| 1HalfOp a întrebat:

Am aproape 18 ani iar iubita mea are 17. Avem o frumoasa relatie de 6 luni acum, insa e ceva serios ceva de viitor. eu o iubesc mult de tot cu adevarat e fata de care m.am indragostit. eu i-am propus ca peste 3 4 luni cand vom avea 9 10 luni de relatie sa ne uncepem viata sexuala. ea este virgina si e fata cuminte. Ne iubim mult de tot si simtim asta nu e ceva de moment. ea zice ca nu crede ca va fi pregatita psihic..noi am mai avut relatii intime insa nu am ajuns la actul sexual propriu zis..ne stim corpurile goale ne.am atins in toate zonele deci asta nu ar fi o problema. eu vara plec in strainatate si vin toamna... deci as fi preferat sa o facem inainte sa plec eu.ce ziceti e o varsta ok pentru asta? Ea o sa aiba atunci 17 ani si cateva luni iar eu 18 si 4 luni.Imi doresc mult sa o fac cu ea si ea zice ca isi doreste asta.p.s ma iubeste si sunt constient de asta nu m-a mintit niciodata si imi este fidela. dati-mi sfaturi ce sa fac atat eu cat si ea.e bine sa o facem? Cum si de ce nu e pregatita psihic astept sfaturile voastre bazate pe intamplari reale. Funda dauu

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e ok, ea e prea mica. las-o sa se implinesca intai 18 ani. Si sa fie 100% sigura ca va fi pregatita psihic. Prea putine fete sunt pregatite la o varsta atat de frageda, este o fortare inutila daca o iubesti. daca nu este pregatita psihic, cgiar si 1%, atunci se va transforma intr-un cosmar pentru ea si ii va afecta viata sexaual pentru tiata viata. E mai bine sa astepti inca un an macar, sa aiba 18 ani impliniti si sa se mai gandeasca. Si doar dupa 9 luni de relatie e cam ciudat pentru o virgina, in general la varsta ei fetele incep sa se gandeasca la sex dupa 16-18 luni de relatie.

| Florentina9210 a răspuns:

Wow, 10 luni? Tin sa te felicit! Se pare ca mai sunt si baieti cu bun simt. E destul de ok. Dar fa acest lucru numai si numai daca o iubesti! Nu iti bate joc de ea. De obicei pe fiecare baiat il atrage un asemenea ''trofeu'', decat sa ia masina cu 1000 de km mai bine o ia cu 0 km, oricine ar vrea asta. Dar daca crezi ca veti avea un viitor impreuna, atunci fa-o! Trebuie sa o intelegi si pe ea ca fata. Daca ti-a spus ca nu e pregatita din punct de vedere psihic, atunci asteapt-o cat e nevoie, daca tot spui ca o o iubesti.

| 1HalfOp explică (pentru Florentina9210):

Da, sunt indragostit de ea si o iubesc, stiu sigur ca nu e doar atractie sau doar atasare. simt ca o iubesc si ca ma iubeste...si vreau sa raman cu ea sa am un viitor in viata cu ea. avem ganduri sa mergem la facultate impreuna sa ne facem o familie. ne dorim asta, nu as putea sa imi bat joc de ea. pentru mine ea conteaza tot in momentul de fata, mersi mult de sfat!

| Florentina9210 a răspuns (pentru 1HalfOp):

Bravo tie! Ai primit o educatie aleasa!

| raluk27 a răspuns:

Eu as zice sa o faceti după ce te intorci. Prima experienta sexuala e mai specială pentru o fata, te atasezi ceva mai mult dupa, deviu putin vulnerabila. E cam aurea sa pleci dupa ce o faceti. Ca si cum ar fi un sentiment de abandon.

| 1HalfOp explică (pentru raluk27):

Mersi de sfat o sa tin cont si de acesta.

| sofisis a răspuns (pentru 1HalfOp):

Si eu cred la fel. Ar fi mult mai ok pentru ea sa se intample dupa ce te intorci. Plus ca poate tocmai distanta asta va va apropia suficient de tare incat sa se pregateascawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu e vorba de varsta, cat e de pregatirea psihica, precum a zis si ea. Nu pune presiune pe ea. La fete e altceva... gandeste-te la cate riscuri se expune o fata. Este normal ca orice fata sa se gandeasca de multe ori inainte sa-si inceapa viata si ii trebuie timp si siguranta. Trebuie sa o iei usor, daca pentru tine e usor sa te gandesti la asta, trebuie sa intelegi ca ei nu ii este. Dezvirginarea implica multe lucruri si este un moment unic in viata unei fete. Mai asteapta, ca merita

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Da, o varsta foarte ok pentru asta si propun sa o dezvirginezi inainte sa pleci. Spor la treaba!

| andrei690 a răspuns:

Http://m.versuri.ro/v/kis6.html in primul rand, apoi urmareste conferintele Domnului Virgiliu Gheorghe si nu in ultimul rand, cere parerea lui Dumnezeu despre asta, e scrisa in Sfanta Scriptura. Si acum parerea mea... Daca spui ca va,, iubiti" atat si moa moa moa si inimioare nu ti se pare ca va mintiti? Adica tie ce iti place sufletul sau corpul ei? Nu i rapesti inocenta prin actiunea asta?

| 1HalfOp explică (pentru andrei690):

Daca 2 oameni se iubesc e logic ca se ajunge si la dragoste si sex, e ceva lasat de la dumnezeu, daca ne-am lua strict dupa biblie am sta doar inchisi in casa, poti confirma ca tu nu pacatuiesti si esti sfant? nu cred. o iubesc pentru ce este nu pentru ce imi poate oferi dar e ceva normal si chestia asta.

| andrei690 a răspuns:

Nu te agita nu vreau sa judec ci sa ofer parerea. Dumnezeu cu D mare.,, poti confirma ca tu nu pacatuiesti?" spui tu deci intelegi ca e pacat chestia asta propusa mai sus. Nu am sta inchisi in casa, Dumnezeu ne a dat intreaga planeta cu mancare cu tot si legile din Biblie sunt legi morale care prin urmarea lor iti permit sa mergi pana la piata fara ca hotul sa aiba dreptul sa te atace. Se ajunge la asa ceva dar din iubire pentru a da viata unui copil si in mod normal dupa casatorie. Aici nu mi se pare ca e vorba de iubire ci doar de dorinta trupeasca. Asta e parerea unui mare pacatos

| valintinvalic2011 a răspuns:

Zic ca mai bine sa astepti cand vei veni, o vei face inainte, si cand vei pleca cred ca se va simpti singura, ea poate nici sa nu-ti spuna, sau ca ai te-ai folosit de ea si ai plecat, chiar de esti increzut in ea oricum la ceva te indoiesti nu-i asa? asa si ea