| xSega a întrebat:

România vi se pare o tara de viitor sau nu merita sa investești aici? (Mă refer la a-ti creea o casa, o familie)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa iti chinui copii? Du-te frate in afara.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nici in tara nici in strainatate nu poti sa fi fericit alaturi de o femeie. Te va insela iar copilu iti da in cap te injura, traieste singur ca mine si ai control total in ceea ce faci. Ramai si fara casa oricum ca statul lasa tot la femeie in tarile din occident.

| ROB3RT89 a răspuns:

E ok, nu te lua dupa toti negativistii si pesimistii de pe aici.
Dupa cum vezi, tot mai multi straini vin la noi sa investeasca sau cu diverse proiecte.
Dpinde si de tine acum.
Daca tu nu esti realist si vrei sfaturi de la altii, nu stiu ce sa zic...
Poti sa pleci si sa nu te descurci dar poti la fel de bine sa te descurci aici.
Asta daca nu ai mentalitatea de acum 28 de ani!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce perspective de viitor ai tu.
ca daca te chiunui de la o zi la alta nevand vreo calificari si cautand locurile de munca dupa cum bate vantul e clar ca nu e cazul sa investesti nimic in nimic

| Freya1 a răspuns:

Sa iti faci o familie aici da dar sa te astepti sa traiesti si bine ma indoiesc

| CleanHeart a răspuns:

Nu mi se pare o tara de viitor eu si maine as pleca in strainatate fiindca ai alte sanse si poti sa-ti indeplinesti un vis macar dar no mi-ar fi greu sa stau departe de familie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu mi se pare.

| PumpkinDoll a răspuns:

Merge si aici dar ''se poate si mai bine''rolling on the floor, du-te in alta tara, cel mai bine cica ar fi prin Scandinavia, acum eu n-am fost p'acolo asa am auzit de la multe persoane

| munteanuionvictor a răspuns:

E o țară de viitor.

| nda a răspuns:

Daca ai o scoala, esti specializat intr-un domeniu si iti poti gasi de lucru in acel domeniu pe un salariu mediu, atunci da.
De exemplu daca muncesti asa necalificat la o fabrica pe salariu minim pe economie, atunci n-are rost ca n-o sa-ti permiti sa-ti cumperi o casa decat prin banca. Si chiar daca ai casa ta fara rate, pe un salariu mic n-are rost sa te chinui aici ca n-o sa-ti permiti prea multe. Vorba aia, muncesti sa ai ce manca de pe o luna pe alta si cam atat. Parere mea.

| Kimball a răspuns:

Uita-te in jur si ai să vezi SĂRĂCIE, asta vrei si pentru copii tăi.

| Curioasa12349 a răspuns:

Mi se pare ca tu ar trebui sa iei singur decizii! Eu acum sunt cu familia mea in Germania, ei au hotarat sa venim aici! Insa daca tu te simti mai bine la tine in tara poti ramane acolo! Totul tine de tine! Si cat despre investitie. da. merita. adica Romania are neplacerile ei si salarii de tot c*****l. dar daca stii cum sa investesti, e totul ok!

| Vladalexandru97 a răspuns:

Tinere,orice tara poate avea un viitor,si totodata oricine poate avea un viitor,o familie,diferenta consta in asteptarile celorlalti,unii prefera sa mearga in alta tara din anumite puncte de vedere economico-sociale altii prefera sa ramana aici si sa i-si creeze un viitor, depinde de ce sti sa faci, daca esti bun in ceea ce faci poti castiga bine in Romania, iar daca vrei sa si investeti o poti face linistit dar, intr-adevar trebuie sa studiezi piata bine, bafta happy

| VladCristian1993 a răspuns:

Depinde de așteptările tale. Dacă consideri că ești o persoană adaptabilă care nu duce dorul de casă, poți să mergi în străinătate și să te dezvolți acolo. Eu consider că România, spre deosebire de multe țări, are un potențial de dezvoltare enorm. Însă, spre deosebire de alte țări, lupta cu birocrația și peștii din sistem este mai mare la noi. Este discutabil la ce te referi tu prin,, investiție". Dacă te gândești la o afacere, Romania, cum spuneam, are potențial. Dacă îți dorești să ai doar bani gârlă, o casă, o familie fără nicio investiție în lumea afacerilor - nu cred atunci că România este o țară unde simplul salariu să îți permită prea multe happy