| pwp a întrebat:

Azi mi-am dat seama ca prietenia adevarata nu exista.
voi cand va-ti dat seama de asta?

42 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Uite așa te maturizezi să nu mai fi credulă că tot ce zboară se și mănâncă.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

In fiecare zi cand vad de ce parsivi sunt inconjurata
Dar sunt fericita ca inca nicio schija nu mi-a atins aripawhistling

| kattya96 a răspuns:

Asta credeam si eu ca prietenia adevarata nu exista. De fapt a fost o perioada in care ma simteam la fel ca tine. Nu pot sa descriu acele sentimente. Insa cu timpul incet incet am inceput sa ma apropii si mai mult de acea persoana si acum nu mai stiu ce sa mai cred, dupa cele ce s-au intamplat. Ma comport frumos cu ea, vorbim ne spunem totul insa sunt foarte precauta la ce se petrece in jur. O sa am grija ca de acum incolo nimeni sa nu se mai foloseasca sau sa ma mai barfeasca sau oricare alt lucru pe care nu ar trebui sa-l faca.
SUCCES SI CAPUL SUS, NU RESPINGE PERSOANELE ACELEA INSA NICI NU LE TINE PREA APROAPE! happy

| Psihoyounger a răspuns:

Ba există, cel puţin pentru mine. Dar problema este subiectivă, dat fiind că fiecare vede prietenia în alt mod. E la fel ca şi cu definiţia fericirii. Nu există una anume, ci atâtea definiţii, câte persoane pe acest Pământ.

Psihoyounger

mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca te inseli si tu si toti cei care cred ca, nu exista prieteni adevarati pentru ca, acest lucru nu este de loc adevarat.
Intrebarea aceasta a mai fost pusa de mai multe ori si s-au dat multe raspunsuri, anterior pe acest site si adevarul este ca, la varsta adolescentei, tinerii sunt in formare si inca nu au dat un inteles notiunii de prietenie adevarata.
Copii sunt schimbat-ori, uneori putin egoisti si mai ales egocentristi (adica ei se cred un fel de "buric al pamantului") si de aceea sunt si nestatornici.
Cand omul devine matur, cand s-a format atat fizic, cat si psihic poate sa-si aleaga prietenii si deci de fiecare dintre noi depinde daca avem ori nu prieteni buni, adevarati. Mai intai trebuie sa poti sa cunosti omul si dupa ce l-ai cunoscut sa-i acorzi prietenia ta.
Eu am prieteni adevarati de o viata si sunt fericita ca, viata a dovedit ca putem sa ne incredem unii in altii.
Desigur ca, prieteni de interes sunt si vor fi intodeauna, dar aceia trebuie "dibuiti" si sa-i tinem departe de noi.
Un prieten bun, adevarat trebuie sa te placa asa cum esti, trebuie sa fie sincer si sa nu te tradeze fata de altii si daca ai nevoie sa-ti fie aproape. Un prieten adevarat trebuie sa-ti spuna cand gresesti si tu sa gandesti la cele spuse si sa nu te superi, pentru ca el/ea are dreptate sa te avertizeze cand gresesti.
Pwp si tu vei avea prieteni adevarati, nu trebuie sa consideri o tragedie ca cineva te-a dezamagit, o sa apara si in viata ta prieteni pe care te poti baza dar, atentie cunoaste-i mai intai si apoi ofera-le prietenia ta. Nu le incredinta secrete, mai ales cele care tin de sufletul tau pentru ca iti vor afla sessibilitatile si cand se supara pe tine, ti le vor servi ca "desert" si le vor "difuza" si la altii, ma refer la colegi de clasa, scoala pentru ca, de regula, copii nu tin secrete si ei cred ca fac, bine daca se lauda cu increderea pe care ai avut-o in ei si atunci vorba merge mai departe cele spuse si nu este bine.
Nu stiu de ce pe copii acum ii preocupa legaturile amoroase si se lauda cu ele, cand de fapt nu sunt pregatiti pentru acest gen de relatii, nu este o faima buna sa te lauzi ca ai facut lucuri care nu cadreaza cu varsta ta biologica.
Sa ai incredere in viata ea iti va dovedi la timpul potrivit ca si tu poti fi o prietena adevarata si tu poti, la randul tau sa ai asemenea prieteni.
Multa sanatate si capul sus, vor fi si zile mai senine pe "strada" ta.

| CARMENCITA a răspuns:

Exista prietenie adevarata cum vedem in filme.Prietenie intre femei sau barbati si chiar intre o femeie si un barbat fara a fi iubiti sau soti neaparat, intre mama sau tata si fiica sau fiu, intre frati, surori. Mi-am dorit sa am un prieten nu am reusit decat o scurta perioda de timp ca el s-a indragostit de mine.Nu am reusit sa am o prietena adevarata.Ca nu am intalnit noi o persoana care stie ce inseamna o prietenie adevarata nu inseamna ca altii nu au prieteni adevarati.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

In momentul cand prietena mea mi-a suflat logodnicul si s-a maritat cu el. Totusi nici acum nu cred ca nu exista prietenie adevarata. Ea exista intr-adevar dar te poti insela cu privire la unii pe care ii crezi buni prieteni. De atunci am avut dovezi de prietenie adevarata din partea multor altor prieteni si m-am bucurat ca nu am incetat sa sper ca voi gasi un alt bun prieten. Sa nu te amarasti. Pana vei gasi curajul sa te increzi in altcineva ramai sa te multumesti cu prietenii necuvantatori - cum sunt animalele si cartile.

| Selena54 a răspuns:

Prietenia adevarata chiar exista. dar eu am doar o prietena adevraata careia pot sa ii spun absolut orice pentru ca stiu ca nu ma va trada si nici eu pe ea.

Am avut si eu asa zisi prieteni care te fu**au pe la spate. da din fericire am scapat de ei.

| Aiicha a răspuns:

Anul trecut.

| sίмρℓε☻кι∂a a răspuns:

Prietenii adevarati nu stiu daca exista`... Dar stiu sigur ca`s inconjurata doar de persoane false...straight face
Adevaratii prietenii care mi-au demonstrat ca si-ar da viata pentru mine sunt doar verii` mei`!love struck

| bOse a răspuns:

Exista, doar ca nu ai gasit persoana potrivita.

| usy313 a răspuns:

Eu nu cred. cel putin in Romania nu te my poti baza pe nimeni.

| Fluture a răspuns:

Prietenia adevarata exista. Daca ai fost dezamagita de cineva, inseamna ca acea persoana nu era un prieten adevarat.Am o prietena si un prieten foarte bun, care par mai duri[laughing]dar in adancul sufletelor lor tin foarte mult la mine.

| micurutza2005 a răspuns:

Exista si prietenie adevarata dar e rara si foarte greu de gasit si de pastrat putine persoane stiu sa iti fie prietene o viata, eu am o prietena asa in peste 15ani de cand santem prietene nu ne-am certat niciodata si nu ne-am tradat sau sa ne facem rau una la alta, ea ma prezinta ''sora mea de suflet si de viata "cand e cineva langa noi pe care nu cunosc eu, santem cele mai bune prietene desi nu ne intalnim zi de zi, asa ca mai cauta si poate o sa gasesti si tu o astfel de prietena trebuie sa fi-ti facuti sa fi-ti prieteni de o viata sau nu stiu dar nu toata lumea are un asa suflet potrivit cu al tau sa iti fie prieten adevarat o viata, trebuie sa iti alegi bine prietenii nu e asa simplu sa stii dar si cand il gasesti ai pe cine conta oricand asa sunt eu cu prietena meahappysucces!

| KimY a răspuns:

Mda si eu mi-am dat seama ca nu exista prietenia"adevarata" in vara asta!
Pentru a fi o prietenie adevarata, relatia ta cu prietenii tai ar trebui sa fie perfecta! Nimeni/Nimic nu e perfect!

| Miяu a răspuns:

... Si cate sperante aveam...

| IIIx333III a răspuns:

Prietenia adevarata exista. Dar unii o gasesc mai tarziu. Daca te certi cu cineva nu inseamna ca nu iti mai e prieten, ci doar ca pune la suflet mai multe, sau ca este stresat. Prietenia adevarata exista, si cateodata nu este gasita nici intr-o viata... Dar EXISTA!

| ank a răspuns:

Ba exista.chiar daca majoritatea dintre noi nu avem parte de ea.
sunt cativa norocosi pe lume care au intalnit-o happy
deci.
mai cauta tongue

| AlexSadik a răspuns:

De cand isi ia niburi

| Tiffany89 a răspuns:

Uneori da...

Dar mereu ai pe cineva in cine poti avea incredere...verisoara,sora,frate sau ceva prieten de familiebig grin

| mary a răspuns:

Sunt clasa a X-a si la liceu am picat singura in clasa. am dat peste o lume necunoscuta mie. foarte fitoasa, fetele radeau la orice chestie pe care o faceai. pana la urma m-am imprietenit cu o fata care mai avea ink 2 colege (si normal prietene). dar eu totusi simteam ca nu mi-e prietena asa ca nu m-am apropiat prea mult de ea. anul asta am simtit ca de fapt nu mi-a fost deloc prietena. s-a mutat cu alta fata in banca si a stat de la inceputul anului pana ieri cu ea. ieri de dim cand am venit la scoala am vazut ca se mutase din nou cu mine. am venit mai tarziu la scoala si de aceea nu stiu ce s-a intamplat in clasa inainte de venirea mea. desi acum as putea sa vorbesc cu ea, n-am s-o fac. de ce? pentru ca mereu am dat de persoane de felul asta in viata si nu vreau sa mai repet aceeasi greseala.

desi stateam singura in banca imi era mai bine fara ea. oricum eu nu suport sa stau singura, sa n-am nici un prieten dar decat cu prieteni d'astia mai bine ma lipsesc.

oricum prietenii adevarati se stiu si ma incred in ei. pentru ca stiu ca nu ma vor trada.

| Mary496 a răspuns:

De prea multe ori... O data e usor sa treci, a doua oara simti, a treia oara te doare... a patra oara te rupe in bucatele.Si nu e bine. Dar asa sunt prieteni falsi, te fac din vorbe si apoi te lasa.

| tinkerBELL_2566 a răspuns:

De mult timp mi-am dat seama ca prietenia nu exista.Eu imi dau seama de asta in fiecare zi cand am nevoie de cineva alaturi si toti iti intorc spatele, mi-am dat seama de asta de cand cea pe care o credeam cea mai buna prietena mi-a intors spatele pentru un baiat, de cand o alta prietena a pus drogurile pe primul loc si pe mine pe ultimul si desi am incercat sa o ajut m-a inlaturat de langa ea si sunt multe alte dezanagirile pe care ti le provoaca un asa zis prieten.Eu am o vorba si nu am sa renunt la ideea asta niciodata:NU EXISTA PRIETENI ADEVARATI, DOAR PERSOANE CARE INCA NU TE-AU DEZAMAGIT! pana si cea mai buna prietena tot va fi invidioasa la un moment dat, ori ca esti mai draguta, ori ca ai prieten si ea nu, ori ca e geloasa si pe alte amice ale tale si tot asa.Eu una nu mai cred si nu voi mai crede.majoritatea persoanelor sunt rele si invidioase. poate uneori e greu singur, simti nevoia de o prietena dar cand realizez cat am suferit din cauza asa ziselor prietene m-am lecuit.imi pare rau pentru tine ca a trebuit sa treci si tu prin asta. te pup

| AnonymousisLegion a răspuns:

Prietenia adevarata exista, dar este foarte greu sa gasesti un prieten/ prietena care sa nu te minta, si sa nu vorbeasca urat despre tine.
P. S. Eu am avut o astfel de prietenie, dar am pierdut-o pentru ca ma intalnesc destul de rar cu acea prietena pentru ca acum suntem la licee diferite.

| JuStKid a răspuns:

Te inseli. exista dar nu intalnesti prea des in oameni! uite un film care sati schimbe PAREREA un film superb. http://filmenoi.info/hachi-2009/ adevarata prietenie! apoi vei avea alta parere!

| pwp explică (pentru JuStKid):

Stiu ca, cainii sunt cei mai buni prieteni ai omului, dar eu vreau o persoana happy
Iar filmul cred ca e superb...De mult vreau sa-l vizionez..cred ca voi plange mult!

| Deddu a răspuns:

pai asa credeam si eu acum ceva timp dar e total gresit...prietenia adevarata exista dar trebuie sa o cauti poate persoana care te-a dezamagit nu era un prieten/a adevarat/a prieteni adevarati sunt greu de gasit! dar fiecare din noi vopm gasi acea sau acele persoanelove struck prieteni adevarati sunt putini dar vorba aia putini da` buni love struck capul sus! toate cele bune si sper ca te-am ajutat:p!

| sabinaelena a răspuns:

Si eu mi-am dat seama de asta tot azi... Un prieten m-a dezamagit foarte tare a vrobit urat cu mine si despre mine iar acum el spune ca eu sunt vinovata si astfel mi-a zis ca mereu l-am considerat prost si altele si ca nu mai vrea sa fim prieteni si astfel mi-am dat seama ca doar sa folosit de mine nu mai exista prieteni adevarati

| vasy_8839 a răspuns:

Exista in viata si prieteni adevarati(rar, ce-i drept)totul este sa-i gasesti, in rest doar amici!

| AaAaAaAaAaA a răspuns:

Asa si eu acum cred ca 3 luni cand mergeam in tabara in bulgaria, stateam in camera cu o prietena de la gradinita ff buna, iar prietena mea cea mai buna care imi era ca si o sora statea cu alta fata ciudata, iar ele doau s-au certat, iar eu eram de partea amandurora, dar Bianca(prietena mea) vroia sa nu mai vorbesc cu colega-sa de camera. Mie imi era mile de fata aia ca nimeni nu mai vorbea cu ea deci m-am dus la ea si cand m-am intors la B nu mai vorbea deloc cu mine si nici colega-mea de camera(ff buna, inteleapta dar destul de fitoasa dar desteapta) si m-am dus plangand la angrycolega lui B) si de atunci nici nu mai dau ochii cu B, care s-a schimbat enorm de nu o mai recunosc si e cam rea(adica fffffoarte rea) si crying(((( eu nici acum nu mi-a trecut si ma gandesc ca nu am ce sa fac fara fata aia, era ca si sora mea, eram si telepatice, ne luam vorba din gura una alteia, si acum mai e asa, dar nu mai recunoastem. Acum eu trebuie sa stau cu fata aian ciudata care ma crede prietena ei cea mai buna, dar ea e urata, tocilara si se imbraca cu roz, rosu si mov in acelasi timp 2 saptamani kla rand cu acelasi haine(si nu doar acum, mereu se imbraca groaznic, cu culori ff stridente si crecei din tabla mari cat o palma la varsta ei in clasa 6. Si treaba e ca inainte sa plec in tabara aia eram in grupul celor mai populare si tate fetele vroiau sa stea cu mine, iar acum eu m-am ales cu X aia! crying(((((((((((
Deci, eu nu cred ca o sa mi-o racapet vreodata pe B, o prietena impecabila, desteapta si frumoasa.

| g3orgiana16 a răspuns:

Astazi si eu:d deoarece ea dorea sa stea mai mult cu alta prietena (nu am nimic cu asta)dar nu mai ma baga in seama deloc cand e prin preajma ''ea''... ce inervanta e viata uneori:d:-p