| AlexAlx2626 a întrebat:

Salut, am o relatie de 7 luni cu iubita mea. si de ceva timp, imi reproseaza ca eu o mint. ca nu crede in vorbele mele. ca eu sunt ca ceilalti. si ma doare cand o aud asa. pentru ca eu i-am spus intotdeauna adevarul... am stabilit sa ne mutam impreuna. si astazi mi-a spus ca ii e greu sa ii lase pe ai ei. ca nu vrea sa renunte nici la mine dar nici la ei. ca asa pierde tot ce are si mna. am avut o discutie mai aprinsa si mi-a spus ca ma uraste. ca nici nu stie cine sunt. ca a devenit rece. si cica eu am facut-o sa devina asa. ce credeti ca are. mentionez ca ea face scoala in Italia. e impreuna cu parintii ei. ea nu are prieteni acolo. nu iese. doar scoala si acasa. Ce credeti ca are de se comporta asa? Ne vedem odata la 3-4 luni. credeti ca e si din cauza hormonilor? De e mereu asa stresata si are chef de cearta? O iubesc enorm. nu as suporta ideea sa traiesc fara ea. Help mee.

Răspuns Câştigător
| Baltei_Cristina_1984 a răspuns:

Probabil nu i demonstrezi destula siguranta si nu te iubeste atat cat o iubesti si tu.
De multe ori cand o femeie vede ca partenerul tine si o iubeste mult, ea se comporta mai indiferenta, ceea ce nu i corect.
Sfatul meu e sa nu o mai cauti cateva zile si sa vezi cum reactioneaza.
Daca nu te cauta inseamna ca i adevarat ca vrea sa scape de tine.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca face scoala e clar ca e inca extrem de tanara si e normal sa nu fie pragitita pentru ceva atat de mare ca mutatul impreuna. Bine macar ca are ea mintea la locul ei si realizeaza ce schimbare si responsabilitate mare reprezinta o astfel de actiune.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai las-o balta cu hormonii, ca nu-s devina aia de deciziile ei!
Evident nu se poate desprinde de parintii ei si cauta nod in papura ca sa nu se mute cu tine.
Trebuie sa intelegi un lucru: daca fiinta asta te-ar iubii asa cum pretinde, ar lasa pe mama si tatal ei si te-ar urma si pe luna, daca te-ar iubii atat cat pretinde.
Se pare totusi ca nu-i iubire aici, sau cel putin nu cat pretinde ea, daca cauata non stop motive sa te acuze fara motive sau sa spuna ca nu poate renunta la parinti.
Cand ne casatorim, lasam parintii si rudele si ne unim cu partnerul/partnera noastra, care-i mai importanta ca mama si tata. Asa spune preotul, asa spune legea!
Deci, bulsihitul care ti-l da fata asta ca nu poate sa traiasca fara masa si taica-su, este clar, fara sentimente pentru mari pentru tine.
Da-i timp sa se gandeasca si sa te urmeze, daca te iubeste si vrea un viitor cu tine, ceea ce sincer ma indoiesc.
Daca deja iti spune ca o inseli, desii nu are motive sa creada asta, inseamn ca-ti cauat motive cu orice pret sa te desparti de ea.
Nu horminii sunt cei care fac o femeie sa se comporte asa, ci lipsa de sentimente si alte prioritati in viata ei. Evident ca nu-ti va recunoaste ca are pe altcineva, sau poate s-a indragostit recent de altul, care ii este aproape si-i face ochi dulci si nici avrainat cu....nu pot sa ma despart de mama si tata- nu-i credibila, ca nu mai are 2 ani si nu poate dormii singura, fara mama si tata.
Sunteti oameni maturi, sau nu?
Ce treaba au maica-sa si taica-su in relatia ta cu ea?
Pune-o sa aleaga si sa decida, desii...am mari dubii ca te va alege, pentru ca are deja alte planuri pentru ea, cel putin asta deduc eu din ce ai scris aici.

| Freya1 a răspuns:

O felicit ca intr-un fel gandeste bine.Acasa la a ei are inca siguranta si stabilitate de ce sa plece cu tine cu care poate se cearta se desparte si merge unde....Trebuie sa isi termine scoala sa aiba o meserie un salariu si apoi se poate duce pe cont propriu.
E distanta foarte mare intre voi si va intalniti rar ceia ce duce la degradarea relatiei.Este o relatie la distanta cu inposibilitatea momentanta (poate chiar ani )de a apropiere si nu cred ca va tine sincer.
Apropo vezi viata fara ea ca nu ai fost cu ea dintotdeauna si inainte de ea ai fost singur si de cand esti cu ea va vedeti la 3 4 luni fi serios practic tot singur esti doar ca ai o prietena cu care mai discuti.

| LoveSleep a răspuns:

Iubita ta frumoasă are alt gagiu.

| Lioana a răspuns:

Fata in mod clar nu e pregătită pentru mutat împreună. Tu te grăbești și poate ești prea insistent iar asta îți strică relatia. Dar nu e cumva minora dacă încă merge la școală?
Oricum pentru că fata sa se mute cu tine se cade să vă căsătoriți. Concubinajul e imoral și nu oricine accepta așa ceva.

| Emma30555 a răspuns:

O relație la distanta e mai complicata. Ea acolo are viitorul, ce ar putea sa facă dacă se muta cu tine? Are școală terminata, job? Din ce ar trai? Tu nu poți sa te duci acolo?