| Daniela_Simona_1995 a întrebat:

Prietenul meu e distant si putin rece cu mine, am ajuns sa locuim in aceeasi casa fara sa vorbim, ne comportam ca doi necunoscuti. Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

La un momendat orice cuplu trece prin asta, e inevitabil. Am invatat pe propia piele. Ai cateva variante:
1. Incerci sa discuti, cu calm si mare grija subiectul. Poate o sa inteleaga.
2. Incepi sa-l ignori si tu prin casa, cum face el, ca sa vada cum e si sa-l puna pe ganduri.
3. Pleci.

Scurt si la obiect, eu le-am aplicat pe rand. In finalul mi-a adus rezultatul dorit, si anume atentia lui, sa vada cum e fara mine. Totusi, iti sugerez prima varianta pentru inceput, incearca sa fii tu aia care cauti un subiect de discutie, care aduce ceva nou, imbraca-te mai sexi, fii dragastoasa si vezi cum se comporta. De multe ori noi ne apucam sa tipam, iar asta nu e ok. Succes!

| AlexDFY a răspuns (pentru Ririru):

De acord cu tine.

| sabin89 a răspuns:

Daca spui "am ajuns sa locuim in aceeasi casa fara sa vorbim ne comportam ca doi necunoscuti", inseamna ca nu e putin rece cu tine, ci destul de mult rece. Ca sa putem da si noi o sugestie pentru cum s-ar putea iesi din situatia creata, ar trebui sa stim niste detalii despre cum s-a ajuns aici. Or, detaliile astea nu le stim. Si atunci ce sa facem? Sa ne hazardam asa dand niste sfaturi cu speranta ca poate s-or nimeri la situatia care este intre voi? Cam greu. Oricum, ca un sfat general as putea spune "comunicarea este cheia". Si asta nu poate fi prea greu de facut. Din moment ce locuiti in aceeasi casa, in mod sigur sunt lucruri pe care le faceti in comun. Si in timpul asta trebuie sa comunicati, ca altfel nu se poate. Apoi, cand mergeti la culcare, in intimidate, gheata se cam topeste de la sine. Cand consideri ca sunt momente potrivite poti sa-i adresezi mici intrebari de gen: "Esti cam suparat? Ce este? Poate am gresit eu cu ceva si nu stiu." Dar fara sa fii prea insistenta. Nu-l acuza, nu-i reprosa, ci poarta-te dragalas, cu ideea de a-l recastiga. Lucrurile trebuie sa se resolve. Sau cel putin trebuie sa se ajunga la o clarificare. Ideal ar fi sa nu se ajunga la o despartire, ci sa lucrati in comun la depasirea obstacolelor. Sa speram ca asa va fi.

| DjSannan a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti cu el sa lamuriti problema dac nu merge atunci eu zic sa mergeti fiecare pe drumul lui

| kandaraki a răspuns:

Pai pentru ce v-ati mutat impreuna daca nu vorbiti unul cu altul? inseamna ca s-a racit relatia, nu sunteti meniti sa fiti impreuna. daca ne luam dupa numele tau 1995, esti mica inca, nu intelegi viata!