| Andreiu68 a întrebat:

Am nevoie urgent de un sfatuitor/raspuns.Am 17 ani jumate si sunt un baiat cuminte,invat la un liceu de prestigiu din oras,nu beau, fumez si alte vicii, sunt sentimental etc.Sa spun asa am o problema cu parintii(pentru mine e una grava). Deci daca ii spun mamei/tatalui ca vreau sa ma duc la un baiat sa dorm la el peste noapte(baiatul sta cu o scara mai incolo de mine)nu ma lasa parintii! Zic ca fac prostii ma droghez si alte aberatii si prostii! Eu sunt cuminte, nu as face asa ceva si mai ales ca acel baiat e acasa cu parintii, deci ce putem sa facem? Am fete in cartier de 12-13ani care dorm la alte fete cate 3-4zile in continuu si stau si la dinstanta(la jumatea orasului), iar eu nu am voie sa fac nimic.Vara la 22:30 debea atunci se intuneca mai bine afara si eu la 22:00 gata in casa, daca intazii cu 10minute acasa e panarama mare ca e tarziu,nu mai stiu ce e aia casa, ca ce faci atata afara etc, Si prietenii mei stau cara pana pe la vr-o 01:00 afara(si prietenii mei au intre 16-19ani si nu am ce sa patesc suntem in grup vr-o 14).De club nici nu mai vorbesc sa ma lase..eram afara cu niste baieti si acei baieti au zis sa mergem si noi in oras putin, eu am zis ca merg(era ceasul 20:00 vara) si i-am spun parintilor mei ca ma duc in oras cu 8 baieti cu masina si parintii au spus ca la 21:30sa fiu acasa, cand am auzit nici nici afara nu m-am mai dus, prietenii mei stateau pana pe la vr-o 00:30in oras..eu nu)intr-o zi varul meu(26ani) a spun sa mergem la discoteca si mai vin si 9priereni de-a lui,i-am spus parintilor ca ma duc cu varu in oras si era si era si varul de fata cu mine,iar marintii m-au certat si nu m-au lasat sa ma duc.-era si vara! De ce? daca mama zice maine mergem in oras cu neamurile vii si tu Andrei, maine seara cand eu vreau sa ma incalt parintii zic:Tu unde mergi? Ia stai acasa, nu ai ce cauta cu noi! nu târâi dupa mine copii.La scoala deja daca am o absenta ...mda..o iau peste bot..Am 17ani jumate si o sa dau de permis in vr-o 3-4luni,am prieteni care la varsta mea eu se duceau cu tatii lor sa ii invetevsa conduca cat de cat ca sa aiba habar la scoala,iar eu i-am zis tatalui su era sa ma si bata! Ma certat si mai multe! Am fost intr-o zi intr-o cafenea si cand am ajuns acasa miroseAm a fum ca a intrat in haina iar parintii m-au mirosit si au zis ca fumeZ, iar cand le-am zis ca sa ma miroase in gura sau pe pana sa vada, au zis ca am facut eu ceva si a disparut mirosul.E normal ce se petrece? Parintii cum sunt? asa is toti? Mie nu mi se pare normal! Ma simt si nasol mai alea ca e vara si eu la 22:00 acasaaaa! Plec primul din grup... Dati-mi sfaturi ceva! Multumesc,

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii tai au dreptate pentru ca acum e varsta cand ai anturaj de genul asta in jurul tau..Treaba e ca ei inca te considera copil dar au si in mareparte dreptate dc sa circuli noaptea vagabont? Lor le e frica de droguri pentru ca daca grupul tau o face o faci si tu, ...anturajul conteaza.Fa ce zic ei pana la 18 ani si dupa faci tu ce vrei! Te asigur ca ei au dreptate,,, Dami in privat si iti mai spun niste chestii

| Emankonovici a răspuns:

Salut.Si la mine este fix la fel dar eu sunt mic (13 ani).Ai vorbit cu ei? Incearca sa le vorbesti, demonstreaza-le ca nu esti ceea, ce pari in ochii lor.Pentru 17 ani este foarte bine ce faci.Bravo.Nu, nu este normal ce ti se intampla dar te-ai gandit ca iti vor binele? Stii ca nimeni dintre parintele tau nu-ti vrea raul.Au prins alta generatie, poate ei considera ca generatia 2000-2015 este generatia 90`-98`.Explica-le ca, cearta nu ajuta la nimic.Dar e in zadar sa-i vorbesti daca nu te asculta.Incearca sa le demonstrezi ca esti cum zici tu.Pace si multa bafta happy
P.S ( Nu este nevoie de funda te-am ajutat pentru ca imi place sa ajut)

| KodrutZ a răspuns:

Sfat - ca parinte si copil cu oarecari probleme cu parintii - nu te mai stresa, nu are rost. Nu mi se pare normal comportamentul lor, mai ales la varsta ta, dar uite ce iti sugerez eu: stii ce repede trece un an? Nici nu il simti! Trage tare de tot sa iei bacul cu medie cit mai mare, in ideea de a intra cu bursa la o facultate. Intra cu bursa, muta-te in camin, gaseste-ti un job. Nu le mai da nici un semn macar citeva saptamini, eventual luni. Asta merita, din punctul meu de vedere. Cu paranoia lor nu rezolva nimic. Tu tot ce poti sa faci e sa tragi tare sa ajungi cit mai repede pe picioarele tale si sa le demonstrezi cit de pe dos au putut sa fie. Sau sa nu demonstrezi nimic, dar pur si simplu sa nu ii lasi sa iti strice si restul vietii.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

P.S. Nu am avut probleme de genul tau, am acum cu maica-mea pe postul de soacra si alte genuri de paranoia. De discutat discut, dar nu ajung nicaieri. Ideea e ca de cele mai multe ori nu ai ce sa schimbi, oricit ai incerca si mai ales ORICUM. In cazul tau, ideal e sa alegi calea care te ajuta pe tine cel mai mult in viitor.

| untu a răspuns:

Te sfatuiesc ca cel mai bine e sa-ti asculti pe parintii tai,ei te iubesc mult si ei va iubesc foarte mult si nu vor sa te piarda asa pe timpul noptii! Trebuie sa vii acasa la ora stabilita,pentru ca nu vor sa devii un golan sau un vagabont, se tem de disparitii sau de rapirii, sint ingrijorati sa nu cumva asa zisii,, prieteni" de ai tai vor sa puna ceva in suc sau in bere (drog) sau poate unul dintre ei (fiind beat) pot sa te bata pana la moarte, ii e frica sa nu aiba probleme cu politia, si alte nenorocire! Ascutati parintii tai si o sa-ti fie bine pentru tine!

| mgtow a răspuns:

Mai stai putin ca la 18 ani nu o sa aiba atata autoritate fata de tine, e normal pentru ca esti mic si trebuie sa.i asculti indiferent ca sant putini aberanti in anumite situatii.

| Voro a răspuns:

Cum sa fie mic ba la 17 ani? Voi ganditi ce spuneti? Nu mi se pare deloc normal. Cum spune si un tip mai jos, daca parintii nu-ti ofera libertate, mai ales la varsta de 17 ani, 17 ANI FRATILOR, nu-ti fac un bine tie, ci din contra, un rau. Nu zic ca e bine sa fii cel mai libertin, dar nici chiar asa, prea multe restrictii. Asteapta jumatate de an pana faci 18, da-i de carnet si incearca sa iei bacul cu o nota decenta pentru a te putea angaja undeva unde sa poti avea un salariu decent macar din care sa poti traii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii isi las fetele sa mearga la alte fete pentru ca ele nu fac nimic catusi de interesant, stau si vad filme sau citesc reviste pe cand baietii fac mereu nebunii. in rest ce sa zic, mai ai putin si scapi de ei. rabdare moarte nu are

| anonimg a răspuns (pentru untu):

Ma îndoiesc că există parinti care să isi iubească copii. Sunt sigur că 99% din parinti îsi ceartă copii din pricina că ei se simt lezați de neascultarea copilului, si nu pentru a-i educa.
Părinții tăi fac bine ca nu te lasă să umblii cu vagabonzii(caci asa sunt cei care merg in cluburi, baruri, etc); dar ce e rau la ei este ca nu o fac din dragoste pentru tine, ci din pricina că vor fi facuti de rusine. Iar asta înseamnă egoism cu grămada in inimile lor.
Parintii care nu stiu sa castige inima copilului lor sunt nebuni; si astfel de oameni n-ar trebui sa dea nastere la copii. Daca parintii ti-ar fi câștigat inima si te-ar fi făcut prietenul lor, atunci te-ar fi câștigat cu totul si ai fi ascultat din dragoste de ei. Doar 1% din părinții se pe pământ isi corijeaza copilul cu dragoste și din dragoste.
Si mai sunt si eu 90% sigur ca adminii site-ului or sa îmi șteargă postarea pentru că...

| KodrutZ a răspuns (pentru untu):

O sa fie pe dracu'. O sa ajunga un fatalau, asta o sa fie. Asa poti sa stai acasa, sa fie cutremur si sa crapi. Altii la varsta lui au 1-2 copii si muncesc (da, sint si tigani care muncesc, oricit de incredibil ar parea). Plus ca cei cu abordarea ta nu se gindesc la un fapt esential - cu cit ii interzici mai mult unui copil, cu atit cresc sansele sa ajunga rau de tot in momentul in care e pe cont propriu.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimg):

Ca parinte iti zic - da, ai dreptate cu egoismul, INSA - cel putin in cazul meu - ma pis pe opinia celor din jur (mai putin maica-sa). Daca i-as interzice fiica-mii vreo chestie care ar avea potential crescut de a o afecta psihic/fizic, asta ar fi pentru ca investesti enorm intr-un copil, din punctul meu de vedere mai mult psihic/sentimental decit financiar, poate ca altii au alta parere. Fix ultimul lucru pe care l-ai vrea pentru o investitie e sa se duca pe apa simbetei.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andrei,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| untu a răspuns (pentru KodrutZ):

Te inseli si te asigur ca nu o sa ajunga fatalau, nicidecum or sa fie recunoascator ca parintii trebuie sa se certe, sa se mustre si sa se bata la fund numai sa le asculte pana la varsta de 18 ani! Este pentru siguranta si binele copiilor, asa se face educatie in familie!

| untu a răspuns (pentru anonimg):

Are legatura cu ascultarea si educatia copilului pana la varsta de 18 ani pentru binele si edcucatia, iar copilul o sa fie foarte recunoscator si va multumi mai tarziu parintilor sai ca le au crescut si educat asa cum trebuie ca sa ajunga un om normal, educat, stilat si bine-crescut!

| KodrutZ a răspuns (pentru untu):

Educatia nu se face interzicind chestii, asta e fix varianta bisericii. Vezi ce bine e in judetul drept-credincios Vaslui, si nu numai. Copilu' trebuie' sa INTELEAGA de ce niste chestii sint nasoale, nu sa i le interzici complet ca boul. Vrei sa fumezi? Fumeaza, draga, dar mai intii hai sa mergem sa vizitam la spital niste bolnavi cu cancer la plamini si la git in stadiul terminal. Oh, da, si sa afli ca fumezi pe banii tai - daca preferi sa iti iei tigari in loc de mincare sau cele necesare la scoala, ghinion. Sa nu vii la mine. Vrei sa te faci muci? Hai ca vin si eu, bem pina pica primul sub masa. Dupa aia imi zici daca ti-a placut sau nu. Garantat nu o sa ii placa. Cei care merg in cluburi, baruri, etc. nu se cheama vagabonzi. Depinde ce faci acolo. Cei care judeca pe altii la modul asta, insa, se cheama dobitoci.

| Liviu a răspuns:

Asta au incercat si cu mine,am fost presat prea mult,am clacat,am abandonat scoala, incepusem, par lung, cerceii, bautura..ramasesem cu 9 clase,inceusem sa umblu prin baruri,carciume,discoteci pe la tara,le spuneam ca mergeam la scoala iar eu mergeam prin parcuri cu unii care lasase scoala, beam, fumam, vezi tu, esti la varsta la care te formezi ca om.Normal,si parinti tai exagereaza mult pe anumite lucruri.Insa le e frica, sincer si mie mi-ar fi frica de as muri.Pentru ca stiu ce face anturaju, ce fac unele lucruri ca din om sa devi ne'om la bautura faci unele lucruri de care nu esti constient (sau esti, dar in foarte mica masura)

| Dogariu_Iarina_1997 a răspuns:

Hei. Stii expresia "copilul isi educa parintii, nu parintii te educa pe tine" incearca sa o aplici. Incearca sa scapi usor usor sa faci si tu ce vrei. Pana la urma ai dreptul sa spui ca mai ai un pic si faci 18 ani si nu e normal sa se comporte asa cu tine. Cel mai probabil vor realiza si ei asta. Daca ei tip
a la tine incearca sa le vorbesti calm si sa le explici ca tu nu mai esti un copil si poti face si tu anumite chestii.