| oqverde a întrebat:

POVESTEA MEA

Eu, un om simplu, inca in putearea tineretii, sunt indragostit de o fata, atat de indragostit de ea incat as face orice ca ea sa fie fericita.
Dar aceasta fericire nu poate fi atinsa din multe si multe motive. Cel mai important motiv este lipsa stabilitatii noaste financiare. Niciunul din noi neavand un loc de munca. Dar totusi asta nu neaparat ar fi cea mai mare problema, ea incontinuare fiind din cauza tatalui ei. Un tata care este denaturant, lenes, incult, un om care nu poate fi numit tata pentru ca nu face absolut nimic pentru ea ( sau pentru unul din fratii ei, doar pentru cel mic care il obliga intr-un fel sa mearga la fotbal doar ca ii place lui).
Acest om nu se poate numi nici sot pentru ca el nu contribuie cu nimic pentru familia lui, el nu produce nimic doar consuma, dar are pretentii de la ceilalti sa ii ofere lui absolut totul pentru ca intr-un fel el este capul familiei si lui i se cuvine totul. Acest tata nu poate fi numit nici om totodata deoarece pe cei din jurul lui ii trateaza foarte selectiv, iar fata de familie sau cei care ar trebui sa ii fie mai apropiati, pur si simplu ii considera niste unelte pentru bunul lui plac si pentru buna lui satisfactie.
Un exemplu care denota lipsa de responsabilitate ca parinte ar fi cel in care el pune copii sa aiba grija de gospodarie, locuinta la casa pe pamant, in timp ce el sta la televizor sau mananca sau doarme sau doar sta, invocand tot felul de motive gen ca-l doare o mana, ca-l doare un picior, ca-l doare ceva si nu poate sa faca treaba. Un alt exemplu ar fi acela cand are nevoie de ceva personal, o cana cu apa ( apa langa el ), o haina ( hainele langa el ), telefonul ( telefonul langa el ), el nu s-ar misca nici macar un centimetru pentru a se deplasa sa isi ia singur cele ce are nevoie, el doar dand ordine sa i se dea, sa i se aduca, sa i se faca.
Pe langa toate acestea el in prezenta mea se comporta la fel, uneori chiar si mai rau de atat, lovind copiii, injurandu-i, injosindu-i sau chiar blestemandu-i doar pentru ca se impotrivesc spuselor lui ( exemple cele de mai sus sau multe altele de acest gen ).
Eu sunt constient ca toate acestea tin de capacitatea fiecarui om de a se domestici, de a fi educat, manierat sau rafinat, dar el nu cunoaste aceste bunatati ale societatii si traieste doar in lumea aceea in care el este tot si tot este pentru el.
Nu vreau sa intervin in niciun fel in a indrepta aceste probleme grave ale lui, eu atat cer de la toti cei care citesc aceasta mica scrisoare care cere ajutorul in numele meu intr-un mod indirect, ajutati-ne cu un sfat cum am putea gasi o rezolvare pentru a ne gasi cel putin un loc de munca stabil din care se ne permitem sa stam undeva cu o chirie decenta din care sa ne mai ramana destul sa ne si intretinem corespunzator pentru ca intr-un viitor apropiat sa ne putem cununa in fata Lui Dumneazeu si a celor de la starea civila.
Dar tin sa precizez ca eu in momentul de fata locuiesc cu tatal meu care de fel nu-i o persoana rea sau absurda si nu are nimic impotriva cu relatia noastra, doar ca are si el unele probleme care nu ne permite sa locuim toti trei intr-o casa si de aceea dorim sa stam mai degraba undeva cu chirie.

3 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Loc de munca stabil era pe vremuri! Astazi incerci,schimbi, risti, joci totul pe o carte! Poate tatal ei este asa cum spui, dar cine va tine sa stati langa el? Sunteti tineri, puternici asa ca......este vremea voastra sa aratati ce puteti!

| neutrino a răspuns:

Eu am crezut ca esti in stare sa pui o intrebare. M-am inselat.

| octha a răspuns:

Din cate am inteles eu, cauti loc de munca pentru un viitor mai bun. ceea ce nu poti gasi aici in Romania este acel viitor.si eu am terminat scoala de 2 ani de zzile si inca n-am gasit un loc de munca.ramane ideea de a pleca in strainatate, dar asta daca gasesti loc de mnca acolo, si daca ai cu ce te deplasaa pana akolo.cat despre idei unde ai putea munci iti dau o idee de a munci in danemarca la animale, salarul fiind platit cam vreo 70 mil in mana dupa toate taxele achitate, dar trebuie sa ajungi acolo, sa gasesti locul de munca ca sa poti munci, mai fiind nevoie si de o engleza la nivel conversational.si eu astept oferte de la cineva sa plec, dar inca nu apar.cu ce te pot ajuta eu, doar cu o speranta data in plus atunci cand omul are nevoie cand e pe cale sa cada in deznadejde.bafta