| Floreenofficial a întrebat:

Salut! Ajutati-ma va rog frumos cu un sfat daca doriți.Sunt închis în apartament,tata mi-a luat cheile,dar sunt și părinții mei acasă. Mama a zis că deschide mâine ușa să mă pot duce la biserica, dar azi m-a mințit sa stau acasă că tata e la tara și de fapt era pe afara și când a venit mi-a luat cheile și a închis ușa și sus și jos.Si mi-a luat și priza din camera ca sa nu mai pot asculta radio, pasiunea mea.Sunt foarte neliniștit și mi-e frica sa nu rămân captiv în apartament ani de zile cum am văzut la știri,cazuri de oameni sechestrați, răpiți ani de zile.Ce sa fac? Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Am inteles, de fapt spui ca ti-a lua prelungitorul din camera. Imi pare rau ca esti tratat asa de propriul tata.Din moment ce nu mai esti copil, nu prea stiu ce sfat sa iti dau.As fi crezut ca mama ta este mai intelegatoare si se implica sa-ti ia apararea. Totusi, sa mergi la biserica nu este un lucru rau.Ai nevoie de insotitor de obicei? Poate asta e motivul pentru care nu te-au lasat sa iesi.Pentru ca ei nu mai au timp pe langa alte treburi? De obicei iesi zilnic, macar pentru o plimbare de jumatate de ora? Nu e deloc ok pentru sanatatea fizica sa stai inchis in casa, fara sa vezi nici lumina soarelui.

35 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Povestește cu Creatorul nostru tot ce ai pe suflet și cere-i ajutorul.

| Violleta2022 a răspuns:

Se vede ca a uitat sa-ti ia si internetul, ca uite cum intri pe forum sa ne scrii laughing


Mi-a placut aia cu luatul prizei din perete laughing oare a fugit cu peretele in carca?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu te sperii, să vezi cum evoluează situația de la o zi la alta.

| dullcat a răspuns:

Alta intrebare la misto?

| Floreenofficial explică (pentru dullcat):

Din păcate, e serios!

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru Floreenofficial):

Ok,dar nu inteleg cum ti-a luat priza din perete? Nu poti pur si simplu sa o iei in mana si sa pleci, nu asa functioneaza. Daca iti place sa asculti la radio, ai aceasta functie si pe telefon, iar semnalul e mai bun decat la un radio conventional.Gasesti si pe internet functia de radio, iar pe Youtube ai multe cantece si melodii de ascultat, cat pentru o viata. Apoi, de ce te-a inchis tatal tau? Ai facut ceva care sa-l enerveze atat de tare?

| dullcat a răspuns (pentru Floreenofficial):

Incearca sa te calmezi, sa faci exercitii de respiratie si sa te gandesti la lucruri pozitive.Este imposibil sa ramai blocat in apartament ani de zile.E vorba totusi de parintii tai care iti vor binele cu forta, nu de criminali in serie care rapesc si sechestreaza.Parintii tai nu te-ar abandona asa niciodata.

| Floreenofficial explică (pentru dullcat):

Dar nu a luat-o din perete, era jos, o priza cu mai multe de băgat în ea, că un prelungitor.M-a închis ca sa nu plec, sa nu afle lumea că își bate joc de mine.Din animal nu mă scoate.Multumesc pentru răspunsuri!

| dullcat a răspuns (pentru DracuIa):

Am mai citit dintre intrebarile lui si scrie ca are schizofrenie... sad

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru dullcat):

La 28-29 de ani sa spui ca te-au incuiat in casa? Eu nu cred asa ceva.

| dullcat a răspuns (pentru Salontanul):

Daca intri sa-i citesti si alte intrebari, nu cred ca e asa greu de crezut.

| Salontanul a răspuns (pentru dullcat):

Da! Ai dreptate! laughing N-or vrea sa-i dea voie sa iasa. Probabil face prea multe prostii!

| dullcat a răspuns (pentru Salontanul):

Nu e amuzant.

| Salontanul a răspuns (pentru dullcat):

Asta e! Nu stiu ce probleme are, dar pentru mine este amuzant. Eu, la varsta lui, eram insurat si nu stateam cu parintii in casa.

| dullcat a răspuns (pentru Salontanul):

Si vrei un premiu pentru asta? Nimeni nu-si doreste sa aiba schizofrenie.Si fiecare e indreptatit sa aiba propriul parcurs in viata, cu propriul ritm. Atitudinea asta de,, generatiile din ziua de azi sunt *insulta*, eu pe vremea lor bla bla'', nu ajuta deloc.

| Salontanul a răspuns (pentru dullcat):

Da, doctore? N-am stiut ca poti sa dai diagnostice pe net! De unde stii ca are schizofrenie sau este doar un simplu troll?

| Salontanul a răspuns (pentru dullcat):

Redau: "Alta intrebare la misto?". Nici tu n-ai crezut ca este bolnav ci o face "la misto".

| dullcat a răspuns (pentru Salontanul):

Da, fiindca e plin de troli pe aici.Si spre deosebire de altii care primesc raspunsul de la chatgpt in 10 secunde, eu stau si scriu de mana, si aleg sa pierd minute bune ca sa ajut pe cineva, nu sa hranesc troli. Cand mi-a zis ca e adevarat l-am crezut si am raspuns ca atare. El a sustinut ca are aceasta boala in alte postari. Dar tu, evident, ai raspuns fara sa citesti comentariile.

| Salontanul a răspuns (pentru dullcat):

Chiar? Serios? Ai avut rabdare sa-i citesti toate postarile? Eu nu! Si nu cred ca ii ia cineva priza unuia, dar nu-i ia si telefonul.

| dullcat a răspuns (pentru Salontanul):

Daca alegi sa raspunzi unui trol nu pierzi decat timpul tau, pe care poate il petreceai oricum online. Dar daca tu la randul tau esti un trol pentru cineva care chiar are nevoie de ajutor, crezi ca e ok? Altii chiar s-au sinucis asa, incurajati de straini.

| Salontanul a răspuns (pentru dullcat):

Asta cu sinucisul este pe principiul ca daca un fluture bate din aripi la Tokyo se produce tornada in Texas? Sa nu exageram. N-ai de unde sa stii ce boala are si daca ne bazam pe ce spune el... Eu nu mi-am pierdut timpul cu el ca nu i-am dat nici un raspuns. Tu vad ca ai chef sa raspunzi unuia pe care l-ai considerat troll. Deci la randul tau esti troll spunand ca pune intrebari "la misto"? Te contrazici doar de dragul de a contrazice si pe altul?

| dullcat a răspuns (pentru Salontanul):

Am intrebat tocmai pentru ca nu am presupus 100% ca e o intrebare prosteasca de la bun inceput, ci i-am acordat si o mica sansa, in sinea mea. Daca refuzi sa intelegi asta si habar nu ai ce inseamna compasiunea sau intelegerea, o seara buna.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru Floreenofficial):

Am inteles, de fapt spui ca ti-a lua prelungitorul din camera. Imi pare rau ca esti tratat asa de propriul tata.Din moment ce nu mai esti copil, nu prea stiu ce sfat sa iti dau.As fi crezut ca mama ta este mai intelegatoare si se implica sa-ti ia apararea. Totusi, sa mergi la biserica nu este un lucru rau.Ai nevoie de insotitor de obicei? Poate asta e motivul pentru care nu te-au lasat sa iesi.Pentru ca ei nu mai au timp pe langa alte treburi? De obicei iesi zilnic, macar pentru o plimbare de jumatate de ora? Nu e deloc ok pentru sanatatea fizica sa stai inchis in casa, fara sa vezi nici lumina soarelui.

| Catrice a răspuns:

Săraca priza ce chinuita o fi fost sad

| Hammurabi a răspuns:

Dacă ți-a luat priza din cameră ca să nu asculți la radio, atunci calculatorul de pe care ai scris mesajul ăsta cu ce funcționează? Cu abur?
Sau dacă ai scris de pe un telefon, de ce nu suni la 112 de pe același telefon?
Las-o baltă. Bați câmpii aiurea ca să te bagi în seamă.
Nici măcar nu ești în stare să minți credibil. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS a răspuns:

Ai ceva probleme psihice? Asta e motivul.

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| aimullah123 a răspuns:

Salut!
Ai scris in alte intrebari ca suferi de schizofrenie.
Ne-ai putea spune te rog, de ce forma de schizofrenie suferi? Sunt mai multe.
Ti-a pus un medic diagnosticul?

| AdioTPU a răspuns:

Suna la poliție și zici că te-au închis părinții în casă. Le dai adresa și ei vor veni îndată. Daca nu vrei sa implici poliția atunci apelează la vreo ruda sa vine sa te elibereze.