| IrinaMitica a întrebat:

Poți zice despre tine "sunt obiectiv "sau"sunt subiectiv"? ca cineva zice ca nu poți zice asta despre tine.

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Din perspectiva mea, sinele nu poate fi altfel decat subiectiv. Obiectiv te pot privi ceilalti, insa si aici depinde mult de numerosi factori.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai e chestia aia cu 6, pe care alții îl văd 9.
Așa e și aici,tu te poți considera subiectiv și poate că așa e,dar poate din exterior pari mai degrabă obiectiv.
Deci totul tine și de modul în care privești lucrurile.
Ba poți spune despre tine cum ești, dar nu înseamnă că așa ești și văzut din exterior.
Gen, daca un om minte și e necinstit și el zice că este cinstit, nu înseamnă că și e, nu?

| VoidEternal a răspuns:

Poți zice despre tine că ești obiectiv când vorbești despre lucrurile care nu te afectează în mod direct. Și invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate. Tot ce poti sa spui e ca nu esti obiectiv atunci cand esti subiectiv.

| risteacristi a răspuns:

Cineva ar putea spune despre parerile tale ca sunt obiective sau subiective. Se poate extinde rationamentul si la persoana ta. Astfel devii 'obiectiv' sau 'subiectiv'. As spune ca 'obiectiv' este acea persoana conectata la un adevar absolut in asertiunile pe care le face. Cand te raportezi la un adevar relativ devii 'subiectiv'. Dar, din punctul meu de vedere, suntem toti subiectivi. Avem viata in noi, ca fiinte ce existam, si astfel suntem toti racordati la un adevar universal, absolut, care este 'viata', dar in acelasi timp suntem perfect 'subiectivi'. Fiecare cu dumnezeul lui, vorbind pe limba lui, fiecare intelegand ce vrea si asa mai departe. Daca, fiind conectati la viata, am reusi sa ne exprimam obiectiv atunci ar insemna ca noi toti vorbim in acelasi fel despre orice si viata ar fi fost minunata. Dar nu este asa...