| Fluture a întrebat:

Am o problema cu parintii. Sunt fata si am 15 ani. Nu ma lasa sa ies seara, cu prietenii. Acum iarna, daca se intuneca la 5, la 5 trebuie sa fiu inapoi in casa. Nu am voie sa ies niciunde. Daca spun ca vin si baieti cu noi, si am cu cine sa ma intorc acasa nu e bine, ca sunt baieti. Daca spun ca mergem doar fete iar nu e bine, ca suntem fete si ne poate face cineva ceva. Nu mai suport. Nu le-am dat niciun motiv sa se indoiasca de mine. Dra totusi ei vor sa ma "protejeze" inchizandu-ma in casa. ce as mai putea face?

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ai patinti prea protectori nu ii poti judeca pentru asta si deocamdata nu ai ce face in afara sa-i asculti

| Ralluxd a răspuns:

Buna! Nu stiu ce sa zic. In primul rand, ei iti vor binele, si prin asta cred ca pot sa te protejeze. Cel mai bine ar fi sa incerci sa vorbesti cu ei, sa le explici, ca nu mai ai 10-11 ani, ci ca totusi ai crescut. Sunt sigura ca o sa inteleaga!

| LucYusAnOnYmuos a răspuns:

La virsta de 15 ani nu o sa poti sa le arati ca pot avea incredere deplina in tine chiar daca ai note bune la scoala si nu le creezi probleme.Nu trebuie dect sa astepti sa cresti mai mare doar atunci incet incet o sa ai mai multa libertate.Dar atunci cand cresti mai mare va trebui sa la arati si un k nu au dc sa isi faca griji si ca pot avea incredere in tn.Eu unu am 22 de ani si am fost am crescut in libertate maxima de la 12 ani si crede-ma nu e bine deloc, acum imi dau seama si as fi vrut sa am niste parinti mai responsabili in dezvoltarea mea.dar fiecare crede c vrea.Eu stiu ca e bine sa fii controlata cand esti la virsta asta pina chiar la 18 ani, uh nu iti dai seama acum, mai tirziu vei vedea din prieteni tau care au avut prea multa libertate unde au ajuns si unde ai ajuns uh.Doar atunci o sa iti dai seama, acum uh vrei sa auzi o rezolvare a problemei tale, vrei sa ai libertate, nu cred ca te poate ajuta cnv.Asta depinde de tine si de parinti tai. big grin

| Allinutzsa a răspuns:

Eu am 16 ani. Tot asa faceau si parintii mei si uneori imi fac si acum. Nu ai ce le face, doar sa incerci sa le explici. De regula pe mine cand nu ma lasa undeva, rog o fata, doua, eventual si un baiat (prieteni buni) pe care ii cunosc si ai mei, sa vina la mine sa ma cheme afara. Eu asa pot scapa de ai mei si ma lasa ca sa ieslaughing Daca nu vor asa, nu stiu. Incearca sa iesi la 2-3 zile macar. Spune-le ca te duci la o prietena ceva, va uitati la un film, beti o ciocolata calda, nu stiu. La mine tine cateodata. Dar ai grija ca prietena respectiva sa te acopere. Daca nu merge niciuna din variante, mai asteapta! Cu timpul te vor lasa pentru ca ai deja 15 ani, nu te mai pot tine in casa langa ei la nesfarsit!

| Udi22 a răspuns:

Draga iti dau un sfat. Daca ai termopan la toaleta iesi pe geamhappy, dar incearca sa ajungi la timp la cinalaughing