| oOSkyTeamOo a întrebat:

Ce inseamna lirism obiectiv si subiectiv?

Răspuns Câştigător
| otylyaotty a răspuns:

A)subiectiv-modalitatea de exprimare este monologul de tip confesiv(la persoana I) sau adresat (persoana a II-a),sunt prezente marcile eului liric(proiectia autorului in text):emfatizarea (exprimarea excesiva a persoanei I,de ex prin insotirea vb de pronumele subiect,cu rol de a intari prezenta eului liric),deicticele(adv/pronume demonstrative ce nu trimit la un referat concret:aici,acolo,ieri,azi, acela, celalalt), persoana I la pronume si verbe, exclamatiile/interogatiile retorice.Marcile ale eului liric-pronume /adj pronominale posesive(meu,mea)/vb. la pers. I (monolog confesiv) sau pers. II (monolog adresat),interogatii si exclamatii retorice

b)Subiectiv impersonal -absenta persoanei I,prezenta vb si pronumelor la persoana a III-a,astfel incat desi in text se distinge o singura voce lirica,ea este impersonala, nu lasa sa transpara sensibilitatea autorului(Barbu, Alecs-Iarna )

c)Obiectiv- mai multe masti ale eului liric /voci lirice, vag fir epic, dialogul ca modalitate de expunere

4 răspunsuri:
| SweetDreams a răspuns:

Cred ca se refera la naratorul din opera lirica. Daca naratorul este obiectiv se numeste lirism obiectiv, daca naratorul este subiectiv se numeste lirism subiectiv big grin

| oOSkyTeamOo explică (pentru SweetDreams):

Da, dar eu vreau mai concret sa stiu ce inseamna " obiectiv " si " subiectiv " ca nu am apucat sa scriu de pe tabla tot. Vreau sa stiu care este la persoana I, numarul singular / plural... la chestiile astea m-am referit big grin.

| SweetDreams a răspuns (pentru oOSkyTeamOo):

Naratorul obiectiv vorbeste la persoana a-III-a si nu se implica in actiune.
Naratorul subiectiv se implica in actiune fiind si personaj in textul respectiv si nareaza la persoanele I si II. happy

| David_Lungu_2000 a răspuns (pentru SweetDreams):

Atentie! In opera lirica nu se defineste termenul de narator, instanta a comunicarii specifica genului epic! I