| alexfanmetin2 a întrebat:

Salut.Am o problema care nu ma afecteaza pe mine, ci pe un copil mai mic. Povestea este:Astazi 29 sept,(sunt in clasa a-6) la scoala am vazut un copil negru african, in curtea scoli, toti colegi mei il fugareau si unul dintre ei vroia sa il bata, nu sunt foarte puternic ca sa il apar, imi e mila de el deoarece nu cred ca este usor pentru el.
Va rog ziceti-mi cum l-as putea ajuta intr-un fel.
M-am gandit sa le zic sa il lase dar ei nu m-au ascultat, intr-un final am putut sa imi iau inima in piept si sa ii potolesc pe colegi mei.
De ce vreau sa il ajut? Ei bine mi se pare nasol sa te imuti din tara ta din o anumita cauza (nu am vorbit cu el ca sa aflu de ce)
si la noi, in Romania sa aiba mult harassing, chiar imi e mila de el, deci ce pot sa fac?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea vorbi cu dirigintele respectivului sau cu dirigintele tau (daca nu sunteti in aceeasi clasa) ori cu conducerea scolii, pentru a atentiona copiii sa-l lase in pace.

| alexfanmetin2 explică (pentru Ioandelasal):

El e de a 2-3

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexfanmetin2):

N-are importanta ce clasa este. Daca este asa mic spune invatatoarei de la clasa lui.

| alexfanmetin2 explică (pentru alexfanmetin2):

Nu pot vorbi cu diriginta, deoarece daca o fac, o sa afle colegi mei, daca se intampla asta, cel mai probabil o sa il deranjeze si mai mult.

Bula
| Bula a răspuns:

Spune si la dirigintele vostru intamplarea!
Profesorii vor sti cum sa ia masurile necesare.

| K0sti a răspuns:

Bravo, Felicitari! Vorbeste cu profesorii, daca cei care se iau de el sunt colegi, vor sti ce sa faca, sau ar trebui sa stie!

| Sn4k3 a răspuns:

Pai daca zici ca nu are prieteni/ceilalti se iau de el, si vrei sa il ajuti, stai cu el, vorbiti, sa se simta mai bine, si spune dirigintelui/directorului ca n-ai cum sa-i ''potolesti'' pe astia mici (zici ca esti a 6-a), unii sau majoritatea nu prea gandesc.

| Juviia a răspuns:

Vorbeste cu directorul/dirigintele

| Annef a răspuns:

Spune-i să se ducă în clasa, să nu-l mai prindă si să-l bată. Dacă colegii tăi se duc in clasa lui, atunci poți vorbi cu învățătoarea.

| TaniaX a răspuns:

Vorbeste cu el, fi tu prietenul de care are el nevoie si nu ar fi urat daca ai vorbi cu diriginta sau dirigintele tau despre problema lui dar sa-i spui sa nu te spuna ca tu i-ai zis ca sa nu iasa certuri intre tine si colegi sau incurajeaza-l pe el sa ii spuna.

| alexfanmetin2 explică (pentru TaniaX):

Funda ar merge la tine, cred ca asta o sa fac, dar nu stiu de ce nu ti-o pot da.
Merci ca m-ati ajutat toti, mie imi venea sa plang cand am vazut ce ii se intampla.

| Saskia818 a răspuns:

Inceraca sa te apropii de el sa fiti foarte buni prieteni, fa-l sa aiba incredere in tine si sa iti poata spune ori ce doar asa il poti ajuta
cat despre ceilalti copii lasa-i sa rada in continuare tu cu acest baiat trebuie sa gasiti motive sa radeti si voi de ceilalti si o sa se potoleasca singuri
Vorbeste cu acest baiat, iesiti afara, arata-i locuriile si invata-l sa se descurce si in tara asta
si eu am un prieten turc care nu se poate acomoda deloc. plange ii e dor de casa si de tot ce avea in Turcia dar mereu vorbesc cu el si incerc sa il ajut
pentru oamenii astia veniti din alte tari crede-ma ca o vurba buna spusa la momentul potrivit face cat 1000 de cuvinte...

| DorinelHypeDorinel a răspuns:

Mno, eu aveam un chinez in clasa, cel mai bun prieten al meu, era aceeasi situatie, si au inceput sa se ia si de mine, si eu inainte eram un copil moale, la gimnaziala, dar, la liceu cand m-am imprietenit cu el, m-am schimbat... am vazut adevarata fata a copiilor, dar cand se intampla din astea sau se iau chiar de mine, ii dai una in gura si gata, vorbeste tare cu ei, nu-ti fie frica de ei. daca-i spargi gura unuia fug toti, ca niste gaini, si se duc la diriginta, dar eu incep, tu daca explici ce se intampla poti rezolva totul, in regulamentul scolii scrie "discriminarea de orice fel este pedepsita cu mustrare scrisa / scaderea mediei / exmatricularea. dar ca sa nu se mai ia de el si de tine daca o sa vada ca il aperi ar fi bine sa-i pocnesti

| RandomForever a răspuns:

Ai putea sa te imprietenesti cu el. O sa simtă mai bine. Daca nu fa o intelegere cu el sa purtați ceva stupid. Asta il va ajuta pentru ca va vedea ca asa sunt oamenii si ca ei nu il judecă doar pe el.

| alexfanmetin2 explică (pentru RandomForever):

Si tu si TaniaX aveti niste idei bune, pe care probabil le voi folosi.
NU stiu de ce nu pot sa va dau funda sad