| RememberTheName a întrebat:

Buna ziua tuturor! As aprecia daca ar avea cineva rabdare sa ma asculte 2 minute. Problema mea este tipica adolescentilor- nu ma inteleg cu mama, tata, sora mea, fratele meu. Nu din cauza ca nu i-as respecta. Fac tot ce imi spun, ii ajut constant la treaba, nu le cer bani (doar 5 lei pentru scoala), stau toata ziua cu sora mea cea mica, am rezultate bune la scoala si multe premii la diferite concursuri nationale si internationale. Traiesc in conditii bune, parintii imi ofera ce imi trebuie (profit si eu pe langa fratii mei). Insa nu ma simt iubita. simt ca ei fac asta din obligatie. Daca le cer ceva sau ii rog sa ma lase undeva, imi scot pe ochi acel lucru cu prima ocazie. Nu pot sa le spun nimic pentru ca, fie incep sa rada, fie isi bat joc (pe moment sau mai tarziu), fie spun la toata lumea, fie nu ii intereseaza.
Totodata, simt ca fac diferente intre noi. Am o sora mai mare, careia mama ii da bani de cate ori vrea ea, pentru haine si alte prostii. Mie? De mine nici sa nu auda. Imi mai strang eu bani si imi iau cate ceva. sau imi cumpara ea ceva de Paste. Nu ca nu ar avea, pentru mine nu are, pentru altii are. Si mai e ceva: am o pasiune, ca tot omul. Practic un sport de performanta si am reusit sa aduc rezultate foarte bune prin acesta. Parerea mea e ca mama ar trebui sa fie mandra de mine si sa respecte faptul ca ma tin de acest sport, sa ma sustina. Ea ce face? Cand trebuie sa merg la antrenament ( nu trebuie sa ma duca ea, iau ocazie sau doua si ajung cand trebuie), gaseste o scuza (ca ploua, ca ninge, ca are treaba si te sa stau cu aia mica, ca merg prea des. )Tot timpul imi reproseaza ca ma duc acolo, de parca as merge in club sa ma #($(#&... Exista alti copii, dependenti, rai, nerespectuosi, legume de casa care sunt acceptati asa cum sunt de parintii lor. Mie mi se reproseaza, de fapt, ca sunt motivata si am reusit, timp de 4 ani sa inlatur orice obstacol pentru a-mi urma visul. Cel mai mare vis al meu, ce mai mare placere-sportul.
Inca ceva. Tatal meu vrea sa ma vada mereu facand curat in casa, spaland, facand mancare, taind lemne, facand si treaba fratilor mei daca se poate. Eu nu am voie sa deschid gura niciodata, si asta ma dipera, ma termina. Fratii mei nu sunt tratati asa cum sunt eu tratata. Daca vor sa iasa in oras, le da tata si masia, le da bani (mie nu imi dau bani nici pentru a merge la antrenament). Daca fratii mei se iau de mine, eu sunt de vina. Ma considera cea rea, incapatanata, cu nasul pe sus, doar pentru ca am alte principii si vad altfel viata. Cand aduc un argument, ei incep sa rada. Nu am contat niciodata pentru ei. As intelege asta, daca as fi ultima panarama, dar ma consider un copil bun, care nu isi face parintii de ras.
M-am gandit sa incep sa lucrez la vara, ca sa pot sa imi inchiriez un apartament, sa ma mut in orasul unde merg la liceu si sa continui munca pentru a trai. Nu este ceva greu pentru mine, ma gandesc doar ca vor veni si ma vor lua pe sus, ma vor sechestra in casa si voi sfarsi mai rau decat am inceput.
Ceea ce vreau eu e ca ai mei sa respecte ceea ce fac, sa nu faca mizierie in secunda 2 dupa ce am curatat si sa imi reproseze ca nu fac nimic toata ziua. Sa imi ofere libertate, nu sa ma oblige sa stau cu cea mica si sora mea cea mare sa iasa prin oras tot timpul. Ei nici nu stiu de rezultatele mele de la scoala, de concursuri. nu ma intreaba niciodata.
Imi cer scuze daca v-am plictisit, dar am nevoie de un umar pe care sa plang.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Salut! Ai facut un exercitiu bun ca ai scris tot ce ai pe suflet! Sa stii ca numai plictisit absolut de loc si ca cu fiecare rand citit mai impresionat.Deci esti genul de copil cu aptituni, cu premii la diferite concursuri, care practica un sport de performanta, care nu se ia in gura (spre deosebire de mine) si totusi esti trist si nu te poti bucura atat de realizarile tale cat si de propria ta viata.Motivul tristetii tale ar fi faptul ca nu iti sunt recunoscute meritele ca trebuie sa stai cu surioara ta mai mica in loc sa iesi, sa te bucuri de viata ...Ai vreun prieten\a care i-ai spus toate acestea scrise de tine anterior? Daca da cum te-a sfatuit\ce ti-a zis? Daca nu inseamna ca poate nu ai incredere sa spui cuiva astea(pe TPU le-ai zis)... Ziceai si de o sora mai mare decat tine care este tratata diferit fata de tine.Te-ai intrebat de ce? Ce fire este ea? Scriem raspunsul la acestea\sau descrie mai pe amanunt(ca nu ma plictisesti deloc)Hai sa vorbim.O sa te simti mai bine descarcandu-te si o sa incerc sa te sfatuiesc

| RememberTheName explică (pentru zurick):

Iti multumesc pentru amabilitate! happy
Nu, nu i-am spus nimanui totul de la A la Z, dar ii mai spuneam unei prietene despre diferentele pe care le fac parintii. Nu am primit niciun sfat, ci doar jigniri la adresa fratilor/parintilor mei. Sora mea mai mare se cearta cu ai mei, le incalca cuvantul, nu este. mai buna la suflet decat mine, cred eu. De multe ori devine egoista. Chiar m-am intrebat de ce pe ea o accepta si pe mine nu, cu toate ca si ea ii supara. Cei care sunt alaturi de mine mereu sunt colegii de la antrenament, acolo ma simt ca intr-o famile. Ei ma motiveaza si mi-as dori sa fiu acolo zi de zi.

| zurick a răspuns (pentru RememberTheName):

Mi se pare foarte frumos faptul ca te simti ca intr-o familie cu colegii tai de la antrenament, care te motiveaza.Cred totusi ca ar trebui sa spui totul de la A la Z cuiva(poate celor de la antrenament, daca tot spui ca e ca o familie pentru tine)Nu vad nici o logica in felul cum se compara cu tine si felul cu care se poarta cu sora ta mai mare. Poate ar trebui sa discutati despre asta toti caci doar sunteti o familie sau ca sa fii sigur ca vor incerca sa te inteleaga fa-le o scrisoare deschisa, curiozitatea ii va impiedica sa no deshida. Apropo, am si eu o curiozitate cati ani ai?

| RememberTheName explică (pentru zurick):

Am 17 ani happy Mulumesc pentru sfaturi, imi sunt de mare folos. Voi incerca sa readuc in discutia cu parintii aspectele precizate mai sus. Sa ai o zi buna! (toti utilizatorii TPU ar trebui sa iti semene).

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa le spui lor asta nu noua!

| RememberTheName explică (pentru anonim_4396):

Le-am spus-o de nenumarate ori.

| OanaRalucaPorumb a răspuns:

Ai nevoie de mai multa atentoe si afectiune, si ar trebui sa le spui asta. Nu poti sa tii in tine la nesfarsit, te vei imbolnavi.