| Anonimualadinparc a întrebat:

Salut, am o problema in familie de ceva timp aproape un an.
Ma cert mereu cu mama si de dimineata pana seara cearta si urlete cu jigniri (botos, jigodie, scarba, gretos).
Cuvintele astea le aud in fiecare zi.
Am ajuns la 17 ani sa fiu inchis in mine depresiv, plangand si gasind o cale sa ma eliberez si sa scap din casa.
Tata e plecat in strainatate si am crescut fara el.
Vine de 2 ori pe an si sta maxim o luna.
Nu stiu cum sa fac, incerc mereu sa ii fac pe plac dar am inceput sa cred ca nu pot.
Fratele meu e mic 2 ani si daca face ceva urla si la el din orice chestie minora, dupa se descarca pe mine incepand sa tipe, sa ma jigneasca si tot felul de amenintari.
Cu tata am vorbit dar degaba, el mi-a zis sa o las in pace ca nu am ce sa ii fac.
Am inceput sa o iau pe droguri, sa uit de toate certurile si problemele.
Dupa a aflat si a inceput mai rau, aici am gresit si eu dar nu stiam ce sa fac, nu puteam sa vorbesc niciodata cu ea, sa ma ajute sa trecem peste, sa ne intelegem mai bine si chestii.
De atunci orice absolut orice... te-ai drogat, te droghezi...Dar nu vede ca inainte de asta tot ea ma cearta si ma jigneste.
Ma vede suparta ca sunt rece cu ea si ca nu o mai bag in seama incerc sa o evit cat mai mult posibil ca sa nu ne certam.
De cand a aflat ca ma droghez am pus punct si am inceput sa o ascult cat mai mult sa vorbim si chestii si am indurat tipetele ei dar degeaba, nu a putut vedea schimbarea mea.
Nu stiu ce sa mai fac, imi scoate mereu ochii din nimicuri, se descarca pe mine, da vina pe mine infloreste tot sa par cat mai rau in fata lui tata.
Plangeam de fiecare data, dupa orice cearta plecam de langa ea si plangeam, ma gandeam ce sa fac.
Niciodata nu m-a intrebat ce am de sunt trist, ce am patit, ea imi spunea tot timpul ca sunt (Botos, Gretos).
Nu mai pot vorbi cu ea ca nu ii convine si ajungem la cearta.
Nu stiu ce sa fac, cum sa vorbesc cu ea, ce sa ii spun sa o calmez si sa nu mai fie asa cu mine.
Vreau sa terminam cu certurile si sa ne intelegem normal sau sa fiu singur o perioada.
Nu stiu ce sa mai fac, vreau sa vorbesc cu cineva sa ma descarc si nu am cu cine, m-am invatat singur antisocial sa tin totul in mine.
Am propus sa mergem la Pshiolog dar ea nu vrea.
Nu are timp de mine sa vorbim pentru ca in mare timp e ocupata sa vorbeasca la telefon si sa spun la toate prietenele ei cat de gretos sunt...
Cat am incercat sa ii arat ca pot sa o ascult si sa fac tot ce ma pune degeaba totul in zadar.
Am ajuns depresiv nu mai cred ca pot vorbi cu ea despre asta.
Nu a putut sa vada niciodata ca sunt trist si ca nu ma simt bine chiar daca aveam lacrimi in ochi, ea a vazut doar ca sunt gretos, botos sau drogat.
Ce pot sa fac ca nu mai suport, e foarte greu sa nu ai pe nimeni care sa te asculte sau sa iti dea sfaturi, tot ce fac e degeaba.
Ce pot sa fac? Nu stiu cum sa trec prin asta, nu pot sa comunic cu ea.
Cat de calm vorbesc si incerc sa o linistesc e degaba.

13 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Atunci când lucruri mai puțin bune ni se întâmplă în viață, toate se întâmplă cu un scop, deci ceea ce ți se întâmplă este pentru a te face pe tine să ajungi la niște stări de iertare de exemplu, de înțelegere. Nimic nu este întâmplător. Ca să înțelegi mai multe despre tine și viața ta, îți recomand să citești "Secretele întregii vieți".

| anonimg a răspuns:

Părinții tăi n-ar trebui să trăiască; niciunul din ei: unul e legumă(taică-tau) și n-ai ce face cu el, celălalt(maică-ta) este ca putregaiul pentru legumă și familie. 90% dintre familiile din România sunt așa, mai mult sau mai puțin.
1. Anunța autoritățile; protecția copilului, comisia europeană îndeosebi, pentru că autoritățile române nu sunt de niciun folos în privința aceasta; ele sunt la fel ca părinții tăi: își fac de cap și sunt nepăsători.
2. Înregistrează toate cuvintele ei și fă-le publice pe orice cale posibilă, fără să-ți fie jenă. Postează-le sub anonimat dacă îți este mai bine.

Biblia îți spune că nu trebuie să ne blestemăm părinții, iar statul ne interzice să-i lovim. Dar există o cale de mijloc în care copiii pot să își educe părinții fără să încalce legea lui Dumnezeu sau a oamenilor.
Fă-ți rost de cartea "Căminul adventist": https://www.viatasisanatate.ro/caminul-adventist
Trebuie să o citești, pentru că în ea vei găsi pasaje cu care îți poți educa părinții, chiar dacă îi va durea. Poți să faci copii xerox ale unor astfel de pasaje și să le pui pe pereții din camera ta.
"Nutrind o stare de nemulțumire păcătoasă — Foarte mulți soți și copii care nu găsesc nimic atractiv în cămin, care sunt întâmpinați numai cu cicăleală și ocări, caută alinare și distracție departe de casă, la cârciumă sau în alte locuri de plăceri interzise. [...]. În timp ce ea este ocupată cu pregătirea a ceva de mâncare sau a îmbrăcămintei, soțul și copiii vin și pleacă asemenea unor străini."
"Gândurile și sentimentele mamei vor avea o influență puternică asupra moștenirii pe care o dă copiilor ei. Dacă ea îngăduie minții ei să zăbovească asupra propriilor ei sentimente, dacă este egoistă, dacă este țâfnoasă și exigentă, aceste lucruri se vor vedea în caracterul copiilor ei. În acest fel, mulți oameni au primit ca drept moștenire tendințe spre rău..."
"Mamelor, treziți-vă la realitate; influența și exemplul vostru vor afecta caracterul și destinul copiilor voștri; și, în vederea acestei responsabilități, dezvoltați-vă o minte bine echilibrată și un caracter curat, care să reflecteze doar ceea ce este adevărat, bun și frumos."
Cartea o găsești și în aplicația EGW Writings 2 din Magazin play.

| Anonimualadinparc explică (pentru anonimg):

Degeaba încerc vorbesc și normal ca eu nu am dreptate pentru ca ea ma făcut pe mine și e lider peste toată casa

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| DuckDodgers0 a răspuns:

In primul rand e important sa intelegi ca nici ei probabil nu ii este usor sa aiba grija de doi copi si sa poarte o relatie la distana cu tatal tau, eu consider ca este destul de stresata si din cauza aceasta recurge la certuri. Cred ca ar trebui sa ii zici calr ca nu e in regula si ca trebuie sa vorbiti calm pana ajungeti la un consens

| Anonimualadinparc explică (pentru DuckDodgers0):

Am spus de atâtea ori dar face ce face și încheie subiectu
Ba vorbește la telefon ba ma pune la treaba

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonimualadinparc):

Mai ai un an si pleci la facultate, fa facultatea in alt oras si ai scapat de ea!

| Yrem3119 a răspuns:

Simplu, probabil si-a gasit pe altcineva daca tatal vostru e plecat, de aceea are nervii astia, poate chiar este si ea in depresie daca reactioneaza asa. Spune i sa mergeti impreuna la un dr...chiarare nevoie, nu e normal sa faca chestiile astea cu propriul copil! Incearca sa fi tu mai calm, sa fi tu mai matur si spune i sa mergeti la un dr, probabil a ramas undeva, a marcat o ceva.

| Anonimualadinparc explică (pentru Yrem3119):

Am spus dar degaba
o las in pace ma descurc si singur

| Yrem3119 a răspuns (pentru Anonimualadinparc):

Pff... vorbeste cu tatal tau si spune i... poate o sa vb el cu ea serios.

| badriel a răspuns:

Eu zic sa mai incerci, toata chestia asta nu poate tine toata viata, roaga-l si pe tatal tau sa te ajute, de exemplu cand vine acasa sa vorbeasca el cu ea, altceva nu cred ca ai ce face

| FreeRaskolnikov a răspuns:

Chiar cunosc o javra de genul cum este mama ta. Acest gen de scorpie o sa te pupe in fund cand o sa fii independent si ea o scorpie batrana. O sa isi regrete toate actiunile de acum. Poate cauta in tine barbatul care e plecat afara, naiba le intelege pe femei, dar faptul ca e tactu plecat are un impact mare asupra ei si implicit asupra ta. Eu zic sa te documentezi tot mai mult despre relatiile de familie ca sa iti formezi niste pareri mai complexe ca se pare ca femeia aia e varza

| NarcoticiiAnonimi a răspuns:

Daca ai o problema cu drogurile, noi te putem ajuta.

Comunitatea NA din Romania https://narcoticii-anonimi.ro/

Accesand site-ul nostru oricine poate intra in discutie pe whatsapp cu un reprezentant al comunitatii (exista buton de whatsapp in site). La mail-uri se raspunde cu directii foarte clare, atat pentru cei care se confrunta cu problema drogurilor, cat si pentru apartinatorii acestora.

In plus, avem pagini create special pentru sedintele desfasurate online https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-narcoticii-anonimi/

si pentru cele fizice https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-fizice-narcoticii-anonimi/

Va multumim frumos pentru ingaduinta si intelgere. Noi, cei de la NA, suntem toti fosti consumatori in recuperare care ne intalnim cu regularitate pentru a ramane curati.

Sedintele NA sunt gratuite si anonime.

24 de ore bune, tuturor.