| kegrtteger a întrebat:

Am 16 ani jumate si in vara asta vreau sa merg undeva sa lucrez dar am o problema. Mama. Mereu cand aude de asta zici ca ii zic ca vreau sa merg la teroristi undeva...pur si simplu nu vrea sa auda ca lucrez si eu undeva. Ce sa fac sa o conving?
PS fara raspunsuri inutile cum ca o sa fiu satul de munca de la 18 ani incolo sau ca nu ar trebui sa merg sau mai stiu eu ce ca nu am nevoie de ele.

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Pai asta e foarte bine,că vrei să muncești,fa cumva și convinge-o,mai insista! La mine e invers,m-ar trimite la munca oricând,depinde de părinți, de concepțiile fiecăruia.Dar ai grija, daca te vei angaja, sa nu fie ceva greu, ai totuși 16 ani.Succes!

| Claxon987 a răspuns:

Depinde ce vrei sa lucrezi poate are si mama ta dreptate. Nici sa nu fie exploatare munca pe care vrei tu sa o faci. Depinde apoi si pentru ce vrei tu sa cheltuiesti banii pe care ii castigi. Cred ca exista un motiv pentru care nu te lasa. Dar dincolo de acest lucru, poti sa ii ceri bani pentru ceva (bicicleta, gadgeturi.) ceva ce o sa refuze ca fiind prea scump si sa ii propui apoi sa accepte sa te angajezi ca sa poti cumpara singur. Sau si mai bine ca sa fie toata lumea castigata propune-i sa participi la cheltuielile casei cu ceva bani din salariul tau.

| Elyiela a răspuns:

Vorbeste ma cu ea. Eu anul trecut, la 15 ani, ma batea la cap mama sa imi caut job de vara. Nu inteleg de ce unii parinti nu si-ar lasa copilul sa se duca la munca si sa faca un ban cinstit. Spune-i si tu ca e mai bine sa ai banul tau si sa iti cumperi ce vrei decat sa ii ceri numai ei.winking