Întrebare recomandată | simplej a întrebat:

Sal, sunt fata am 20 de ani si n-am avut niciun prieten. Nu reusesc sa leg nimic cu cei din jur. Nu stiu unde sa cunosc baieti. Nu prea sunt ocazii. La facultate nu prea sunt baieti sau sunt deja in relatii. De ce toata lumea e deja in relatii la varsta asta? Chiar e prea tarziu la varsta asta sa am si eu un prieten? Ma simt asa de trista ca parca vad ca nu gasesc nici in urmatorii 10 ani. Am impresia ca n-o sa gasesc niciodata. Va rog nu va mai plangeti la 12 ani ca n-ati avut niciun prieten/a. Trist e sa ajungi la 20 de ani si sa nu fi avut niciun prieten/a si sa vezi cu ochii tai cum toata lumea e in relatii, cum unii/unele deja se casatoresc sau au o relatie frumoasa de cativa ani si tu esti vesnic singur/a si cum tot mai mult te inchizi in tine!

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Ce spui tu nu e trist. Trist este sa fii insarcinata la 14 ani. Si mai trist este sa avortezi. Trist este sa te mariti la 18-20 ani si sa divortezi peste 4-5 ani din "nepotrivire de caracter". Trist este sa te 'consumi' de tanara prin baruri si petreceri, sa ajungi la 25 de ani sa ai pielea mai batrana cu 20 de ani, cu riduri si pete pe ea, sa nu te recunoasca nimeni decat cand esti fardata...
Fii atenta la oamenii din jur. Mai ales cand esti intr-o biblioteca, intr-o librarie sau in alt loc in care pasesti cu placere. Acolo ai sansa sa gasesti nu doar un baiat, dar unul care se poate sa se potriveasca cel mai bine cu tine. Nu cauta baieti in cluburi sau discoteci, unde toata lumea iese pentru agatat si relatiile rezultate sunt in 99% din cazuri dezastruoase.

54 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cred ca foarte important e inainte de toate sa intelegi ce presupune o relatie. O relatie nu este doar lapte si miere. Poate gresesc, dar eu unul am inteles ca este o diferenta enorma intre ce presupune iubirea si ce inseamna o relatie.

Gandeste-te ca vine acum un baiat la tine si iti cere sa,, te combini cu el''. Il vei refuza, vazand ca e superficial? Bineinteles. Meriti mai mult.

Draga mea, fericirea nu e ceva ce primesti de la cineva. Fericirea este ceva ce iti oferi tu singura stiind ca meriti.

O relatie de cuplu are avantajele ei. Dar uneori devine sufocanta. Sunt sigur ca multi dintre cei care sunt intr-o relatie de cuplu te invidiaza pentru ca intr-un fel sau altul simt ca nu isi mai gasesc locul.

O relatie de cuplu este implinitoare atunci cand se intalnesc la momentul potrivit doua persoane potrivite.

Poti astepta si poti sti ca va veni o zi in care vei avea un prieten. Sau poti face anumiti pasi si sa fii sigura ca momentul in care vei avea un prieten vine in curand.

Trebuie sa gasesti lucruri care sa te faca sa vibrezi cu fiecare rasarit de soare. Trebuie sa afli cine esti tu. Tu esti fiinta care are nevoie sa fie iubita, dar mai ales sa poata iubi. Dar tu esti cu mult mai mult decat atat.

Cine esti tu? Esti o artista plastica? Esti o sportiva? Esti o scriitoare? Cine esti tu? Daca acum ai avea toti banii din lume, ce ai face in fiecare zi? Cum ti-ai petrece timpul?

Sper ca ai o prietena careia sa ii spui ce simti si care sa te ajute, nu sa iti gasesti un prieten ci sa te gasesti pe tine. Daca nu, cu siguranta vei gasi prieteni aici, printre noi.

Eu nu am avut o prietena pana la 21 de ani. Stiu ce inseamna sa vrei sa iubesti si sa fii iubit. Dar stiu si ce inseamna sa inveti sa te iubesti pe tine, sa inveti sa iubesti viata. Iubeste viata si viata te va iubi si ea pe tine, prin razele soarelui, prin trilul pasarilor, prin sprijinul prietenilor si printre altele si prin acea persoana care sa iti ofere intr-un tarziu un camin, o familie.

Inima sus!

| mgtow a răspuns:

Cu cat rabzi mai mult cu atat va fi mai bine, te aflii in situatia mea numai ca am 21 de ani asa ca rabdare si tutun pana totul se pune pe drumul cel bun.

| cuvant a răspuns:

Nu iti fa probleme ca nu ai avut un prieten. Nu fugi dupa prieten ca si iubit ci cauta sa cunosti baieti ca si amici sa dezvolti relatii de prietenie ca apoi sa stii ce iti doresti de fapt.
Foarte usor iti poti gasi un iubit si care sa isi bata joc de tine dar greu poti un prieten care sa fie alaturi de tine.
Daca ai nevoie de mai multe sugestii poti sa-mi scrii si pe privat

Răspuns utilizator avertizat
| Lamaitzza a răspuns:

Sunt multe lucruri pe care le poti face pentru a nu te simtii singura. E adevarat ca ai nevoie de cineva dar nu iti face griji, cu siguranta Dumnezeu pastreaza ceva bun pentru tine. Esti de admirat pentru ca nu esti lesinata dupa baieti sau ceva. Mama mea la 20 de ani s-a maritat si de multe ori mi-a zis sa nu ma grabesc, sa ma bucur de libertate cat mai mult, o relatie cere si responsabilitati si trebuie sa cunosti multi baieti ca sa-ti dai seama care e genul tau si de cine ai tu nevoie, incearca sa nu sari in bratele primului venit pentru ca o sa fii tare dezamagita daca o sa te indragostesti de cine nu trebuie. Sa stii ca eu cunosc un baiat, face 20 in ianuarie si nici el nu a avut nici o relatie pana acum dar nu se plange, zice cu umor ca nu se pricepe la fete si e si foarte timid. Si el e baiat! Deci mai e multa lume, ceea ce te sfatuiesc eu este sa iti faci prietenii, nu sa cauti iubiri, fa-ti amici, baieti si fete si asa o sa te obisnuiesti. Probabil ca nu ai intalnit nici un baiat pana acum pentru ca nu ai lasat pe nimeni sa te cunoasca.
Ai grija de tine! :*

| michael5813 a răspuns:

Toti cei care ti-au raspuns inaintea mea au dreptate! dar, daca chiar iti doresti o relatie cu un baiat poate ca nu ar fi o idee rea sa iesi cu colegele sau prietenele tale mai des pentru ca unde sunt fete... apar si baietii nu-i asa!? nu te ascunde in casa esti tanara, frumoasa ( esti frumoasa nu-i asa!? dar tu nu sti ca esti frumoasa!) asa ca nu trebuie decat un strop de curaj! hai ca poti!

| Dariusuu a răspuns:

Te apreciez ca nu te lasi la orice baiat.

Tu nu vrei sa fi pe plac cum sunt majoritatea fetelor.
Daca nu ai prieten esti fraiera fraierilor, si majoritatea incearca sa rezolve asta.

Ma bucur ca mai existe si fete cum esti tu.

Tot respectul. Si stai lin vei gasi pe cine cauti.

| blueheart a răspuns:

Nu e trist deloc. De la cei din jurul tau,cei care sunt implicati intr-o relatie ai avut de invatat. Ai realizat poate ca multe din aceste relatii sunt superficiale,relatii doar de dragul de a sta cu cineva ca sa nu fii singur,ca sa treaca timpul mai usor. Poti sa ai o relatie si sa te simti singur in ea. Sa fii mai singur decat esti acum.
Vei fi pregatita cand va aparea el in viata ta. Vei stii sa oferi toata dragostea ta persoanei care va vedea cine esti cu adevarat,care va vrea sa fie cu tine pentru ca te iubeste,nu pentru ca vrea sa fie ca ceilalti.
Relatiile frumoase sunt atunci cand doi oameni se iubesc,cand simt cu adevarat iubirea, cand nu se joaca cu sentimentele celuilalt, cand spun Te iubesc simtind asta, nu doar de dragul de a o spune. O sa fii pregatita pentru tot, iti vei intalni jumatatea si va fi minunat. Nu te mai gandi la acest lucru.
Da-i timpului timp si se va intampla fara ca tu sa-ti dai seama. Iti doresc din tot sufletul sa ai parte de o iubire sincera si sa nu fii dezamagita. Sa ai parte de o iubire speciala pe care sa nu o regreti niciodata.
happy

| AndreeaNustiu a răspuns:

Pana la urma ti-ai gasit iubirea?

| geotechnical a răspuns:

Salut si eu sunt de aceeasi parare care o are si Zenithf si Bacemi o sa apara si in viata ta persoana pe care o astepti cand tocmai nu te astepti, ai incredere in tine mai mult, si eu sunt intr-o situatie asemanatoare dar nu imi pierd speranta.

| simplej explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

| blueheart a răspuns (pentru simplej):

Urmeaza-ti inima si gandeste de doua ori inainte sa te implici intr-o relatie! E cel mai bun sfat posibil. happy

| simplej explică (pentru blueheart):

Nu-i grija, nici nu gaseam in ce sa ma implic. laughing

| blueheart a răspuns (pentru simplej):

Acum,dar maine cine stie? thinkingbatting eyelashes happy

| simplej explică (pentru blueheart):

Sigur nu. happy

| blueheart a răspuns (pentru simplej):

Niciodata nu spune niciodata happy

| simplej explică (pentru blueheart):

Dragut.

| blueheart a răspuns (pentru simplej):

happy

| konfing a răspuns:

whistling trimite-mi un privat cu id-ul de messenger sau numarul de telefon ...si poate vom avea noroc! Cheers.

| Ivr a răspuns:

Ma gândeam dacă poate am putea face cunoștință mai bine ce zici

| Ping_Ningea_1979 a răspuns:

Cand mi-am intalnit sotia prima data m-am indragostit de ea pur si simplu, avea era cam de varsta ta...dar cand mi-a spus ca nu a avut nici un prieten pana sa ma accepte pe mine...am stiut ca dumnezeu mi-a ascultat rugaciunea. asa ca, fii increzatoare ce e al tau e pus deoparte.toate la timpul lor. succes.

| Mogaciprian85 a răspuns:

Bună cauți un iubit sau o relație serioasa și de lunga durata?

| Danutz_Nicusor_1994 a răspuns:

Simplej si eu sunt baiat de 20de ani si nu am nici o fata care sa iubesc nu am iubit pe nimeni daca vrei sa facem o relatie bine sun de acord

| jiawen2013 a răspuns:

Mai bine astepti.invatatoarea mea se plange ca nu a trebuit sa se marite asa de repede.o:-)

| Dumitru_Bişte_1991 a răspuns:

Ceau poate nu ai cautat casa îti cauti pe cineva

| Herestesan_Emanuel_1998 a răspuns:

Re fog cautama or Facebook emanuel herestesan si putem vorbi te iubesc mult

| Herestesan_Emanuel_1998 a răspuns:

Te rog cautama pe Facebook emanuel herestesan si putem vorbi te iubesc mult

| Herestesan_Emanuel_1998 a răspuns:

Daca ai vrea sa ne cunoastemsi eu am 20 intra pe pagina mea si trimite-mi cerere.

| Lup_Vasile_1998 a răspuns:

Si doresti ceva serios

| Sentimental_Adrian_1985 a răspuns:

Eu caut o fata singura si care vrea sa faca o relatie serioasa contactati-ma la nr de tel 0786542996

| Feodorov_Alexandru_1989 a răspuns:

Caut o iubita si tu esti potrivita pentru mime

| Hegyi_Eduard_1996 a răspuns:

Bine hai

| Ciutac_Ionut_1990 a răspuns:

Buna eu sunt un baiat si vreau sa te cunosc numar meu este de Italia imi dai un vip si te sun eu, 393880775701

| Andrei_Marius_2000_EIpC a răspuns:

Nici o data nu ie tarziu

| Pely_Florin_1992 a răspuns:

Buna sunama sa vb