| Andreealauraflori27p a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare, părinți mie s-au despărțit (nu erau căsătoriți si nici cununati iar tatal meu nu m-a recunoscut ) iar mama mea s-ă căsătorit in Spania cu un spaniol, eu stăteam in Romania cu bunica mea pana acum doi ani când mama m-a luat in Spania sa stau acolo iar eu nu vreau, vreau s-a ma întorc în românia în tara mea (am 15 ani fac 16 ). tatăl meu a zis ca ma ca ajuta iar mama nu are nimic in potriva sa ma duc la el dar zice că trebuie sa mai astept un an iar eu prefer sa mor decat sa stau in Spania intrebarea mea este ma poate obliga sa stau intr-o tara care nu este tara mea.
Mi s-a mai zis ca e un drept al copilului si ca nu poate fi obligat sa isi părăsească țara e intr-adevar asa Nu ma poate obliga sa stau intr-o alta tara daca eu nu vreau?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cat timp esti in custodia mamei tale, este obligatoriu sa locuiesti impreuna cu ea, dsau impreuna cu tutorele legal pe care ea ti-l desemneaza. Nu poti fi obligat sa traiesti in alta tara decat cea in care locuiste parintele tau, asta este dreptul tau.
Inteleg ca nu iti place in Spania, dar sunt lucruri si mai rele pe lumea asta. Nu cred ca e intelept as mergi sa locuiesti cu un parinte care nici macar nu ti-a dat numele lui. CE ajutor iti poate da acest om, daca nici macar parinte in acte nu a vrut sa iti fie? Si ce drept are el sa discute cu tine si sa iti dea idei ciudate? Zic sa fii foarte circumspect in legatura cu tatal care nu te-a recuinoscut si sa nu accepti sa te muti cu el sau sa iti fie tutore. Stai cu mama care a avut grija de tine acesti ani si nu te-a abandonat. Gandeste-te, daca mama nu te recunostyea si ea si pur si simplu te lasa de izbeliste, asa cum a facut tatal tau, ce s-ar fi ales de tine?

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat