| elenababy a întrebat:

Prietenia adevarata - mai exista ea oare in ziua de astazi?

21 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

E simplu. Cine n-o recunoaste, inseamna ca n-a avut niciodata un prieten in adevarul sens al cuvantului.

| elenababy explică (pentru Flav):

Tu o recunosti? Eu una da, pentru ca am prieteni adevarati putini ce-i drept, dar pe care ma pot baza.

| Flav a răspuns (pentru elenababy):

Nu o recunosc, o simt.

| elenababy explică (pentru Flav):

Iti reamintesc ce ai scris zilele trecute : "E simplu. Cine n-o recunoaste, inseamna ca n-a avut niciodata un prieten in adevarul sens al cuvantului." Puteai sa spui ca cine nu o simte in loc de cine nu o recunoastewinking

| Leon a răspuns:

Exista in 'doze mici', iar persoanele care o practica sunt destul de fanatice cand e vb de principiile dupa care functioneza prietenia lor.
Eu pot sa spun ca am un cerc retrans de prieteni adevarati cum zici tu.
Ca tot a venit vb, ti-am trimis o cerere de prietenie, poate te mai gandesti intre timp...

| elenababy explică (pentru Leon):

Si eu pot spune ca am putini prieteni adevarati, exact ca si tine. In ceea ce priveste cererea de prietenie ti-as fi acceptat-o daca ai fi si trimis-owinking dar probabil te mai gandesti daca sa o trimiti sau nu...

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Da...Eu am 3 prieteni extremi de buni.
Florin-il stiu de 7-8 ani
Claudia-o stiu de 3 ani aproape
Cristi-il stiu din copilarie.
Pe ei 3 ma pot baza la orice si niciodata n-am dat inapoi cu prieteni ca ei.Cei drept in ziua de azi se pune accent pe "cei puternici cu cei puternici iar ceilalti raman singuri" dar na, n-ai ce sa la ceri la astia laughing.Eu sunt mandru ca am pe cine sa-mi pun baza si viceversa.

| elenababy explică (pentru DirectDinBerceni92):

Ai si motive sa fi mandru ca ai acesti prieteni, ai grija sa nu-i pierziwinking

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru elenababy):

Nu nu am sa-i pierd ca nu sunt un prefacut...Dar sincer mi se face mila de altii care sunt trasi in teapa de tocmai acea persoana care isi pusesera increderea in ea.

| IMC90 a răspuns:

Nu exista prietenii, exista doar interese comune, wake up...
Chit ca purtam o conversatie doar ca sa nu ne plictisim, si tot avem un interes comun (acela de a nu ne plictisi)

| Komododragosh a răspuns:

Daaa, cu sigranta ca da! Din pacate foarte foarte rar, majoritatea prietenilor sunt falsi si te vorbesc la spate si nu iti sunt niciodata alaturi cand ai mai mare nevoie de ei. Dar crede-ma ca exista oameni sufletisti acolo care tin la tine si te aprecieaza asa cum esti, neavand nici un fel de interes fata de tine! Eu am un amic, sau mai bine zis o amica foarte buna. Stiu, e ciudat ca de obicei nu exista prietenie intre un baiat si o fata, dar uite ca cu aceasta fata ma inteleg perfect! Avem multe in comun, multe de discutat, si nu am avut si nici nu avem o relatie amoroasa, fiecare avem parteneru nostru, ci doar suntem niste prieteni exceptionali, si ne ajutam reciproc cu vorbe frumoase, fapte, ne facem cadouri reciproc la evenimente importante.
Sa ai incredere ca exista, dar trebuie sa ti-i alegi foarte bine. Exista o vorba: fereste-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani ma feresc singur.

| elenababy explică (pentru Komododragosh):

Sunt de acord cu tine happy Si eu am cativa prieteni adevarati si ne stim de vreo 10 ani, intr-adevar si chiar si doi barbati fara sa fi fost vreodata vorba de altceva intre noi si nici nu va fi, ei sunt acum casatoriti dar mereu ma pot baza pe ei si pe un sfat din partea lor si a sotiilor lor. Un prieten adevarat valoreaza foarte mult in ziua de azi! happy

| larissuka a răspuns:

Asta e despre prietenii care sa fie clar:Te-au lasat o data si sunt gata sa o faca iar! Eu zic ca NUU! siguri prieteni adevarati sunt cei care fac parte din familia ta! : fratii si parinti! In rest totii sunt gata sa te faca pe la spate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, oarecum da, dar majoritatea nu-si dau seama ca au parte de ea si o distrug...deci nu. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric da.Se intimpla foarte rar si se ajunge foarte greu la acest tip de prietenie.Mult noroc.

| alexandra2859 a răspuns:

Nu cred.

| geotechnical a răspuns:

Se gaseste dar foarte greu, in ziua azi lumea este materialista cum zice proverbul "interesu poarta fesu", dar nu inceta sa speri pana la urma vei gasi "o prietenie"bazata pe respect, incredere

| elenababy explică (pentru geotechnical):

Am prieteni adevarati pe care ii stiu de 10 ani si pe care ma pot baza oricand big grin

| Florentin90 a răspuns:

Da,categoric da, e bine sa nu ai multi prieteni, uite eu am 3 si sunt cei mai buni.mergem toti mai peste tot si facem ce vrem.ne cunoasteam ca vreo 8 ani si sunt sigur ca o sa mai treaca multi.

| Moshu59 a răspuns:

Adevaratul prieten este cel ce stie totul despre tine si continua a-ti fi prieten!

| Joker3097 a răspuns:

Exista,exista,in pat.winkinglaughing