| anonim_4396 a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca am uitat sa-mi iau pastiluta intr-o seara si am facut dragoste?

Răspuns Câştigător
| yami a răspuns:

Se poate, sigur ca se poate, SUNT DOVADA VIE! am o fetita, dupa un astfel de incident.am ramas insarcinata, si nu-mi venea sa cred, stiind ca iau de atata vreame pastile.nu am facut avort, si partenerul meu a fugit"de la locul faptei"...ai grija, draga mea, dc nu-ti doresti bb acum, ia pastila de urgenta!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu conteaza daca ai avut contact in ziua in care ai uitat pastila. Se poate intampla ca in ziua in care uiti, un ovul sa scape inhibitiei exercitate de contraceptive, sa e matureze mai tarziu si sa ramai insarcinata peste cateva zile, chiar daca iei urmatoarele pastile. De aceea se recomanda ca pana la urmatoarea menstruatie sa te protejezi cu prezervativ.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Da pai te-ai expus unui risc foarte mare.eu am avut discutii cu mama si ea foloseste astfel de pastile si mia explicat ca daca uiti sa o iei ramai insarcinata decum o facisadsadsadsad. nu stiu acum poate sunt mai multe criterii

| jolie_3446 a răspuns:

Depinde. daca pastila respectiva e din prima sau ultima saptamana a foliei se recomanda ca o saptamana sa te protejezi preventiv si altfel, doar daca ai depasit 12 ore de cand ai ratat-owinking

| oareunde a răspuns:

poti sa iei pastila din seara respectiva, in maxim 12ore dupa ora la care trebuie sa o iei. daca nu ai luat-o, arunc-o si vei lua urmatoarea pastila a doua zi la ora la care trebuie. exista sanse sa ramai insarcinata, dar sunt extrem de mici. eu spun ca nu ai de ce sa-ti faci probleme. ai mai mare grija de acum! worried

| jooles a răspuns:

Depinde de cat timp le iei...si eu iau pastile de 2 ani deja si am uitat de o groaza de ori dar nu am ramas insarcinata.

| jooles a răspuns:

Depinde de cat timp iei pastilele respective si cat de obisnuit tie organismul cu ele ...iti un exemplu personal iau pastile de 2 ani si am uitat de o groaza de ori sa le iau si nu am ramas insarcinata...bine nu e tocmai ok sa nu iei o pastila, 2, 3 deoarece iti decaleaza ciclul...