| didii a întrebat:

Buna!
Sunt Diana, si am si eu ceva pe suflet, ce as vrea sa va povestesc si voua.
Eu am un frate vitreg si avem acelasi tata. Dar tatal meu si mama mea, s-au despartit cand eu eram bebelus. Ceea ce ma surprinde foarte tare, este cum de tata nu a vrut nici odata sa ma viziteze? Nici odata nu m-a sunat. Nu stiam nimic de el. Pana acum doi ani, cand aveam 12 ani.
Eram la matusa mea, in vacanta, si ma jucam cu verisoara mea. Si bunica mea a venit acolo, adica mama tatalui meu, dar eu nu stiam cine era ea. Seara, cand a venit ora noastra de culcare, am intrebat-o pe matusa mea: Matusa, de ce imi pare atata de cunoscuta batranica aceea?
Ea mi-a spus ca nu stie. Dar ea nu stia ca mama imi spusese totul despre trecutul ei, si ca stiu de adevaratul meu tata, pentru ca atuncea mama era cu un barbat, caruia ii spun tata, pentru ca m-a ingrijit de cand aveam doi ani, si asa i-am spus de cand eram mica.
In fine, i-am spus eu, dar asa din instinct, "are ea ceva de-a face cu tatal meu adevarat?"
Ea imi raspunde:"dar tio spus mami despre el?
Eu i-am spus ca da, iar ea atuncea mi-a spus cine era acea "batranica" de fapt.
A doua zi a invitat-o si pe ea la noi, ca sa ma vada din nou. Ea m-a intrebat daca as vrea ca sa imi vad fratele, pe care eu nici nu stiam ca exista, nu aveam nici cea mai vaga idee ca eu aveam un frate. Nicolas. Asa mi-a spus ca il cheama. Ce nume frumos... Ma gandeam eu.
A treia zi l-a adus. Era un copil super dragut, blond, ochii albastrii verzui, exact ca ai mei, buzele si nasul la fel ca ale mele. Semanam foarte tare.
Aveam o senzatie. Off, nici nu o pot explica. Plangeam. De fericire. Parca il cunosteam de-o viata, si nu l-am vazut de mult. Am petrecut 2 saptamani impreuna. Dupa care tatal lui (si al meu) a trebuit sa vina dupa Nicolas. Nici nu am vrut sa il vad. Pentru ca el a abuzat-o pe mama. Nu sexual. Dar a batut-o. Si aveam o ura imensa pentru el. Iar Nicolas a fost abuzat si el. Dar nu de catre tatal lui. De catre mama lui. Dar ea era moarta atuncea. Pentru ca se droga. Deci nu-mi vine sa cred ca fratele meu a fost MALTRATAT! Am o ura nemarginita in mine, doar cand ma gandesc.
Cand mi-am vazut tatal adevarat, imi batea inima foarte puternic. Eram fericita dar nervoasa in acelasi timp. Se apropie de mine. Vad un barbaat inalt, brunet (ca si mine), ochii verzui. Nu mi-a placut fata lui. Deloc.
Abia asteptam sa plece odata. A venit cu ochii mari spre mine si ma intreaba: "Diana?!", iar eu raspund : "da, diana straight face". Eram nervoasa. Mii se parea penibila situatia ca nici macar nu stia cine sunt. In fine. M-a invitat la ziua lui Nicolas. Am spus ca voi veni cu matusa mea si cu verisoara mea.
A venit ziua lui Nicolas. I-am cumparat cadou. A trecut. Nu am mai reusit sa tin legatura cu el. Pentru ca am plecat in Anglia. Ca sa fac scoala.
Acum insa, peste doi ani, am aflat ca tatal meu adevarat s-a recasatorit intr-un oras foarte indepartat. L-a luat crying. Pe Nicolas. Fratele meu...
Nu cred ca-l voi mai vedea vreodata. N-am nici un numar de telefon. Nici o adresa. Nimic. Simt ca viata mea nu mai are rost. Sunt super deprimata. Doar cand ma gandesc ca nu o sa-l mai vad in viata vietii mele ma face sa plang fara sa ma mai opresc doua ore intregi.

Ce sa fac? Nu mai suport situatia. Imi vine sa ma arunc de pe bloc. Nu mai stiu ce sa fac. Ma simt nefolositoare. Ma simt... nu am nici cuvinte. Vreau sa il mai vad. Macar o singura data. Nu stiu ce sa ma mai faac.
Am nevoie de un miracol ca sa il vad.

Voi ce spuneti?

Multumesc foarte mult pentru ca ma intelegeti!

Daca ar exista totusi o solutie...

Dau funda pentru cea mai inspirata opinie.
Multumesc inca o data.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie sa treci mai departe. Uita-l! Fa-ti un prieten ( iubit ) si povesteste-i si lui problema ta! El te va ajuta sa treci peste aceasta drama. Bucura-te de viata. am 11 ani pup :*

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Nu cred ca-l voi mai vedea vreodata." - Ai 14 ani, peste 8-10 ani o să fiţi majori şi tu şi fratele tău. Îi ştii numele fratelui tău, ştii oraşul în care s-au mutat.
Stai fără stress, nu dramatiza prea mult.
Cât priveşe aşa-zisa ură pentru tatăl tău biologic, câtă vreme nici nu-l cunoşti, mai bine îţi vezi de ale tale că-i mai sănătos.
Dramatizezi prea mult, tipic femeiesc... să se victimizeze şi să se plângă.

| cristi202 a răspuns:

O vorba populara la noi la romani spune ca "se intilneste munte cu munte, dar mai om cu om!". Nu dispera, lumea asta nu e chiar asa de mare pe cit pare. Mi-am regasit vechi cunostinte acolo unde nu credeam niciodata ca voi da de ele. Fara sa le caut. Pentru tine, daca vrei sa vezi neaparat pe cineva, va insemna multa munca, multa cautare. Ai primit aici deja unele sfaturi cu privire la ce sa faci. Actioneaza! Cauta! Pina si Biblia spune ca "cine cauta gaseste".

| Anca a răspuns:

Si eu am fost aproximativ in aceiasi situatie. Am 23 de ani si azi o sa-mi vad fratele pentru prima data! E tot din partea tatalui meu. E copilul amantei. din timpul casatoriei tatalui meu cu mama. Ai mei au divortat cand eu inca nu eram nascuta. Nici eu nu-l vreau pe tata in viata mea. Am avut un tata vitreg si m-am inteles f bine cu el. A murit acum 6 luni sad

Fratele meu si-a dorit dintotdeauna sa ma cunoasca si eu n-am stiut. Ieri am primit un mesaj de la el pe tel, care m-a facut sa ma blochez langa tel. Era el, fratele meu si imi scria SORA. Iti poti imagina ce am simtit. Azi o saºl cunosc!
Vezi ...chemarea sangelui e mare.Intr-o zi o sa-l reintalnesti si tu. Sper sa nu treaca 23 de ani ca la mine.
Incearca sa iei legatura cu tatal tau. Eu am tot incercat si i-am zis de o mie de ori la taicamio ca vreau sa-l cunosc pe Andrei si tot schimba subiectul. In final vad ca am reusit sa dau de el.de fapt a dat el de mine happy

| rosto a răspuns:

Nu crezi ca ao putea sa iei legatura cu batranica aceea, bunica din partea tatalui sa iti dea un numar de telefon? sau sa cauti in cartea de telefoane pe internet daca cumva si-a instalat post telefonic in orasul ala in care s-a mutat. dar cel mai bine ar fi prin bunica happy

| kta_6466 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, sa ia legatura cu tatal tau, sau cu matusa ta sa ia legatura cu bunica ta sa iti dea numarul de telefon al fratelui tau si asa poti face rost si de id! Bafta

| Doddel a răspuns:

Ai o situatie asemanatoare cu a mea, eu nu mi-am vazut tatal adevarat niciodata pana acum doar cand aveam 2 ani si oricum numai tin minte nimic de atunci, eu de exemplu merg la ambasada Sudanului in cazul meu, si asa as putea lua legatura cu el nici eu nu am nimic numar adresa ii stiu doar numele

| Honamy a răspuns:

Off...sincer trec si eu pintr-o situatie asemanatoare dar eu am o sora si avem aceeasi mama doar ca pe sora mea nu a dato mama mea sau a luat-o sotul mamei (mama mea s-a recasatorit) parinti mamei mele a dato de cand era mica oricum asta e o alta poveste si o o vad din cand in cand in vacanta mare pentru ca atuncea poate sa vina la noi ea sta la braila la scoala nu am fost foarte apropiate sa zic asa dar totusi imi lipseste. sa zic asa nu iti pierde speranta sti cum se zice ' speranta moare ultima' asa ca eu zic ca speranta ta este inca vie nu sti niciodata ce iti rezerva viata asa ca draga cand te astepti mai putin se intampla un miracol. daca u doresti cu adevarat sal revezi sa va intampla cine stie poate ca el va creste mai mare si va trece pe langa tine pe strada nici nul vei recunoaste dar daca ati fost apropiati iti dai seama ca si lui i-a fost greu sa se desparta de tine ...iti dai seama ca viata e cu urcusuri si coborasuri asa ca trece peste si o sa vezi ca o sal revezi pe fratele tauwinking.

| MarcelinoPanivino00 a răspuns:

Spune-i matusii tale sa ii ceara bunicii tale numarul de telefon al tatalui tau. E cel mai simplu. Nu va refuza sa vorbeasca cu tine. Spune-i ca vrei sa mai pastrati legatura, sa va vedeti ocazional. Precizeaza-i matusii tale ca vrei sa il vezi pe fratele tau. Stai linistita! Nimic nu te va impiedica sa faci ceea ce iti doresti. In fond, este doar un oras indepartat, nu o tara straina unde ar fi fost mult mai greu sa ajungi.

Sa ne spui daca ai reusit sa iei legatura cu el :*

| CocuUu a răspuns:

Da-mi te rog un mesaj cu id-ul tau vorbim.Cred ca te pot ajuta.
Mersi.>big grin

| didii explică:

Da, dar eu nu stiu unde sta tatal meu, si matusa mea nu mai are numarul de tel al bunicii mele pentru ca si ea e divortata de sotul ei (fiul bunicii mele).

Iar ele nu mai tin legatura de foarte mult timp. sad

| andrei_3360 a răspuns:

Eu cred ca bunica ta ar trebui sa stie unde sunt sh ti.ar da` o adresa sau un nr de tel. daca ai cauta. o. incearca s. o cauti sh sa. i spui cat de important este pentru tine sa. ti vezi din nou fratele sh poate chiar sh tatal` happy:*