| Loriana97 a întrebat:

mama mea este alcoolica. Cum ar trebui sa procedez? I-am inchis beciul, tin cheia dupa mine, nu are voie la magazin, dar tot face rost de alcool. Am incercat si cu pastile, prafuri, ceaiuri, tratamente minune si tot nu se lasa de acest viciu. I-am explicat ca nu e bine, m-am si certat cu ea, dar tot nu vrea sa inteleaga. Ce ati face in locul meu? Eu nu mai am idei.

15 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ai nevoie de ajutorul medicilor.Viciul ei este prea inradacinat in aceasta etapa.Prin simpla ei vointa nu se poate elibera.

| danay72 a răspuns:

Mergi cu ea la un specialist. Poate la dezalcoolizare. Ideea e ca atât timp cât ea nu înțelege ca nu e bine ce face, nu vei reuși sa o ajuți prea mult. Poate ar fi bine sa afli care e motivul pentru care bea și apoi sa incerci sa o ajuți în problema respectiva. Poate că nu vei izbuti să schimbi situaţia de-acasă, dar modul în care te laşi afectat de ea, da. Aşadar, în loc să te chinui să-ţi schimbi părintele, mai bine concentrează-te asupra persoanei pe care o poţi controla: propria persoană. Astfel, vei păstra o optică pozitivă şi, probabil, chiar îţi vei încuraja părintele să caute ajutor pentru a se debarasa de viciul său.Nu uita ca o inimă vesela este sănătatea trupului.

| cristimihailov a răspuns:

As lasa sticla de vin cu laxative. Sau vomitive in ea. Daca tot e sa bea, atunci sa asocieze senzatia de toaleta sau vomat cu bautura.

| untu a răspuns:

Mai,cum poti sa dai sfatul asta? Cum poate sa dea fata pumni in cap mamei ei? Asta nu-i pacat sa dai intr-una dintre parintii tai? Dumnezeu le blestema pe cel care da dea in cap parintilor care i-au dat viata! Nu ai inteles porunca a-5-a:,, "Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca sa-ti fie bine si sa traiesti ani multi pe pamantul pe care Domnul Dumnezeul tau ti-l va da tie"!

| untu a răspuns:

Asta e o problema chiar foarte mare si serioasa! Dar nu e vina mamei tale! E de vina o gena mostenita de la parinti,de la bunici,de la strabunici. Cred ca l-au invatat sa bea inca de la inceput de catre parintii ei sau bunicii ei! Sunt niste iresponsabili care nu au avut grija de copii ei sa opreasca consumul abuziv de alcool! Are nevoie de foarte multa atentie,sa fie cineva care sa aiba grija de ea nonstop! Vorbeste cu ea,convinge-o sa nu mai bea ca e un lucru grav,ca isi distruge sanatatea ei,isi distruge ficatul,ca provoaca ciroza hepatica! Ficatul bolnav de ciroza hepatica nu mai descompune substantelenutritive,nu se mai absorb alcool,ci produce otrava adevarata in organism punand in pericol viata ei! Du-o in oras la un centru de dezalcoolizare si de dezintoxicare (spitalul de psihiatrie) sa consulte un medic psihiatru, apoi sa consulte un medic psiholog sa spuna ce probleme are care la impins sa bea alcool. Trebuie ca mama ta sa faca cateva sedinte de psihanalize, cateva sedinte de terapie ocupationala prin munca, etc...Dar consumul de alcool poate cauza diferite afectiuni, precum: boli cardiovasculare, hipertensiune arteriala, accidente vasculare cerebrale, boli de ficat (hepatite toxice, ciroze), litiaza biliara (calculi la nivelul colecistului), pancreatita sau diferite tipuri de cancer. Pot aparea de asemenea probleme de ordin social, la locul de munca sau in familie. Poti sa inscrii in programul de tratament special pentru consumatorii de alcool,, ALIAT"-o organizatie nonguvernamentala care ofera ajutor si tratament gratuit! http://www.sfatulmedicului.ro/......izati_6699 Trebuie sa te rogi in in fiecare seara de la ora 00:00 niste rugaciuni si acatiste ca bunul Dumnezeu sa te ajute si sa ofere un ajutor mamei tale sa se vindece de depedenta de alcool, mai ales daca mergi in fiecare duminica si de sarbatori la Sfanta Liturghie de la Biserica si sa dai acatistul pentru sanatatea si vindecarea mamei tale! Totul va fi bine si nu-ti pierde speranta si sa mergi inainte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ii trebuie un tratament cu Prozac sau ceva de genul.

| RorySan a răspuns:

Fao sa vada altfel viata.Incearca sa ii arati ce bine ar fi daca nu ar mai consuma alcool.Sa o vada cu alti ochi.
Cred ca negarea are si ea un rol important in acest caz.O persoana in faza de negare este acea persoana care refuza sa vada adevarul.
E foarte greu sa O ajuti atat timp cat eA nu constientizeaza sau nu accepta faptul ca are nevoie de ajutor. Dar spune-i sa nu mai bea asa mult.Sa bea mult mai putin.Sa hotarasca..adica sa isi faca un fel de program..sa spune ''azi numai beau''..adica sa hotarasca o zi a saptamanii ca nu mai bea. dupa 2 zile..si tot asa
Daca nu are si ea macar un pic de ambitie va fi foarte greu.

Sper sa vada cat mai repede ca nu este bine ceea ce face si ca ii afecteaza si pe cei din jurul meu.

Eu am incercat sa imi dau cu parerea. Sper ca te-a ajutat cat de cat.Multu succes in a ajutao.

| KanezuY a răspuns:

Du-o la dezintoxicare.

| Necunoscutu92 a răspuns:

La dezintoxicare

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Salut.Iti raspund cam tarziu daca mai ai nevoie iti pot da o solutie pentru mama ta ca sa scape definitiv de alcool.Ti am scris un mesaj

| medicine a răspuns:

Primul raspuns - alcoolicii anonimi, sau dezintoxicare. Trebuie convinsa ca are nevoie sa se opreasca, si ca tu ai nevoie ca ea sa se opreasca. Are o activitate constanta care sa ii aduca bucurie (desi, daca este alcoolica, ma gandesc ca nu)? In caz ca este casnica, ar putea incerca sa invete sa cante la un instrument muzical (daca ai un instrument muzical, convinge-o sa invete, daca nu, o chitara este destul de ieftina si poate avea satisfactii ceva mai rapide cu ea decat cu alte instrumente mai dificile), sa picteze, sa croseteze, sa faca obiecte din lut, margele, broderii... Daca are un loc de munca nesatisfacator, propune-i sa isi gaseasca ceva placut, care sa o multumeasca, si in timpul liber implic-o in activitati interesante, scoate-o la teatru, la concerte, la plimbari, la stand-up comedy, opereta sau la balet, astfel incat sa nu aiba timp de alcool. O activitate constanta poate distrage atentia de la bautura. Toti prietenii trebuie informati ca nu are voie alcool, dar si sa ii fie alaturi, si sa faca un efort colectiv ca sa o ajute sa treaca peste. Daca prietenii o imping la bautura, fa-i cunostinta cu oameni noi si fa-o sa inteleaga ca nu este cazul sa se mai vada cu cei care sunt o influenta negativa. Verifica toata casa regulat, si fiecare sticla pe care o vezi fa-o cadou cuiva, sau arunc-o la un gunoi afara din casa, sau deschide-le pe toate si goleste-le in WC.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru medicine):

Teatru, concerte, vise tovarase. Ai citit intrebarea ei? "Beci" si "magazin" mie imi sugereaza ca stau la tara. Problema in cazul asta e ca mereu se va gasi un vecin care sa aiba un paharel. Nu poti sa pui tot satul la abstinenta ca maica-ta e alcoolica. E cam nasoala problema. Ar fi fost o idee sa detalieze totusi mai mult. Cum ar fi mai ales DE CE e alcoolica. Cam orice viciu reprezinta refularea unor probleme.

| medicine a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu neaparat, exista beci si la oras. Depinde in ce cartier stai, si mai ales daca stai la casa, se poate sa ai beci. Eu personal stau in oras, intr-un cartier de case. Eu nu am beci, dar multi vecini au. Bineinteles ca daca are activitati regulate o sa fie atat de ocupata incat nu o sa mai aiba timp de alcool.

Răspuns utilizator avertizat
| Prodancatalin95 a răspuns:

Este un viciu, nu poti scapa de alcool, de tutun poti dar de alcool nu