| Wordofthat999999 a întrebat:

Am 20 de ani si as dori sa plec in strainatate la munca o perioada ca sa pot strange niste bani. Am aplicat pe ejobs la mai multe joburi si am primit azi un telefon de la una din joburi la care am optat si m-a intrebat cand as fi disponibila sa plec si mai multe informatii daca am permis etc. Problema e ca părinții mei imi pun bete in roate si nu ma lasa sa plec în afară si le-am spus ca nu pot sa stau toata viata asa cum vor ei am si eu un scop in viata asta si doar prin munca si ambitie reusesti.Eu ii inteleg dar trebuie sa fac si eu un sacrificiu si vreau sa ma realizez ca doar muncesc cinstit. Am o stare de anxietate si ma tot gandesc cum sa impac capra si varza, ca daca eu o sa plec ma vor santaja emotional si o sa iasa scandal dar totusi nici aici nu o sa ma simt bine plus ca ma cert cu ei mai mereu in special cu mama si consider ca fiecare om are dreptul sa-si ia singur propriile decizii in viata asta ca dupa alta nu mai avem si nu vreau sa raman cu o pata pe inima ca nu m-am realizat asa cu mi-am dorit... Voi ce parere aveti? Ati intampinat aceste experiente?

13 răspunsuri:
| Maria3458 a răspuns:

Cinsulta te cu parintii dar e viata ta mie una imi pare rau ca nu am.plecat

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa se obisnuiasca cu gandul, peste "santajul" emotional trebuie sa treci daca vrei sa faci ceva cu viata ta.

Daca cumva au votat PSD, poti sa ii santajezi si tu inapoi cu starea in care se afla tara in ultima vreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija sa pleci pe contract, nu de capu tau, sa-ti promita aia marea cu sarea. Sa ai contract de cel putin 3 luni sau pe perioada nedeterminata.

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

Au spus ca este contract Britanic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Trebuie sa ti-l trimita sa il semnezi. Asa se procedeaza. Il primesti il printezi, il semnezi si il trimiti inapoi.
Altfel, ai sansa sa te duci acolo degeaba, si sa zica ca nu mai are nevoie dupa 2-3 saptamani.
Prin ce e, prin agentie sau direct la companie?

| Violleta2022 a răspuns:

Si cum te impeidica parintii sa pleci?
Te-au legat de calorifer, sau te tin incuiata in casa?
Hai sa fim seriosi, te complaci in situatia asta, ca la 20 de ani nu te mai opeste nimeni daca vrei sa pleci, iti iei valiza si iesi pe usa!

| Wordofthat999999 explică (pentru Violleta2022):

Pai ei imi spun sa nu plec si dupa imi fac scandaluri si șantajuri emotionale legat de asta...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Ai 20 de ani, este major si om cu capul pe umeri, inca astepti valiadre si invoire de la parinti?
Ia-ti viata in maini si hotaraste pentru tine, ca sa nu stai ca milogul, la pensia parintilor.
Doar nu vei sta langa fusta mamei pana la 50 de ani, ca un handicapat.
Nu mai da vina pe parinti, ca nu te tine nimeni legat!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Cat privesc scandalurile si santajele emotionale, vor inceta imediat cum inchizi usa, la plecare!

| Wordofthat999999 explică (pentru Violleta2022):

Eu as pleca si maine dar daca eu plec mama ma v a suna si ma v a ameninta ca o sa sune politia si ca lui tata ii este rau. Am mai patit asta si nu mi-a dat deloc pace si chiar azi am vb cu mama si am vb cu ea ca am aplicat la mai multe job.uri din strainatate si a zis "Da crezi ca o sa te lase cineva sa pleci? "Ei vor sa raman in tara si sa muncesc aici dar eu nu vreau si se opun.nu am nevoie de banii lor si ba din contra eu nu vreau sa stau pana la pensie cu ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Nu mai gasi scuze, ca-s de 2 lei, pentru intimidatul copiilor mici.
Vrei sa pleci, fa-ti bagajul, anunat-i si pleaca!
Daca lui tiaca-tu ii este rau, maica-ta este langa el si poate chema salvarea de urgenta, ca oricum tu nue sti medic sa-l poti ajuta.
Asadar, nu ami inventa motive, ca nu-ti afc cinste la 20 de ani, s-a te agati de orice rahat, doar ca sa nu muncesti.
Cat priveste sunatul mamei si comunicatul cu ei, ii spui ca veti comunica prin internet, cand se poate, deoarece serviciul roaming este foarte scump si nu-ti permiti acum, acnd esti la inceput de drum.
iar daca anunta Politia, nu-ti fa probleme, ca legal nu mai au dreptul asupra ta.
Deci, chestia cu lasatul sa pleci, este o chestie de care te agati tu, ca un copil mic, pentru ca nu te trage ata sa pleci la munca, acnd este bine sa stai acasa, la caldurica, pe spinarea alor tai.
Nu mai spun ca nu ai nici un viitor, ca nu te ia nimeni daca esti intretinut de mama si tata, fara nici un venit si fara nici un drag de munca.

| Wordofthat999999 explică (pentru Violleta2022):

Pai eu asta vreau sa merg sa muncesc de asta am pus aceasta intrebare si legat de situatia asta cu ai mei sa n.am probleme din cauza lor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Daca chiar vrei cu adevarat sa pleci, ia-ti valiza si pleaca, indiferent de cat vor comenta ai tai, este problema lor, dar legal, nu au nici un drepts a te opreasca.