| Andreiu68 a întrebat:

Am si eu o nelamurire! Parintii mei sunt foarte autoritari, adica eu nu am voie sa stau afara mai mult de 21:30 afara-nici vara,nici iarna (daca depasesc ora asta vai de mine acasa),am dormit saptamana trecuta la un prieten peste noapte si acuma i-am spus ca vreau sa dorm, iar la el si eu spus ca gata iti ajunge, ai dormit o data, da tu dormi weekend de weekend? iti ajunge mai stai si pe acasa ca nu esti boschetar( saptamana trecuta a fost prima data in viata mea cand am dormit la un prieten)! Mi-a spus intr-o zi varul meu daca ma duc in club cu el si cu alti 9 prieteni de-a lui( are 26 de ani varamiu) si nu m-a lasat parintii.Mai ales cand vad si aud ca colegii mei de clasa dorm la alti prieteni, isi fac revelionul impreuna, vineri seara si sambata in club si eu la 21:00 acasa.Si fetele asta de 14 ani dorm peste noapte la alte fete ..As vrea sa fiu si eu mai liber, avand in vedere ca eu am aproape 18 ani! sad Toti prietenii mei au voie sa steie afara mult,sa doarma la alti prieteni,iar eu nu! Sunt cuminte eu,invat la un liceu de prestigiu in oras,nu beau,nu fumez, nu am avut probleme niciodata cu vineva si nu inteleg de ce nu ma lasa mai ales ca sunt cuminte si in anuraje nu ma amestec.Ce parere aveti de parintii mei? Sunt autoritari? Eu as vrea sa nu fie asa, mai liber as vrea sa fiu

8 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

Mare chestie am trecut și eu prin asta dar mie nu prea mi s-a impus sã vin la o oră fix, a da eu nu ieșeam mai deloc
Ce e așa mare lucru în asta că după cum spui am impresia cvrei să ajungi ca distruși aăia care își petrec viața prin cluburi, apoi sex, apoi droguri și numai cuminte nu o să mai fi. Oricum chestia cu faptul că ai ajuns se pare să dorm la alții, cam urât din oartea lor.
Nu știu ce vrei tu exact dar am impresia că ești cuminte că te simți într-o colivie și încerci să ecadezi mereu compari te compari cu depravați. În fine e viața ta du-te și fă ce te taie capul

| Andreiu68 explică (pentru Divy):

Eu ti-am cerut parere, nu sa ma judeci...

| Divy a răspuns:

Dacă ți s-a părut că te-am jignit sau judecat îmi pare rău. Părerea mea ți-am spus-o, așa agresivă și puțin greu de înghițit și sincer nu am vrut să te ofensez, doar sfat nu ți-am dat

| papuciirupti a răspuns:

Ei sunt asa deoarece nu vor sa fii un prost ca toti ceilalti ci sa ajungi undeva. stiu e greu dar asa sunt unii parinti mai grijulii. le este frica de anturaje... spune-le ca nu esti un animal de companie sa te tina sechestrat. explica-le ca totusi mai ai putin si devii major si o sa trebuiasca sa iti iei singur viata in dinti, ei nu mai pot sa faca asta pentru tine poate doar sa te ajute sa mearga pe langa tinewinking
spune-le ca te-ai saturat, vrei sa mai gusti si tu lumea, realitatea. incearca sa iesi mai des si prin parc pe afara, asa usor usor ii educi. vorbeste si cu rudele sau cu dirigintele ori psihologul scolii. dar nu uita de carte si nu te delasa. o sa iti prinda foarte bine pe viitor. poate le e frica ca nu o sa mai inveti si dupa o sa se faca de ras ca tu te-ai schimbat si ai devenit si tu fraier ca toti ceilalti. asteapta si tu si preinde momentul pentru a le spune ceva, niciodata cand sunt nervosi. apropie-te de ei mai mult.

sunt mai multe, depinde de la caz la caz
bafta!

| MorganaM a răspuns:

Pai, sunt autoritari, pentru ca se tem ca nu te-au invatat destul de bine cum sa iti alegi anturajul si alte decizii vitale, asa ca te feresc ei ca sa le iei. Fiecare educa cum poate, macar isi dau interesul fata de viitorul tau si viata ta. Nu fi necajit, in curand o sa mergi la faculta si atunci o sa le simti lipsa, o sa iti para rau ca nu mai e nimeni caruia sai i pese de tine, sa ii pese unde esti, si ce faci, daca esti acasa, daca ai patit cevaa sau nu. Pe mine ma apuca groaza doar gandindu-ma la asta.

| Bogdy2k a răspuns:

Trebuie sa intelegi cateva lucruri elementare cum ar fi: Nu esti lasat mai libertin deoarece parintii tai se tem ca nu cumva sa prinzi parte de un anturaj care te poate trage inspre un drum gresit. Apoi ei doresc sa te formeze exemplar, desi pentru tine e deranjant asa cum a fost pentru multi altii dintre noi la acea varsta. Cu timpul si impreuna cu varsta parintii tai inevitabil o sa te lase mai libertin, dar atentie sa nu iti pierzi calitatile pe care le ai acum.

| Ragnarøk a răspuns:

La ce capacitati de exprimare ai, frapant lucru ar fi sa ai intr-adevar varsta specificata. In orice caz, parintii tai actioneaza rational si doresc sa-si protejeze odrasla de tentatiile libertine si hedonistice prezente imprastiate in mediu.

Totusi singura modalitate de a-ti solutiona dilema este sa discuti cu ei si sa-i convingi ca-ti vei folosi timpul rational si constructiv.

| Ecbert a răspuns:

Parerea mea e ca ai parinti foarte autoritari. Probabil ca sunt asa din cauza ca tu sa fii preocupat cu scoala si nu cu altceva. Poate pur si simplu isi fac griji pentru tine, sau poate pur si simplu nu vor ei sa faci cum vrei tu. Si eu am 17 ani. Vara stau pana la 12 iar iarna cam pana la 10. De Pasti si de Revelion stau mai mult. Parintii mei sunt foarte intelegatori, dar pe mine si pe fratele meu care are 21 de ani, inca ne mai suna noaptea ca sa ne intrebe cand venim acasa, sa avem grija, daca am mancat. chestii parintesti. Cel care te poate ajuta in aceasta situatie, dupa parerea mea, este dirigintele sau psihologul scolii. Ambii iti pot da sfaturi despre cum poti sa incerci sa-ti convingi parintii sa te lase sa faci ce vrei, sa-i faci sa inteleaga ca aproape fiind major ai nevoie de mai multa libertate. Daca nu merge, la urmatoarea sedinta cu parintii, sau poti sa-i chemi tu la scoala pe parintii tai, poti ruga dirigintele sa vorbeasca cu ei, sa-i faca sa inteleaga. Vorbeste si cu o ruda apropiata, poate te ajuta. Daca nu merge nici asa, eu m-as certa cu ei. Sper ca te-am ajutat. Daca ai nelamuriri ma mai poti intreba. Succes!