| asperger3 a întrebat:

Raspundeti scurt cu da sau nu fara alte lucruri: Sunteti de accord cu modificarea Constitutiei?

47 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Modificarea in ce priveste libertatea de exprimare, sau altele? NU!
Modificarea in ce priveste familia? DA!
Intrebarea e ambigua, neclara, si lasa multe de inteles.

| Lucian4 a răspuns:

Da, trebuie actualizata. de ex cei din executiv se mandresc ca avem 20 de ani e parteneriat cu N america, iar in constitutie scrie doar o propozitie despre ealaughing)) mare respect. pentru scurt, aderarea s-a facut cu 66% din membrii bicameralismului
La ce te referi tu, referendmul pentru fam., nu se zice nicaieri ar trebuie interzisa clonarea sau modificare a embrioni umani pentru a se proteja familia si demnitatea. Interzicerea in realizarea de comert cu material embrionar sau donarea de embrioni. Ar trebui ca reproducere asistată medical sau adoptia de copii sa se interzica homosexualilor. ps: ce am zis este dintr-o constitutie unei tari din Europa, mi se pare important pentru acea tara care nu este asa traditionala cum este Romania

| RAY a răspuns:

Nu,sunt impotriva adoptiei de catre copii persoanelor gay

suntserios
| suntserios a răspuns:

In ce context?

| mihai69 a răspuns:

NU.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, sunt de acord să se legalizeze homosexualitatea.

| alex15ccc a răspuns (pentru OnuOnulică):

Homosexualitatea oricum era legala, este legala din sec 19.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex15ccc):

În România e legală din 2001

| alex15ccc a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin anii 2000 s-au pus legi anti-discriminare

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex15ccc):

Până în 2001 dacă erai gay și făceai ceva în public, gen sărut, răspundeai penal

| Wr3nch a răspuns:

Nu.

| SilentRain a răspuns:

Nu

| OldSoul a răspuns:

Nu, deoarece conform Codului Civil, articolul 277, casatoria intre doua persoane de acelasi sex, este deja interzisa.

Intrebarea e pentru ce se mai face un referendum?
Chiar nu au nimic mai bun de facut cu banii? Cele aproximativ 40 de milioane de euro?

Cel mai probabil vom afla ce am votat cand va fi prea tarziu.

Pentru cine doreste sa aprofundeze:
https://www.nwradu.ro/......eferendum/

| minrest a răspuns:

Nu.

| Holiday a răspuns:

Daca te referi sa se modifice in sensul propus de referendumul de luna asta, evident, nu.

| Hammurabi a răspuns:

În perioada interbelică nemții pedepseau homosexualitatea cu moartea.
Mai târziu, comuniștii au pedepsit-o cu ani grei de închisoare.
După revoluție a fost dezincriminată.
Acum va fi legalizată.
Sper să ne invadeze extratereștrii înainte să devină obligatorie.

| RainmakerX a răspuns:

Nu

| sofisis a răspuns:

Nu

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu

| AC4S4 a răspuns:

Da.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Categoric DA. total anti gay

| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

''total anti gay'' referendumul are cu totul altă idee, una mult mai puțin idioată față de ce ai spus tu
și dacă sunt gay și mă ling pe stradă în fața copiilor tăi cu un bărbat ce se întâmplă?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

O cam cauti dupa cate se vede. degajeaza mai repede

| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Când citesc idioțenii d-astea parcă-mi vine și mie să încurajez boicotu'laughing)

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-mi si mie ce idiotenii am scris eu?

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca va sesiza cineva la politie, iar ei vor interveni. Insa, daca se implica presa, oamenii vor fi revoltati pentru "discriminare".
Eu nu sunt de-acord cu astfel de comportamente in public nici macar din partea cuplurilor heterosexuale.
Au fost cazuri in Romania de oameni care intretineau relatii sexuale in public. Cand politia le-a facut dosar penal si, evident, le-a dat amenda, au fost oameni care s-au revoltat pentru ca nu au facut "nimic rau", ca e ceva natural.

| CleanHeart a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| mihaicelsfant a răspuns:

Da

| alex15ccc a răspuns:

Nu conteaza, deoarece se schimba doar niste cuvinte intr-o carte numita constitutie, atat, nimic mai mult, homosexualii oricum nu vor avea in Romania niciodata drept de adoptie sau casatorie, din punct de vedere legal si social.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru alex15ccc):

Cam ca la orice referendum de fel laughing.

| Alfred0703 a răspuns:

Nu.

| Treaem24 a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
| Savina23 a răspuns:

Nu.Nu sunt de accord ca sa se legalizeze casatoria intre persoane de acelasi sex.Pentru ca o sa i vezi pe strada cum se sărută in public...etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Savina23):

Dacă mă sărut cu un bărbat pe stradă fără să fim căsătoriți e ok?
În plus, nu asta se votează

| Savina23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e ok, pe strada!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Savina23):

Păî și dacă o fac ce pățesc?

| minrest a răspuns (pentru Savina23):

Pe trotuar, nu te alarma, nu pe carosabil.

| 757474 a răspuns:

Nu sunt de acord cu schimbarea constituției, dar nici cu lgbt

| alessia5158 a răspuns (pentru 757474):

Daca nu esti de acord cu modificarea articolului 48 din constitutie bifand "da" la referendum, dai un aviz favorabil casatoriei intre doua persoane de acelasi sex biologic!
In Constitutia actuala, textul articolului 48 este :" Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între soţi"(https://www.constitutiaromaniei.ro/art-48-familia/). Ori, in formularea actuala nu se face nicio precizare in sensul stabilirii exprese a faptului ca aceasta casatorie se incheie intre parteneri de sex biologic diferit.
Printr-o lege de revizuire (deja votata de Senat!), se intentioneaza inlocuirea sintagmei "intre soti" cu "un barbat si o femeie". Astfel, noul text al art. 48 din Constitutie va fi : "Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un barbat si o femeie"

| Holiday a răspuns (pentru alessia5158):

Se va face referendumul degeaba. Curtea Constitutionala deja a decis altceva. Modificarea e neconstitutionala.

http://puterearomanilor.ro/......t-familie/

| alessia5158 a răspuns (pentru Holiday):

Daca ar fi degeaba, CCR nu ar fi dat unda verde referendumului. Iata, la punctul II, pe website-ul Curtii Constitutionale, decizia acesteia din 17 septembrie 2018 : https://www.ccr.ro/noutati/COMUNICAT-DE-PRES-323

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

E neconstituțională chiar dacă Curtea a zis că e constituțional. M-am convins, știi cu ele, cu legile, cu justiția...n-am ce zice, chiar m-ai dat gatalaughing))

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ce o sa intample cu referendumul asta? Ce s-a ales de cel privind numarul de parlamentari si trecerea la parlament unicameral din 2009.Si daca din prostia romanilor va fi validat si votata modificarea nu se va putea aplica. E drept din alte motive, dar rezultatul va fi acelasi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Nu se va putea aplica că nu vrei tu?rolling on the floor))