| CrimsonSugar1998 a întrebat:

Salut!

Am o intrebare, mai precis cum naiba functioneaza relatiile, cum cunosti pe cineva, etc? Am 24 de ani si nu am avut nicio experienta, nimic, nici atins de mana si nicio fata nu a fost interesata de mine, si nu, nu am fost eu indispus dar au foste fete interesate de mine, nope, nimeni pur si simplu. Am incercat sa ma bag in seama sa vorbesc cu fete dar nu a dus nicaieri, nici macar la prietenie. M-am lovit de un adevar mai crunt, ori te place fata ori nu. Pana acum nu s-a intamplat nimic si realistic nu cred ca se va schimba ceva prea curand, dar totusi, ma intrebce fac sau nu fac gresit. Adica am asa un nod in stomac in gat, cand mai intru pe forumuri si vad oamenii ca isi gasesc pe cineva desi vorba aia tot online, nu fizic, iar eu parca am raie pe mine. Da sunt virgin, si nu, nu sunt ahtiat doar dupa sex, ma doare si ma gandesc intr-una doar la faptul asta, atat de nevrednic sunt de afectiunea si de timpul cuiva, for real, nu stiu ce sa cred sau sa mai cred. Sa incerc sa hit on vreo 1000 de fete pana merge la una nu cred ca e fezabil sau sanatos pentru nimeni. Singura parte buna pe care am vazut-o este ca am timp pentru mine, recent m-am apucat de sala, vin in fiecare zi, m-am hotarat sa fac toate lucrurile care le voiam sa le fac, sunt pasionat de cercetare, si vreau sa pot publica cercetari in jurnale stiintifice. Cu sala, am prins drag si vreau sa devin un bodybuilder profesionist. Inainte eram obez, diabetic si trist vai de mine, acum parca parca nu mai e dracul asa de negru. Nu sunt fotogenic si nici nu stiu sa-mi fac poze sa ma puna in evidenta, adica ies mai urat in poze decat sunt in realitate. In viata reala, vorbesc cu fete sau daca e vreo oportunitate de comunicare cu o fata nu zic nu, dar na pur si simplu nu a mers. Din punct de vedere psihologic, e cam naspa pentru mine, pentru ca acum sunt la stadiul de adolescent de 14 ani, din punct de vedere emotional. Adica nu am nici cum si nici de unde sa invat commitment fata de un partener, nu m-am confruntat cu diverse probleme, si cam stiu ca nu o sa fiu cel mai performant partener cel putin cu prima persoana, daca ar fi sa se intample asta. Habat nu am ce sa fac, sa stau sa vanez fete pe social media mi se pare prea aiurea sincer, si nici nu stiu ce sa fac. Cica cu self-improvement, o sa atragi pe cineva, okay, dar problema este, ca nu vreau o persoana care nu ar fi dat 2 bani pe mine in stadiile anterioare cand eram vai de mine, ca eu nu as fi facut asta cu nimeni. Nu sunt un sfant sau ceva, dar totusi, cine nu sta cu tine sa framanti cozonacul, nu merita sa manance din el. Tinder si astea, nu va rog, nu am fata lui George Clooney si am zis ca nu sunt fotogenic si nu am poze sa pun pe profil care sa nu ma faca mai urat decat sunt deja. Si o intrebare dar la care vreau un raspuns cat se poate de sincer, tu ca baiat poti crea o atractie daca fata nu este atrasa de tine de la inceput, caci am vazut multi baieti in relatii, amici in relatii care din proprie experienta pot spune ca ei sunt niste incompetenti sociali, adica ii cunosc din liceu ce naiba. Pur si simplu fetele ii placeau pe astia si nu dadeau 2 bani pe faptul ca in 5 ore aia scoteau maxim 2 propozitii, mai mult vorbeam eu cu ele, cand era sa fim cu totii.

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Si acum tot diabetic esti, diabetul este o boala autoimuna care nu se vindeca niciodata dar o poti tine sub control prin dietă exercitii fizice si insulina sau pastile asa spun medicii, dar daca zici ca in trecut aveai diabet si acum numai ai gresesti, sau cumva tu ai intrerupt tratamentul? Este periculos odata ce ai ajuns pe pastile sau insulina sa intrerupi tratamentul fara acordul medicului diabetolog te joci cu sanatatea, iar daca ai fost obez inainte si acum numai esti asta da cred, ai slabit, dar diabetul tine minte numai trece niciodata nu este ca o gripă care i ei pastile sau antibiotic si esti vindecat in maximum o saptamana, NU, de diabet numai scapi niciodata pana mori, toata viata il ai, iar partea a doua relatiile cu fetele, ele cauta băieti frumosi si cu bani, de ce de multe ori femeile sau fetele de 18 -25 de ani se indragostesc de barbati care au 50 sau 60 ani? Ca ăia au bani ele doar asta vor straini bogati ca ele provin din familii sarace si au dus o copilarie grea o viata in saracie, si vor sa se imbogateasca linga un italian un francez un american cu bani nu un româ n sarac si bolnav, cu asa ceva ele nu vor sa i si traiasca viata, daca aveai afaceri din care sa ai bani aveai ce fată voiai, chiar daca ai diabet ăla nu se vede nu este un handicap grav diabetul, tu ai servici? Esti la facultate? Ai 24 de ani nu 14, deci daca ai dorintă de femei si pofte sexuale perfect normale gindeste te mai intîi cu ce o ții pe femeie ea vrea o viață de lux, iar relatiile sexuale sunt un cadou oferit de Dumnezeu numai persoanelor casatorite, inainte de a vrea sa faci sex gindeste te serios la casatorie, te ai gîndit vreodata daca o sa i ti gasesti o femeie mai mare decat tine ai vrea? Tu ai 24 ea daca are 34 o vrei?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

M-am lovit de un adevar mai crunt, ori te place fata ori nu.
Stop? Cum adică te place? Cum ai ajuns la așa mare adevăr?
nu cred ca se va schimba ceva prea curand. Ai început cu stângul. Dacă crezi, se întâmplă. Dacă nu crezi, nu se întâmplă. Apoi, spui - se va întâmpla ( sau nu). Adică ceva care - se va-, adică impersonal, adică de la sine. Dar tu nu participi, nu faci nimic?
ma intrebce fac sau nu fac gresit. Faci, ce? Concret, ce faci?
si vad oamenii ca isi gasesc pe cineva? Cum își găsesc? De ce ți se pune nod în gât la reușita lor? Dar lasă forumurile și online. Ai nevoie să îți găsești pe cineva viu, carne și oase.
acum parca parca nu mai e dracul asa de negru. De ce s-a albit acum?
Acum ce faci? Ai serviciu sau nu? Ai un grup de prieteni sau nu? Este o discotecă, club unde dansează și vin tineri să se cunoască, mergi pe acolo? Lasă vârsta, ce a pățit până acum. Next, următoarea.

| CrimsonSugar1998 explică (pentru sadrian46):

Nu imi plac cluburile/discotecile. Am serviciu, am inceput sa colaborez cu un profesori de facultate pentru realizarea de cercetari ca si colaborator. Nu am grup de prieteni, sunt sociabil dar nu mi-a iesit sa stabilesc relatii de lunga durata. Pai nu stiu ce sa fac cu fetele, adica, un buna ce faci, si cam atat, adica nu am acel sexual swag sau ce o fi. Nu am incredere si stima de sine ca nu am fost validat de nicio fata pana in prezent.

| sadrian46 a răspuns (pentru CrimsonSugar1998):

Nu imi plac cluburile/discotecile. De ce nu? Acolo poți întâlni fete.
Pai nu stiu ce sa fac cu fetele. Ce anume nu știi? Ce ar trebui să știi?
Nu am incredere si stima de sine. Asta se dobândește acționând.

| CrimsonSugar1998 explică (pentru sadrian46):

Habar nu am nimic despre cum sa actionezi din punct de vedere romantic, haabr nu am atingeri, etc, chiar nu stiu si nu am facut asta niciodata. As fi precum un copil mic ce i se arata cum functioneaza un scripete. Si cum sa actionez ca sa am incredere si stima de sine. Ce anume mai exact sa fac?

| sadrian46 a răspuns (pentru CrimsonSugar1998):

Haabr nu am atingeri, etc. Adică cum nu ai habar? Cu nu ai stimă de sine? Explică. căci așa o să înțelegi în ce stare ești, ca să poți ieși din ea.
Deci te întâlnești cu o fată. Cauți stima ta de sine și nu o găsești. Ce faci atunci?

| CrimsonSugar1998 explică (pentru sadrian46):

Habar nu am, sunt frustrat si deranjat ca nu am primit, desi nu e o scuza plauzibila. Dar totusi e greu ma aflu intr-un impas si ma gandesc ca si varsta e un obstacol, am 24 de ani, nu a 14 ca sa am timp sa explorez si sa ma dumiresc ce si cum. Chiar sunt in pom nu stiu ce sa fac. Scenariul cu intalnitul unei fete, sincer nu cred ca o sa fie posibil. Nu o sa fie interesata vreo fata de mine, de asta sunt sigur 1000%.

| sadrian46 a răspuns (pentru CrimsonSugar1998):

Dar totusi e greu ma aflu intr-un impas si ma gandesc ca si varsta e un obstacol,
Asta este fiindcă așa gândești, așa interpretezi. Această interpretare te blochează.
Știi cât timp nu este vârsta un obstacol? Până ai sânge în instalație. Mai dur nu mă lasă roboțelul să mă exprim. Eu am 75. Nu îți spun de ce sunt în stare, că mi-e rușine să spun tot.
am 24 de ani, nu a 14 ca sa am timp sa explorez si sa ma dumiresc ce si cum.
Ai 24 și? Cât timp nu ai? Ești pe ducă? Suferi de boli de bătrânețe?

Chiar sunt in pom nu stiu ce sa fac. Scenariul cu intalnitul unei fete, sincer nu cred ca o sa fie posibil. Nu o sa fie interesata vreo fata de mine, de asta sunt sigur 1000%.
Scenariul cu intalnitul unei fete, sincer nu cred ca o sa fie posibil.
Dacă așa crezi, așa este. Crede invers și va fi invers.
de asta sunt sigur 1000%. Ei, Dacă ești așa de sigur, o să mori burlac.
Încearcă să fii un pic mai nesigur de insuccesul tău. Acordă-i succesului tău o șansă. O să îl citez pe Isus ( sunt ateu, dar tipul era genial, pe ici pe colo). Dacă ați avea credință măcar cât un greunte, ați putea mișca munții din loc.
Să crezi măcar 1/1000 că ai putea avea succes. Cum ar fi să crezi așa?

| Frank51 a răspuns:

O sa fiu sincer n-am citit tot, dar îmi dau seama care e problema. Sunt mai multe la mijloc, care însumate te dezavantajează foarte mult. Ele sunt după cum urmează...
Ai un aspect fizic mediocru( stai chill 80% din populație este asa)
Nu ai încredere și stimă de sine
Nu ai puțin tupeu, curaj
Nu ai deschidere la interacțiuni sociale extinse

Dacă ai doar una din probleme se mai poate repara compensând din celelalte, dar dacă sunt mai multe, de obicei fix ăsta e rezultatul, problema pe care ai expus-o.

Ca să rezolvi necesita o motivație foarte mare și multă multă muncă.

| CrimsonSugar1998 explică (pentru Frank51):

Pai stima si increderea in sine vin ca urmare modului in care oamenii se comporta cu tine. Nu o sa am in veci increderea si stima de sine cu o fata asa din senin, pentru ca niciodata nu am primit validare din partea unei femei. Dar da ca nu am parte la interactiuni sociale extinse, e o mare problema. De rezolv nu stiu daca le pot rezolva pe toate. Curajul si etc, pai nu stiu ce sa zic, nu m-a durut gura sa vorbesc cu o fata niciodata dar daca am vazut ca fie ma alegeam cu seen sau prefera sa stea cu ochii in telefon decat sa vb cu mine, mna. Nici sa fiu circar nu imi convine doar sa- i fac pe plac, ce dracu.

| Frank51 a răspuns (pentru CrimsonSugar1998):

Fals.

Încrederea și stima de sine se clădește personal, cu multă muncă. Dacă așa ești tu "fabricat" să îți lipsească, atunci trebuie să lucrezi la asta.

Înainte să te placa fetele, trebuie să te placa lumea în general, iar atitudinea pe care o emiți este esențială.

| madalinageorgiana22 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci e sa fii tu insuti si sa nu mai incerci atat de tare. Pur si simplu comporta te natural cu fata x de care iti place, cum te comporti cu prietenii tai, familia, etc. Cine va simti ca esti omul potrivit veti stii amandoi asta. Numai sa iti pastrezi lejeritatea de a fii tu. Iar cand vei avea o relatie mai teebuie sa stii ca pentru a rezista trebuie sa mai lasi si de la tine. Sa faci compromisuri sa fie bine, insa nu in totalitate. O sa vezi ca va aparea si persoana potrivita pentru tine. Nu esti singurul barbat in situatia asta. Iti garantez 100%.

| CrimsonSugar1998 explică (pentru madalinageorgiana22):

Am fost eu insumi si nimic, nada, nici macar la un simpla buna nu primeam raspuns, nici macar prietenie. Nu le invinuiesc pe fete, nu sunt misogin sau ceva, dar na, nu e sustenabil sa imi pierd vremea cunoscand 1000 de fete, in speranta ca poate poate. Adica la urma urmei altceva mai bun de facut nu am dar totusi, trebuie sa fie o alta cale. Adica am amici care stau toata ziua in casa si se joaca League of Legends de dimineata pana seara si totusi sunt cautati de fete, nu au trebuit sa faca nimic in plus sau in minus, doar sa existe si sa raspunda la mesajele si semnele fetei ca il doreste pe amicul meu. Nu neg s-a acumulat amaraciune, si pur si simplu am renuntat dinainte sa incep macar. Pentru ca nu merita, ca sa ce pentru ce. Nu sunt eu de nasul fetelor, poate nu al romancelor.

| madalinageorgiana22 a răspuns (pentru CrimsonSugar1998):

Ti am zis. Nu te mai gandi prea mult la asta. Eu cred ca prietenii tai care sunt cautati de fete au si alte grupuri de prieteni din care fac parte si persoane de sex feminin care le observa gesturile, gandurile, modul de exprimare. Mie mi se pare ca esti un tip interesant si te am cunoscut in doua dialoguri in care nu m ai vazut ca pe o potentiala fata. Daca relationezi nu are cum sa nu iasa ceva. Ma rog. sunt femeie, cred ca la barbati e mai complicat putin. Cred ca trebuie sa ai si putina initiativa, dar nu prea multa

| CrimsonSugar1998 explică (pentru madalinageorgiana22):

Deocamdata doar cu incercare si eroare, ca alta metoda nu am deocamdata. Mai, ma simt cumva nedreptatit, caci am impresia ca altora le vine usor si mi-e greu, mai naspa ma simt ca o bun parte din ani mi i-am petrecut consumandu-ma neincetat, ma de ce nu ma place nimeni, de nu ma vrea nimeni si am neglijat multe lucruri ce imi erau in control. Acum nu mai vreau sa fac tampenia asta. Dar aici sunt de acord, nu am grup social si da prin urmare nu am cum sa fiu observat sau sa stie persoanele ca exist si eu pe acolo, aici cred ca ar fi un inceput bun.