| glasx a întrebat:

La liceu in timpul orei un coleg vroia sa iti schimbe varful de la pix si imi cere un patent(in acea ora aveam suplinitor si nu faceam decat sa stam, fara sa ne predea) il dau, dupa aproape de sfarsitul orei respective il cer si zice ca mi la pus langa geam(geamul era inchis eram fix in coltu clasei si el in fata mea) si cica a disparut ca mila dat, vrajeala din asta idioata, ma duc pana la baie si ii zic sa mi-l dea cand ma intorc, fix atuncea cand am plecat tiganul pleaca de la ora urmatoare si se intoare de abia in pauza si dupa o tine tot ca mila dat, deci nu mai vroia sal dea, ei martor aveam(profa care i-a facut observatie ca ce face, si colegul meu de banca, camera de filmat nu aveam in clase decat fix cand iesi in curtea scoli) ei ce imi reecomandati sa fac?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ce am inteles din ce ai scris acolo e ca aveai un patent dupa tine la scoala... oare de ce?

| glasx explică (pentru suntserios):

Pentru ca si de oare ce in acea zi aveam ore de practica, sunt electrician apropo anul 1 boboc(nu eram singuru care iti adusese sculele la el)
a da am specificat ca is la liceu deci nu era prea greu de dedus de ce aveam un paten la mine...

| Bula a răspuns (pentru glasx):

Si asta a fost o lectie de PRACTICA!
Sculele tale nu le da la altii imprumut, fiindca ori le primesti inapoi stricate, ori deloc.

Un patent nu costa mult, dar lectia e valoroasa, pe viata!

| glasx explică (pentru Bula):

Pai da man dar nu le'am dat cu imprumut sa le ia acasa si sa le aduca ziua urmatoare, am dat in clasa in timpul orei, nu mise pare normal pentru un liceu sa se poata lua asa de usor un lucru si sa ii ramana hotului ori suntem la liceu ori pe strada, din cate stiu exista o regula in caz ca se fura, ca de exemplu asa pot sa fac si eu, toti pleaca la sport mai e decat 1 coleg in clasa cu mine ramas sta pe telefon eu ii fur telefonul si plec ora aceia ca sa il ascund si revin ora urmatoare si scap cum vine asta?
sau il cer putin apoi cand mil cere ii zic ca l-am pus pe masa, cand de fapt l-am ascuns la spate in pantaloni sau intr-un buzunar secret si ramas eu cu el, explica-mi si mie cum vine asta?
nu-i mult dar 20 de lei ii ceva.

| Bula a răspuns (pentru glasx):

Poti vorbi cu profesorul, ii spui si martorii tai, dar vei ramana doar cu atat.
Colegul tau va sustine in continuare ca a lasat patentul acolo.

Incidentul trebuia semnalizat profesorului chiar inainte de sfarsitul orei, dupa ce sa ceri patentul inapoi cu voce tare de la colegul.

Deoarece multe scule seamana si se pot confunda, e bine sa-ti faci semne speciale proprii pe ele, de exemplu sa crestezi semne cu pila pe maner, unde nu se toceste. Astfel vei putea recunoaste scula ta chiiar si peste mult timp, daca mai apare.

| glasx explică (pentru Bula):

Ok fac semne pe sculele mele il recunosc dar in caz ca zice ca el a facut semnul acela ce fac?
sau gen da ca ii arat ca toate scuele mele au semnul acela si zice ca ii coincidenta, sau sa imi trec numele pe ele, dar ce sa folosesc pentru a ma semna
Sa fac poze la scule pentru a avea smenatura si in varianta foto
da un lucru nu am inceles gen, ii ei telefonul cuiva(nu are cip de localizare sau parola la el) cat timp te alearga ii reinstalezi/resetezi telefonul ei atunci el ce dovada mai are ca este al sau?

| Bula a răspuns (pentru glasx):

Daca tu ai insemnate de tine mai multe scule cu un semn de al tau, el sigur nu va avea, deci este gata demonstrat ca tu ai dreptate si el minte.
Telefoanele se pot identifica si dupa semnatura electronica (codul numeric), care este unic pentru orice aparat. Acel cod nu se poate sterge prin resetarea telefonului, nici cu resoftare.

| TanteMarianne a răspuns:

Sa-l lasi in pace si sa ai grija de lucrurile tale. poti sa mai strangi niste martori si sa-l reclami la directoare.

| glasx explică (pentru TanteMarianne):

De curiozitate de politie nu ai auzit?
chiar si cel mai nensemnat lucru daca ai minim 1 martor si cateva dovezi(cand a chiulit la ora aceia fix dupa furt, exista filmarea)

| TanteMarianne a răspuns (pentru glasx):

Ok. calmeaza-te tigaiță, ca altfel ți-o cam iei.

| glasx explică (pentru TanteMarianne):

De la tine? de la un ratat ca tine, care nu inteleg de ce ar mai trai asemenea oameni care sunt sclavi sotietati si le este frica de orice, care sunt niste nimicuri pe pamantul asta, care tac si inghit.
De ce sa ma las moale din cauza unui ratat care stie doar sa fure, apropo nu ii tigan doar se comporta ca unu.
Ce am inceles de la tine ca pot sa fur orice la liceu da ca nu au destui martori nu pacesc nimic, ce exemplu de sclav ai tu.

| TanteMarianne a răspuns (pentru glasx):

Ma scuzi. Doar iţi spun ca nu ai minte daca jignesti pe cineva doar pentru ca au dat un raspuns sau si-au dat cu parerea, iar ție nu îti convine de răspunsul dat. Ce pot sa zic data viitoare nu m-ai împrumuta diverse. Doi la mână daca stii deja ce trebuie sa faci de ce ai pus întrebarea pe TPU?

| glasx explică (pentru TanteMarianne):

Nu am voie sa intreb poate aflu o metoda mai buna

| TanteMarianne a răspuns (pentru glasx):

Pai ce metoda mai buna? o stii si tu direct la politie. puteai sa mentionezi cand ai pus intrebarea ca te-ai gandit deja sa-l reclami pe hoț la politie.

| glasx explică (pentru TanteMarianne):

De ce?
nu era degea evident pentru persoanele cu creier?

| TanteMarianne a răspuns (pentru glasx):

Nu era evident. Ai vrut o recomandare de la cineva.
In concluzie tu ai pus intrebarea asta ca sa vezi daca toti gandesc la fel ca si tine sau daca "au creier"?
Esti pe departe cel mai descreierat daca faci atata haz pentru ca nu iti convine un raspuns.