| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema mare, tata se crede sef in casa o inseala pe mama.
Odata a primit un mesaj de la iubita lui in care scria : "Te trezesc iubirea mea", mama a vazut mesajul si dupa a luat-o la bataie.
NU MAI POT SA TRAIESC ASA mi se rupe inima cand o bate.
De exemplu azi a pus-o sa ii puna mancare si mama nu a vrut, el a luat-o pe mama si a dat-o cu capul de perete.
Dupa ce mama I-a pus sa manance noi eram obisnuiti sa ne spalam farfuria si el a luat o scobitoare in dinti si a plecat in camera, mama l-a intrebat : Tu nu iti speli farfuria?
La care el - Sa vezi ce vin eu si ti-o sparg in cap.
Mama e casatorita de 15 ani + cu el.
Odata era sa dea cu masina peste mama pentru ca el era cu amanta lui in masina.
Acum 2 zile tata s-a luat iar de ea, daca nu interveneam eu cu fratele meu de 16 ani o arunca pe geam pe mama.
Odata a dat-o afara din apartament.
Odata tatal meu a zis ca sta sa faca ore suplimentare la service, mama sa decis sa se duca sa vada daca are masina acolo unde lucreaza el si ca sa nu zica ca e chioara m-a luat si pe mine, am facut 2 ture de parcare pe acolo si nici-o urma de masina, mai devreme tatal meu spusese ca si prietenul lui Paul ramane, noi l-am sunat si am intrebat daca e la service si na el era acasa, l-am sunat si pe seful lui tata si am intrebat daca este la ore suplimentare si din nou nu era.
Imi este foarte greu sa traiesc asa deoarece azi s-a intamplat ceva mama nu a vrut sa ii puna mancare pentru ca a injurat-o si el a luat-o de par si a spart un geam cu capul ei.
Ea a zis ca pleca daca nu eram noi, ca ea vine la bloc numai ca sa ne faca mancare si sa ne ajute la nevoie.
Daca puteti sa-mi dati niste pareri ce ar trebui sa fac ca nu mai support.
Orice ajutor este binevenit, imi este frica sa sun la protectia copilului sau la politie.
Tatal meu nu bea dar o contrazice pe mama care zice ca o inseala, eu si fratele meu stim ca o inseala.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta are 2 posibilitati:
1. Divortul.
2.Solicitarea unui ordin de protectie conform L.217/2003, rep. in 2014, citez:
"ART.23.(1) Persoana a cãrei viaţã, integritate fizicã sau psihicã ori libertate este pusã în pericol printr-un act de violenţã din partea unui membru al familiei poate solicita instanţei ca, în scopul înlãturãrii stãrii de pericol, sã emitã un ordin de protecţie, prin care sã se dispunã, cu caracter provizoriu, una ori mai multe dintre urmãtoarele mãsuri - obligaţii sau interdicţii:
a) evacuarea temporarã a agresorului din locuinţa familiei, indiferent dacã acesta este titularul dreptului de proprietate;
b) reintegrarea victimei şi, dupã caz, a copiilor, în locuinţa familiei;
c) limitarea dreptului de folosinţã al agresorului numai asupra unei pãrţi a locuinţei comune atunci când aceasta poate fi astfel partajatã încât agresorul sã nu vinã în contact cu victima;
d) obligarea agresorului la pãstrarea unei distanţe minime determinate faţã de victimã, faţã de copiii acesteia sau faţã de alte rude ale acesteia ori faţã de reşedinţa, locul de muncã sau unitatea de învãţãmânt a persoanei protejate;
e) interdicţia pentru agresor de a se deplasa în anumite localitãţi sau zone determinate pe care persoana protejatã le frecventeazã ori le viziteazã periodic;
f) interzicerea oricãrui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţã sau în orice alt mod, cu victima;
g) obligarea agresorului de a preda poliţiei armele deţinute;
h) încredinţarea copiilor minori sau stabilirea reşedinţei acestora.
(2) Prin aceeaşi hotãrâre, instanţa poate dispune şi suportarea de cãtre agresor a chiriei şi/sau a întreţinerii pentru locuinţa temporarã unde victima, copiii minori sau alţi membri de familie locuiesc ori urmeazã sã locuiascã din cauza imposibilitãţii de a rãmâne în locuinţa familialã.
(3) Pe lângã oricare dintre mãsurile dispuse potrivit alin. (1), instanţa poate dispune şi obligarea agresorului de a urma consiliere psihologicã, psihoterapie sau poate recomanda luarea unor mãsuri de control, efectuarea unui tratament ori a unor forme de îngrijire, în special în scopul dezintoxicãrii."

| mgtow a răspuns:

Plecati din casa la parintii ei toti

| Doub a răspuns:

Am citit primele 5 rânduri şi mi-a fost de ajuns. E dezgustator că există fiinţe de genul pe pământ.
Ia-o pe mama ta şi plecaţi urgent de acolo.

| RobertMoon a răspuns:

Trebuie să nu mai vină mama ta în vizită, și dacă o înșela care e problemă? Dacă aveau o relație normală nu venea în vizită să va facă mâncare și să va spele, stătea acolo permanent...

| Lawliet14 a răspuns:

La politie trebuie sa suni! Dar de ce nu plecati din casa aia?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| MorganaM a răspuns:

Ar trebui sa plecati toti undeva, la bunici, rude, pana reusiti sa va inchiriati o garsoniera sau ceva, ca sa scapati de el. Asa, o va omori pe mama ta, si apoi urmati voi! Nu stati asa, mutati-va!

| Adrian1983 a răspuns:

Deja, treaba cu inselatul e un mizilic, are relevanta doar intr-un caz de divort. Problema voastra nu e ca "mama e inselata", in rest viata voastra ar fi normala, problema voastra, e violenta psihica la care sunteti supusi si problema mamei voastre e si cea fizica pe langa cea psihica. Solutii? Nu stiu daca se mai pot ajunge la solutii amiabile dupa cum descrii situatia, la fel situatia poate n-ar fi chiar asa de tragica si din prisma faptului ca esti minor, ti se pare mai neagra decat e, insa daca ceea ce spui reflecta realitatea, cu siguranta e o problema grava. Nu cunosc starea financiara a mamei tale, nici macar nu stiu pe numele cui e apartamentul, pentru a putea sugera posibile solutii, insa daca financiar nu aveti cum sa plecati toti 3, tu fratele si cu mama ta, singura solutie e ca mama ta sa nu va mai viziteze, in schimb sa o vizitati voi pe ea, dar asta ar insemna sa va gatiti singuri, sa va spalati singuri, in principiu, ar trebui sa va mutati si sa-l lasati pe domnul presupus tata cu iubirile lui.