| CastelanoAndrew a întrebat:

Părinții sunt cam severi mereu au fost, încă ma judeca ca am devenit tata la 16 ani, si mereu spun ca mi-am distrus viata ca de ce n-a facut avort, ca de ce nu am lăsat copilu, + multe altele.
I-am spus ca daca ma vorbește asa o distrug cu mana mea, si sa ma lase in pace ca ea ca mama la randu ei nu trebuie sa spuna asta!
Am aflat ca este însărcinată, dupa 2-3 luni si nu am vrut sa faca avort, pentru ca nu suportam ideea sa-mi omoare copilu!
La scoala invat bine n-am probleme!
Dar numai suport in fiecare zii sa-mi spuna asta!
Simt ca înnebunesc, fetița mea are 3 luni acum si de cand sa născut numai asa imi spun!
Iubita mea pățește la fel cu ai ei, o judeca mereu si ii reproseaza!

Ce sa facem, sa plecam de acasa cu copilu sa scăpăm de gura lor si de tot?
Avem unde sa mergem daca facem asta, deci n-ar fi o problema.

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

E normal sa comenteze. Practic sunteti niste copii cu copil. Trebuie sa va asumati consecintele faptelor voastre.
Prea multe nu ai ce sa faci decat sa-ti vezi de scoala, sa inveti in continuare, sa nu abadonezi scoala pentru prostia facuta si sa incerci sa te intelegi cu parintii tai pentru ca pana la urma esti minor si ei te intretin pana la 18 ani.
Figitul nu-i o solutie. Din ce traiti? Aveti de gand sa jefuiti o banca?

| minrest a răspuns:

Ea iti da sa mananci si tu ii spui ca o distrugi. Ce te prefaci ca suferi fiindca nu ai vrut sa faca avort, in primul rand ai facut sex, si neprotejat, doar stiati ca depindeti de parinti. Ce te lauzi ca inveti bine, cand dupa liceu va trebui sa te angajezi? Crezi ca ii intereseaza pe angajator ca invatai tu bine in liceu? Vrei sa te duci sa depinzi de altii? Du-te, abia o sa afli ce inseamna sa ai probleme. Ar fi vrut si parintii sa invatati, nu sa trebuiasca sa va faceti slugi ca sa cresteti copilul.

| SkyPilot a răspuns:

Parerea mea este ca da, daca aveti din ce trai. Gata, ati facut-o, nu mai are rost sa va scoata ochii, ar trebui sa va ajute.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu stiu, dar ai luat decizia buna. Avortul este crima. Pana la urma ti-ai asumat "greseala". Pe viitor nici nu ar trebui sa vi-l priviti ca pe o greseala.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Bianca1001Bia a răspuns:

Vi simtiti'va minunat ca aveti un copil, ami tarziu o sa va bucurati cu mult mai mult de ei, bravo voua ca ati reusit sa nu omorati un suflet nevinovat, eu zic, sa suportati deoarece si voi copii fiind sunteti dependenti de banii parintilor, si daca a'ti pleca poate sa o faceti doar sa ii speriati, dar cine v'ar mai intretine? viata e dura, asa ca explica'le alor tai ca te deranjeaza acest lucru, comunica cu ei si incearcati sa cadeti la un comporomis! bafta

| GgAnett a răspuns:

Tu la randul tau vei intelege ce simt ei, cand vei dori sa iti potejezi fetita de astfel de lucruri si vei dori sa o feresti. Ei va vorbesc asa fiindca sunt extrem de dezamagiti de voi doi, asteptati sa impliniti 18 ani, fetita va putea fii lasata la cresa, va cautati un loc de munca si va mutati in chirie, dar nu stiu cum va evolua relatia voastra fiindca sunteti foarte tineri. Astfel de lucruri sunt dezamagire pentru ei fiindca ei simt ca au esuat in a fii parinti si ca nu au reusit sa va reasca corespunzator.

| 1man1 a răspuns:

Trebuie sa recunosti ca nu le-ai dat motive de lauda. Chiar daca sunt maturi sunt total surprinsi de astfel de evenimente. Sunteti copii cu copil, prin urmare si viata voastra si a parintilor vostri a luat o intorsatura neasteptata. Ce va ramane de facut? Asta trebuie sa discutati cu parintii vostri. Discuta calm si cu respect si cere-le ajutorul. Constientizeaza-i ca situatia e ca atare, nu poate fi schimbata, dar are solutii. Daca fetita e crescuta de parintii prietenei tale e de asteptat ca si parintii tai sa-si ofere sprijinul. In astfel de situatii este imperios necesar ca familiile amandurora sa colaboreze. Dar e foarte important sa recunosti ca atitudinea voastra sa nu fie una bataioasa ci de umilinta. A fi umil nu inseamna sa fi umilit, ci sa fi constient ca ai limite. Au mai fost astfel de situatii si s-au gasit solutii. Ceea ce trebuie sa faci este sa inveti pentru a putea in viitor sa te sustii pe tine, dar pe copilul tau. Ai dovedit maturitate ca nu ai fost de acord cu avortul, dar va trebui sa o dovedesti si pe mai departe. Un razboi cu parintii nu este solutia. ai nevoie de ei ca aliati. Ideea e sa-i castigi. Succes!