si acei presupusi,, tatici,, poate daca sprijineau un pic,, mamele,, poate nu ar mai exista abandonurile!

| Ella_6365 a răspuns:

Daca nu pot sa-l creasca, nu au o situatie materiala buna, ii trimit la orfelinate pentru a ajunge la o familie care ii va putea oferi ce ea nu poate, sunt o gramada de motive, la asta nu e nimic rau. dar sa-l arunci la gunoi, aia este... de neiertat

| nena78 a răspuns:

Eu am o fetita de 2 ani si 7 luni. o ador, iar o femeie ce isi abandoneaza copilul, pentru mine personal nu se numeste fiinta umana.

| copilu a răspuns:

Nu parerea mea k o mama care face asa ceva nu are suflet iar despre cele care ii nasc si ii arunk in cosul d gunoi ...cred ca pedeapsa kpitala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ele nu pot fii numite nici femei dar mame!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt adoptata si stiu cum este insa eu am aflat atunci cand nu trebuia si ma bucur ca am ajuns intr-o familie minunata in care nu imi lispseste nimic....parintii adevarati st cei care te cresc ***

| Alyyy a răspuns:

Practic da, caci ele sunt cele care le'au dat viata.carne din carne si sange din sange.totusi e imoral sa faci asa ceva si daca stii ca nu ai conditiile necesare si nu esti in putinta sa'i oferi copilului ceea ce este numit un "trai decent". de aceea spunem ca cea care a facut asta nu poate fi numita "mama". dar ea este mama lui, chiar daca si'a batut joc de el
P. S. : e imoral iar aceste femei ar trebui inchise, torturate, ele nu merita sa traiasca.

| alex1199 a răspuns:

Cred ca nici femeie nu ar merita sa se numeasca.