| Xenoverse a întrebat:

Am o viata de rahat, am handicap si traiesc intr-un oras de rahat, nici nu spun numele orasului.

De cativa ani ma tot chinui sa caut un loc de munca, dar de fiecare data, am fost respins ca am handicap sau ca ma vor cauta dupa ce depun cv-ul.

Si am un obicei care nu pot renunta usor, joc la pariuri sportive am peste 18 ani si joc odata sau 2 ori pe saptamana, am prins doua bilete in viata mea si in rest numai pierderi, am noroc ca am un frate care munceste pe dincolo. Dar frate mi-a nu e de treaba, cand ii cer sa imi aduca ceva de dincolo spune sa merg la lucru ca sa iau acel lucru dar macar sa imi caute de lucru in tara care munceste el daca la noi in Romania nu am nici o sansa.

Daca aveti sfaturi cum sa scap de viata asta de rahat, v-as fi recunoscator.

Răspuns Câştigător
| millar a răspuns:

Du-te la firmele acelea care se ocupa cu gasirea locurilor de munca, nu imi vine in minte denumirea, exista firme care doresc sa angajeze persoane cu un handicap si ele au de castigat. Sugerez sa nu minti sa mai incerci.

17 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Dupa cum ai reactionat la sfaturile/criticile celorlati, cu siguranta o parte din motivul pentru care inca nu ai gasit loc de munca e atitudinea ta. Ai cerut ca oamenii sa iti ofere sfaturi, dar nu esti pregatit sa accepti niste critici constructive.
In primul rand, incearca sa renunti la pariuri si foloseste banii pe care ii primesti in mod constructiv. Nu spun sa ii investesti, ci doar sa nu ii mai risipesti pe lucruri inutile. Apoi, poti sa intrebi la AJOFM sa vezi daca sunt locuri vacante si sa mai incerci. Eu cred ca daca vrei cu adevarat sa muncesti gasesti ceva... poate nu va fi platit foarte bine la inceput, dar e un inceput. Daca nu, incearca singur sa cauti ceva in alta tara. Daca fratele tau nu vrea sa te ajute, incearca singur...cu siguranta vei gasi undeva.

Dar inainte de toate, invata sa accepti sfaturile celorlalti, chiar daca nu iti place ce auzi. Acceptarea adevarului e deja un pas spre schimbare.

| Yuoia a răspuns:

Ma tem ca handicapul tau e ala de jucator la jocuri de noroc si faptul ca NU VREI sa muncesti. Cunosc cateva persoane cu handicap care muncesc. Pentu ca au terminat scoala cu brio. Cel mai "neinsemnat" pe care il stiu, e casier la un supermarket. Si e cel mai delicios casier dintre toti. In plus, munca asta a lui este ca sa isi poata plati facultatea pe care acum o urmeaza. Tu de ce nu vrei sa poti?

| Xenoverse explică (pentru Yuoia):

Ba vreau sa muncesc dar ma impiedica birocratia.

| Yuoia a răspuns (pentru Xenoverse):

Serios?! Si restul lumii cum trece de birocratie? Puturos si mincinos pe deasupra.

| Xenoverse explică (pentru Yuoia):

Ia de aici _I_

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xenoverse):

Vezi cum îți dai singur arama pe față? De fapt reactionezi astfel pentru că acesta e adevărul. Are dreptate în ceea ce a spus, iar tu îți meriți soarta. Tot ce ții se întâmplă se datorează ție. Dai vina pe sistem, pe fratele care nu îți dă bani cum vrei tu ca să bagi la pariuri, toți în jurul tău sunt vinovați când tu nu greșești cu nimic. Problema de la tine pleacă, iar în viață dacă vrei respect atunci învață să oferi și tu respect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze ca te intreb nu vreau sa fiu nepoliticos, dar ce handicap ai? Psihic sau fizic? Ai putea sa lucrezi ca lucrator comercial part -time doar 4 ore si nu le mai spune ca ai handicap si nici cand cimpletezi CV sa nu mentionezi nimic de boala ta happy si eu am jucat ieri si am pierdut un singur meci mai exect meciu steaua -alashkert, sau facut de ras wcsb

| Xenoverse explică (pentru anonim_4396):

Am handicap psihic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xenoverse):

Daca nu ai schizofrenie sau psihoza sau epilepsie poti linistit lucra ca lucrator comercial sa aranjezi marfa jumate de norma 4 ore. Nu mi se pare ok ca o persoana bolnava psihic sa fie discriminata mai ales ca sa pui marfa pe raft nu trebuie sa ai cine stie ce calitati deosebite sau sa fi einstein. si eu am probleme si te inteleg happy nu te da batut continuati drumul pana la capat fi optimist. explica-i fratelui tau sa te inteleaga si sa te ajute ca ti greu de unu singur sa fie alaturi de tine si sa iti acorde ajutor macar minim ajutor sa iti gaseasca un loc de munca dincolo care ti s-ar potrivi tie si ca ii vei fi recunoscator.niciunui handicapat nu cred ca ii este usor sa fie independent. daca nici familia nu iti este alaturi in astfel de momente ce sa mai spun... Iti doresc multa sanatate si fi tare happy nu esti singurul care are astfel de probleme sunt si oameni sanatosi mental care au o viata de rahat si multe neimpliniri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea are logica : de cativa ani te chinui sa găsești loc de munca, ai "handicap" care poate se numește lene pe ajutor social, însă ai bani de băgat la pariuri. Dacă nu ai loc de muncă, de unde bani de pariuri? Și eu nu cred ca ai viata de rahat, tu o vrei așa.

| Xenoverse explică (pentru anonim_4396):

Daca tu nu crezi ca am o viata de rahat inseamna ca esti fraier. Si bani de pariuri am din pensia mea de handicap.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xenoverse):

Nu te împiedică birocrația. La cum te comporți în mediul online, la fel te comporți și în viata reala și acesta e principalul motiv pentru care nu reușesti sa te angajezi. Înainte să arunci vina pe sistem, uita-te la tine, la problemele tale de comportament și comunicare. Și oare cine sa te angajeze când tu nici măcar virtual nu accepți să îți fie spus ceva? Într-o firma ai șefi, dar ce să îți povestesc ție din astea? Tu trebuie sa faci schimbarea în viață, dacă nu stai acolo și plângi de milă pentru ca ai sa mori plângând. Iar cu acest comportament nu ai sa găsești niciodată loc de munca.

Toate cele bune!

| Xenoverse explică (pentru anonim_4396):

De unde esti tu cum ma port in viata reala? Nici macar nu ma cunosti si in viata trebuie sa fii si al dracu' daca vrei sa reusesti ceva in viata.

| Yuoia a răspuns (pentru Xenoverse):

" in viata trebuie sa fii si al dracu' daca vrei sa reusesti ceva in viata."
GRESIT!
In viata trebuie sa fii civilizat daca vrei sa reusesti ceva in viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar înainte sa îți plângi atât de milă, caută pe Facebook Nick Vujicic. Sa vezi acolo adevărată lecție de viață. Nu are mâini nici picioare și totuși își trăiește viata. Are familie, are copii, înoată, e cu zâmbetul pe buze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Incearca sa gasesti ceva in ziar si sa te duci unde apuci sa iti depui cv-ul. Pana la urma te va accepta cineva. Multa bafta si fruntea sus!

| eckblume a răspuns:

Https://potlucra.eu/ - vezi ce poti sa gasesti aici
Daca esti creativ ai putea sa cumperi niste chestii, sa faci tablouri sau obiecte decorative, apoi sa le vinzi (sa faci pagina de Instagram/Facebook pentru a-ti face cunoscut talentul).
Din pacate, in Romania gasesti greu un job si daca esti sanatos. Documenteaza-te pe internet despre idei de afaceri. Poti vorbi cu fratele tau sa iti caute de lucru acolo, ceva ce ai putea sa faci.