| AndreiVale a întrebat:

As dori un sfat, am 19 ani, ce mi-ati sugera sa incerc? Sa imi fac un viitor in Romania sau in strainatate? Tin sa mentionez ca in tara am familie, casa deci nu platesc chirie si sunt capabil de o facultate. Am 8.50 la bacalaureat. De aceea intreb, deoarece asta ar insemna sa plec de jos in alta tara si am auzit ca in ulimul timp ca si necalificat nu mai reusesti sa strangi nimic, nici in strainatate. Multumesc

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

La 19 ani ai timp sa incerci o mie de lucruri.

Dar sa pleci in alta tara ca necalificat nu ti-as recomanda sa fie unul dintre ele. Nicaieri nu umbla cainii cu covrigi in coada.

Incearca sa faci ceva aici, unde ai avantajul de a cunoaste limba, ai suportul familiei, ai posibilitatea sa capeti experienta, chiar daca banii sunt mai putini.

Daca devii suficient de bun intr-un domeniu aici, apoi ai sansa sa pleci pe acel domeniu in strainate. Si lucrurile vor sta altfel in cazul asta.

3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Urmeaza o facultate, spre care ai inclinatie sau fa un curs de calificare.

| GreenVoid a răspuns:

Depinde de tine si de forta de caracter pe care o ai.Gandeste te ca o sa fii singur acolo si o sa trebuiasca sa te descurci singurwinking Daca te simti in stare ar trebui sa pleci.Nici eu nu sunt in Romania si imi e mult mai bine aici si nici n am facultate.Deja scoala nu te mai ajuta cu nimic.Du te si fa ti viitorul, Romania e dusa de mult.

Răspuns utilizator avertizat