| anonim_4396 a întrebat:

Prezint o problema foarte grea si in acelasi timp dureroasa.Sunt o persoana ca oricare alta, lucrez in domeniul fotomodeliingului, studiez simultan o facultate dar viata mea a devenit un haos total.Am un iubit minunat, un om special, care intodeauna ma ajutat, am o familie deosebita, insa nu ma simt fericita.Desi toti incearca sa ma ajute, de fapt reusesc doar sa ma dezamageasca, raneasca, sa ma faca sa plang pana la epuizare din lucruri aparent de nimic, dar considerate de mine, adevarate traume.Am trait o frumoasa poveste de dragoste cu un fotbalist, m-a parasit, am suferit enorm si inca mai sufar in inima mea. A trecut mai mult de un an dar amintirile ma rascolesc profund, dezechilibrandu-mi viata si relatiile cu cei din jur.Actualul iubit este, asa cum am spus un om tare bun, dar totusi ma dezamageste, ma raneste, ma face sa plang, sunt foarte sensibila la reactiile celorlati.De curand am amanat niste proiecte legate de fotomodelling pentru ca pur si simplu nu mai pot! Imi doresc sa fiu singura, imi doresc mai multa intimitate, mi-as dori sa locuiesc intr-un glob de sticla si sa nu interactionez cu nimeni.Am incercat sa ma sinucid, dar Dumnezeu mi-a calauzit pasii spre lumina.Nu consum droguri, bauturi alcoolice sau tutun, doar somnifere.Totii barbatii din jurul meu ma vad ca pe o,, marfa de exicitatie"atat, nimic mai mult, considera ca sunt o persoana fericita, dar ascund lacrimi adanci sub acel pseudo-zambet, nu pot vedea decat trupul meu, nu inima mea, nimeni nu ma intelege, ma refugiez in lacrimi, singuratate si pastile. Iubitul este extrem de gelos si uneori ma raneste cu manifestarile lui.Viata mea a devenit un haos total, incerc sa cer ajutor, de sub,, masca unei femei fatale", dar nimeni nu imi aude strigatul tacut, strigatul muribund.Va implor, ajutati-ma si Dumnezeu la randul vostru sa va ajute! Va multumesc aniticpat!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa mergi la un psiholog suferi prea mult pentru ca un singur sufletel sa faca fata. NU e nimic rau in a cere ajutorul unui om care a studiat sa-i ajute pe altii. Eu cred ca un psiholog bun te poate ajuta enorm. Tu poti sa-ti ordonezi haosul din viata, ai nevoie doar de un mic impuls si de ceva sustinere.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cred ca ai visat prea mult si prea departe, vazand, citind multe depre relatiile modelelor cu fotbalisti!
Nu ti-ai dat nici varsta - poate esti inca imatura emotional, experiential, etc, si atunci e destul de explicabil tot ce ti se intampla! Nu ai spus nici varsta iubitilor, si nici daca parintii stiu, daca te sprijina sau nu, etc.
N-ai spus si de unde esti! Ca doar fotbalisti sunt peste tot!
Daca esti din Bucuresti, du-te la Institutul de Relatii Umane, al Dr. Cristian Andrei (emisiunea 9595) pe langa Cotroceni, parca, sau intra pe site si programeaza-te:
www.iru.ro

Daca preferi femeie, caut-o pe internet pe Jeni Chiriac, e foarte buna!

Success!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

1. Cura de ceai de sunatoare. Un antidepresiv natural si fara contraindicatii (doar sa nu exagerezi ca dupa cateva luni poti manifesta usoara sensibilitate le lumina )
2. Cumva se pare ca iti place sa pozezi in femeia fatala nefericita in adancul ei. Scoate-ti asta din cap, e lumea plina de fete frumoase care stiu cum sa foloseasca acest AVANTAJ. Tocmai suindu-te singurica pe piedestal deja ai creat o distanta intre tine si ceilalti. Da-te jos de acolo si priveste viata cu modestie, ca este un dar de care sa te bucuri temporar, nu o povara care ti se cuvine orice ai face. Cand ai reusit sa iti scoti din cap cliseele cu fotbalisti, perechi invidiate, globul de sticla unde sa fii intangibila, vei intelege ca esti un om ca cei din jur, cu o gramada de defecte si calitati si este alegerea ta, si pierderea sau castigul tau daca te adaptezi sau nu la mediu. Lumea e asa cum e si nu o poti schimba, asa ca imagineaza-ti pentru cateva minute ca te-ai purtat ca un copil rasfatat si ce sfaturi ai da chiar tu cuiva pe care auzi spunand ceea ce spui tu. Daca simti ca mediul actual nu iti prieste si nu te ajuta sa ajungi unde vrei, schimba-l. Ai putea avea surpriza ca dupa ce te porti ca un om obisnuit sa te trateze si altii la fel. Somniferele iti fac sistemul nervos praf: e posibil ca aceste slabiciuni sa vina exact de la ele. Mai bine ai bea o bere sau un pahar cu vin sau un cocktail - doar unul - si ai renunta la pastile.

daniela
| daniela a răspuns:

A tanji dupa ceea ce a fost nu este ceva anormal dar trebuie sa traiesti in prezent mai mult de ata vezi ca oricat de bun ar fi un om pana la urma te va lasa si atunci tragedia va fi cea mai mare

| cristinela a răspuns:

Draga mea, cred ca te>a coplesit depresia.Incearca sa nu iei prea multe medicamente, mai bine incearca sa bei ceaiuri, tei de exemplu, linisteste. Spui ca prietenul tau este un om minunat, dar totusi ai parte de scene de gelozie. Daca nu ii dai motive sa le faca, paraseste>l. Oamenii care sufera de gelozie, pot deveni periculos de posesivi mai incolo. Poate te vei simti mai bine, razbunand faptul ca si tu ai fost parasita.Nu ai o prietena cu care sa discuti si care sa te inteleaga? De ce nu incerci sa discuti cu un psiholog, atunci.Sunt sigura ca te va ajuta. Iubirea pe care ai trait>o si care a sfarsit prost te va mai rascoli, poate toata viata.Asta nu poate sa te faca sa nu mergi inaine.Crede>ma, am trcut si eu prin asa ceva, au trecut 15 ani si cateodata imi mai aduc aminte clipele traite atunci.Nu vei mai reusi sa iubesti la fel, dar va trece, insa destul de greu.Nu te mai gandi la sinucidere.Sti ca e cel mai mare pacat.Toti avem o soarta si daca nu puteam sa facem fata, probabil nu ne era data.Sunt convinsa ca esti mai puternica decat crezi si ca vei reusii sa treci peste zilele negre.Nu sae poate sa nu existe cineva in viata ta, pentru care sa merite sa traiesti! Te pup si ai grija de tine, sper sa mai avem vesti mai bune de la tine!

| Darry a răspuns:

Parerea mea e ca pe prietenul actual nu-l iubesti, din aceasta cauza nu vei avea o viata multumitoare alaturi de el.
Indraznesc sa-ti propun(nu stiu daca fac bine) sa incepi o viata noua, fara el, ai grija de cariera ta si fi mandra de frumusetea pe care o ai... din cate imi dau seama ai si o frumusete interioara, si asta te va ajuta...bafta.

| ////////////// a răspuns:

Salut! am itit mesajul tau care ma coplesit si vreau nespus de mult sa te ajut cu ceva, cred ca nu ai intilnit persoana draga tie si mai tii la persoana anterioara, de ce nu lasi lucrurile de la sine si sa te calmezi sa incerci un pic sa te distrezi, la un psiholog sa mergi, incearca si-ti fa planuri, idei noi, gandeste-te intr-adevar ce vreai de la viata si fii puternica ca viata abia incepe.curaj...

| sweety_9492 a răspuns:

Tu esti singura care poate face ceva! cred ca fiecare dintre noi la un moment dat s-a simtit asa ca tine! mergi pe premiza asa,, cand iti este greu si simti ca nu mai vrei sa traiesti gandeste'te ca sunt persoane care ar da orice sa mai traiasca,,! trebui sa stii ca viata e un dar fff pretios si ca oricat este de greu noi santem singurii care o putem controla! cei ce te ranesc ignorai asta e cel mai bun sfat inceca sa le arati ca ai si u o inima in tine si iti curge sange prin vene. deci poti sa fii fericita asa cum doresti fara sa te manipuleze altii! cat despre fostul tau iubit nu te mai gandi stiu ca e greu dar macar incearca sunt atatia baieti frumosi si cu suflet bun dar nu stim noi unde sa ii cautam! arata'le ca si u poti sa te joci cu ei asa cum vrei tu fara sa te dezonorezi si ca esti stapana pe viata ta si pe situatie! succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scumpa mea, atata timp cat vei afisa celorlalti o masca, chiar daca aceasta este a unei „femei fatale", așa cum singură spui, nu vei avea nici o sansa sa fii apreciată pentru „inima ta", ci doar pentru ceea ce lasi sa se vadă. Aspectul de pitipoanca si comportarea ca atare nu poate sa-ti aduca ceea ce cauti. Inainte de a-i judeca pe ceilalti, de a considera ca scopul lor in viata este sa te raneasca sau sa te dezamagească, fa-ti o analiza severa, nu numai a ceea ce simti, ci, mai ales, a ceea ce arati celorlalti. Imaginea conteaza, indiferent ce ti s-a spus in legatura cu asta. Si sunt atatea fete puse pe capatuiala prin etalarea nurilor, incat n-ai de ce sa te superi ca, daca procedezi ca ele, esti tratata la fel.
In ceea ce priveste idila ta cu fotbalistul, fa-ti un bine si trece-o la „moarte si uitate". Nu uita scumpo: orice sut in fund e un pas inainte! Viata iti va demonstra asta, dar ca sa o poate face, tu trebuie sa-i dai o sansa. Adica sa nu te mai gandesti la prostii cum ar fi sinuciderea. Daca vrei sa te respecte altii, intai trebuie sa te respecti TU! Sa ai o viata frumoasa si sa arati lumii pe cea care a scris aici, nu „masca"!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In sufletul fiecarui om, este un gol pe care doar Dumnezeu il poate umple.Cand toti te dezamagesc si nimeni nu te intelege te simti total debusolata.Roaga te la Dumnezeu sa ti umple sufletul cu pace.Incearca sa faci bine cuiva, ajuta un bolnav care nu are bani, ofera hrana unui om fara adapost... Facandu i pe altii fericitii vei avea si tu parte de fericire. Bucura te de adevaratele valori ale vietii.Fii optimista.Nimic nu merita sa renunti la acest nepretuit dar, care se cheama viata.