| Wordofthat999999 a întrebat:

Am o problema mai complicata, am 19 ani si parintii imi cam controleaza viata deci eu vreau sa-mi fac propria viata sa o realizez eu cum vreau ca e viata mea de exemplu vreau sa ma mut simgura si sa plec in strainatate. Iar ei se baga si nu-mi dau aceasta libertatea de a-mi lua propiile decizii doar nu raman toata viata cu ei serios acum. Daca ma duc in oras mama ma suna ca o disperata, asa va face mereu si cand ma voi realiza la casa mea? Si ma v-a interoga meu? M-am saturat sunt la o varsta care trebuie sa fac ceva cum imi este mie mai bine si sa nu-mi m-ai sugrume libertatea ca tot ei vor avea de pierdut, eu vreau sa plec in strainatate si ei sa-mi respecte deciziile si sa nu ma m-ai trateze ca si cum nu ma descurc in nimic. Voi ce ziceti?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ce varsta ai?

| Wordofthat999999 explică (pentru Freya1):

19 ani am zis mai sus...

| AnastasiaK a răspuns:

Buna! Nu inteleg care ar fi problema. Ai 19 ani, deci ai dreptul sa te muti oricand doresti cu sau fara acordul parintilor tai. Daca iti permiti sa pleci, ai aceasta libertate. In cazul in care nu ai un venit propriu, iar "resursele" tale financiare provin de la parintii tai atunci au si ei un cuvant de spus in viata ta. Trebuie sa intelegi ca dupa implinirea varstei de 18 ani ei nu mai au nicio obligatie sa te intretina, iar daca vrei sa faca asta in continuare trebuie sa pastrezi o relatie buna cu ei.

Eu vad 3 optiuni. Prima ar fi, presupunand ca ai propriul venit si posibilitatea de a te muta, sa te muti, iar asa iti castigi 100% independenta. Eu la 18 ani asa am procedat. Daca nu ai posibilitatea de a te intretine singura, iti raman celelalte doua optiuni. Una ar fi sa discuti cu ei, poate sa mergeti impreuna la un psiholog, si sa ajungeti la un compromis. Iar cealalta ar fi sa faci orice vrei indiferent de ceea ce spun ei, insa asta poate avea consecinte urate. Tu ar trebui sa stii cel mai bine din moment ce tu ii cunosti. O seara frumoasa!

| Wordofthat999999 explică (pentru AnastasiaK):

Da asa e dar nu ma lasa sa plec serios ma tin cu forta nu m-ai suport.

| Caro34 a răspuns:

Totusi, priveste si partea pozitiva a acestei situatii: cuiva ii pasa de tine, te cauta, vrea sa te ajute in luarea unor decizii, care crede mama ta ca ar fi mai grele etc. Crezi ca daca mergi in strainatate iti va fi mai bine? Poate ca nu te va mai suna de foarte multe ori insa ii vei simti lipsa fiindca nimeni nu o poate inlocui pe mama! Ai putea sa ii spui frumos ca ai crescut si ca ai dori sa iei singura unele decizii de care depinde viitorul tau si ca ai vrea sa devii independenta. Ai putea incepe prin a-ti cauta ceva de lucru in tara ca sa vada ca faci ceva pentru tine, sa-ti strangi ceva banuti ca mai apoi sa te poti muta singura. Dupa mutare mai poti face alti pasi importanti pentru plecare insa ar fi bine sa termini o scoala si sa ai o meserie dupa care sa poti castiga cinstit o paine, pe sudoarea fruntii tale. Numai bine!

| Wordofthat999999 explică (pentru Caro34):

Da am terminat liceul cu bine am luat bac.ul dar vreau sa plec in strainatate la facultate pe domeniul artei design vestimentar dar trebuie sa strang niste bani.