| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o mama alcoolica si as vrea s-o ajut, cum as putea? Am inteles ca sunt niste pastile sau ceaiuri anti-dependenta de alcool. Rog seriozitate.

Răspuns Apreciat de Editori
| nathalia01 a răspuns:

Buna! Ceaiurile și medicamentele nu fac nimic bun. daca se lasă de ele, e mai rău. Devine un alt viciu ca sa-l hrănească pe celalalt viciu, consumul alcool-ului.tu trebuie sa fii alături de ea, încearcă sa ii spui ca te afectează sa o vezi așa, discuta cu ea. Dacă nu merge, roagă o alta persoana din familie sa te ajute prin a o ambiționa. Sa își dea seama ca a ajuns intr-un impas grav al vieții și trebuie sa aibă voința de a se pune pe picioare! Încearcă sa o desconcentrezi de la băut. De exemplu eu am o prietena care de mică a început sa Bea și a fost intr-o situație grea. Părinții ei au căutat sfaturi de la terapeuți, pastile și toate, dar ea nu avea ambiție. Eu am ajutat-o brusc, in timp ce încercam sa găsesc o soluție, am luat o sticla de bere, berea ei preferata și am fugit. Ea a fugit după mine ceva timp și a obosit fizic. A zis ca nu mai are nevoie de nimic și nu ar mai fugi așa pentru o prostie. Și de atunci aleargă 3 ore pe zi pentru a-și pierde pofta. Încearcă sa ii găsești o activitate mai puțin dăunătoare!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dependenta de alcool, o boala fiind, nu se vindeca cu ceaiuri ci cu medic psiholog si centre de dexintoxicare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Alcoolicii anonimi, dacă sunt la voi în oraș.
Eu am avut următoarea experiență.
O dată la o conferință am fost cazat în cameră la hotel cu cineva care a frecventat alcoolicii anonimi și a scăpat, și în aceeași seară a fost la TV un film despre întemeietorul alcoolicilor anonimi. Atunci mi-am dat seama că aceia pot face această minune, să scape pe cineva de adicție.

| mihai69 a răspuns:

Nu prea poți scăpa un om de această adicție dacă el însuși nu realizează că are o problemă și să fie hotărât să se lupte ca să scape de ea.
În acest caz, prima dată ar trebui să meargă la un psiholog, apoi la un centru de tratare a dependențelor, apoi iar la psiholog...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Numai ea se poate ajuta în situația asta, tu poți doar să ai o discuție cu ea și să îi oferi susținere morală.

| Nilsson a răspuns:

Trebuie sa constientizeze mai intai ca are o problema in aceasta privinta si sa isi doreasca sa scape de ea.
Apoi puteti vedea niste solutii, consiliere psihologica sau spirituala.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandru250201 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o duci la un centru de dezintoxicare, bineinteles daca ea doreste

| funnnyman32 a răspuns:

Salut!
Inseamna ca bea mereu daca spui ca e alcoolica mama ta. In fine tu trebuie sa crezi in schimbarea mamei tale in bine, dar daca e asa de 20 de ani nu ai ce sa ii mai faci acum, ca si oamenii care au probleme cu vorbitul sunt mai raraiti- nu pot sa fie altfel. Dar astea cu bautura e jale. Nu exista remedii, medicul nu are ce sa faca daca un om nu are ambitie sa se lase de acest viciu e ca si cu tigarile. Unii oameni fumeaza o viata si tot nu se lasa, iar altii cand ajung pe la 50 - 55 de ani le lasa complet ca si asa plamanii sunt varza, si de la alcool iti strici tot in tine. Dar majoritatea se lasa de el cand se lovesc de grave probleme de sanatate, totusi nu ezita sa crezi intr-o schimbare, vorbeste cu ea si vezi ce spune, intreab-o de ce bea mereu si nu poate sa se lase, ca femeie e nasol familiile astea in general provin de la sate unde au parintii alcoolici chiar amandoi sau unul dintre ei daca nu tot neamul. Cele bune si ai grija de parintii tai cat ii ai pe langa tine happy

| CaliforniaLA a răspuns:

Cauta ceva la farmacie, sau consulta medicul de familie