| bulzz a întrebat:

Salut am o problema mai delicata daca cumva aveti tatal judecator.sau cunoasteti va rog sa-mi spuneti si mie, deci parinti mei s-au despartit pe cand aveam 6 ani...eu am ramas cu maicamea dar am tinut legatura cu tatal meu pana acum iar eu vreau sa merg in spania unde ii si tatal meu pentru a face liceul ...am mai multe sanse in viata, dar maicamea nu vrea sa ma lase nu am cum sa o convig taicamio mi-a zis ca se intereseaza zilele astea la un avocat din barcelona. dar pana atunci vreau sa stiu daca aveti ceva idei? poate sa o dea in tribunal sau ceva de genu? si daca ar fi o metoda cat mai rapida sa nu dureze foarte multe lunii

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mama ta nu este de acord nu exista o metoda foarte rapida si exista o singura metoda: actiune in justitie prin care tatal sa ceara reincredintarea ta ori stabilirea domiciliului la el, in Spania. Actiunea se introduce la judecatoria de la actualul domiciliu al mamei tale. Numai bine!

3 răspunsuri:
| KoolKitty a răspuns:

Mama ta are un motiv intemeiat. Si eu stau cu mama si tin legatura cu tati care e in ungaria, insa nu am de gand sa plec vreodata de langa familia mea. Mama mi-a fost mereu alaturi pe cand tata nu stiu pe unde umbla.Gandeste-te bine inainte sa actionezi. S-ar putea sa regreti amarnic.

| olian a răspuns:

Prin justitie se poate rezolva dar va dura mult timp, app u cum crezi ca se va simti mama ta daca pleci?

| nBlade a răspuns:

Sa se duca sa vb cu un avocat. Peste varsta de 14 ani poti alege cu cine vrei sa stai, ce liceu vrei sa urmezi, bla, bla, bla. Vb cu un avocat specializat. De putut se poate dar dureza.