| MaryMaria333 a întrebat:

Am sa vorbesc despre un punct slab de-al meu. Sunt de fel o persoana foarte violenta, mai ales verbal. Acolo dau lovitura cel mai rau. Un pic sa ma enervez si injur de toti mortii. Mi-au facut observatie mai multi ca sunt prea turbata, dar adevarul e ca am trait de cand sunt eu intr-o asemenea atmosfera. De mica ii auzeam pe aia din casa cum urlau, ba injurau (cel mai rau taica-miu si bunica-mea cand se enerveaza dar nici chiar ca el), maica-mea nu injura dar urla ca toti dracii si pe moment, copil fiind, m-a afectat. Acum peste ani si ani am ajuns si eu in halul asta, poate chiar mai rau. Hai sa fim seriosi, oameni buni, ca nu sunt eu singurul exemplar rau de gura! M-a auzit maica-mea de multe ori, mi-a spus ca nu e bine, cica "nu imi aduce cinste deloc", i-am explicat frumos de n ori ca doar la nervi o fac. Ea ma intreaba ca de ce nu pot sa o iau exemplu pe ea? Parintii ei nu erau deloc violenti, cu totul si cu totul alt mediu.
Na sa vedeti ca azi taica-miu iar ma aude ca injur, urla din camera cealalalta suficient de tare pe cat sa ma auda ea, ca el ii expert in a parî pe cineva si a-i dori raul. Eu i-am spus ca doar la nervi bag verzi si uscate, la care imi vine cu victimizari gen "eu is barbat, pana la 30 de ani nu injuram deloc ca imi spargeau gura" HAI NU ZAU?! CU CE-s barbatii mai cu mot decat femeile? angry Ca au o p.a? Astea nu is decat niste vrajeli ieftine ca sa scape cu basmaua curata! Suntem 1 la 1 si tot el se gaseste sa comenteze! Chiar o zis maica-mea toata is numai taica-miu, din pacate cu el seman si la fizic si la caracter, numai ca eu nu ascult pe la usi ca el si nu ma iau la bataie asa usor. Numai eu stiu cate nu am patit cu ala. TPU, voi ce ziceti? Daca ma mai aude odata si sare pe mine imediat, eu cum sa mai reactionez? Omul ala e in stare sa bata de sa te bage in coma, e crescut in munti fara educatie. Are un talent extraordinar de a judeca omul, de a vedea numai defectele altuia, dar ale lui niciodata. Pe soacra-sa o uraste de parca i-ar fi dat in cap. Asta a confirmat si maica-mea, sufera, a plans mult din cauza lui. Cum il infrunt?

88 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

In primul rand tu nu esti altcineva! Nu exista "ia exemplu de la mine", ca si tu stii ca nu e ok asa, dar tu simti sa faci asa, iar asta nu prea poti controla.
Este iar corect ca fetele mostenesc felul de a fi al tatilor, dar si figura, e cam o regula, sunt si exceptii, dar in general mai rar, si baietii mostenesc figura si caracterul mamelor! Dar nu in totalitate, de aia nu faci chiar tot raul pe care-l face el, mama ta are dreptate ca semeni cu el.
Asta esti tu, nu stiu daca conteaza ca asa ai vazut acolo, ca multi zic "nu, eu nu vreau sa fiu asa cum am vazut in casa", daca genetic nu e asa, nu e si gata, nu se manifesta asa. Daca erai baiat, erai ca mama in mod automat.

Dar aia e, ce sa zic, e normal sa poti corecta asta daca ai putea, ca iti va afecta viata si socializarea cu alti oameni in caz ca te manifesti asa si cu altii. Dar nu cred ca, vei corecta daca e in genetica ta luat de la tata.
Daca nu poti aia este, sa te accepte asa cine o fi, cine nu treaba lui. Adica sa vada si chestiile bune, si sa mai treca peste cele rele.
Pana la urma dreptul sa fie asa il are oricine, nu doar barbatii.

Nu stiu cum sa-l infrunti. Ca el oricum de vb buna nu stie, deci orice cale amiabila esueaza.
Trebuie cumva cu armele lui.
Adica sa fi mai a dracu ca el, ca aici e care pe care, care e mai tare, domina.
Altfel pana pleci de acasa, nu te vad bine.
Bine ca n-am avut asa, ca le puneam diazepam in apa sa ii potolesc asa sa stea nici adormiti, nici prea infierati, sa-i calmez putin, doze fff mici, hahaha, mai in gluma mai in serios.

| MaryMaria333 explică (pentru eckblume):

Mie chiar mi se rupe dee omul ala. Nu imi pasa daca i'ar fi frica fe mine sau nu, eu doar ma apar! Dar pana cand?!

| eckblume a răspuns (pentru MaryMaria333):

Daca nu s-a schimbat pana la varsta asta, e clar. E normal sa te aperi, dar jignirile nu par sa aiba efect din ce spui tu.
In link e o carte despre personalitatile dificile. Ar fi o lectura buna. La final sunt cateva recomandari pentru a evita conflictele: http://www.101books.ru/......ferite-pdf
Nu vad asta o solutie stralucita, insa daca tatal tau te loveste il poti ameninta cu politia. Stii, mama ta ar trebui sa discute cu tatal tau despre certurile din familia voastra. De la ceva (ex: bani) pleaca discutiile. Nu cred ca tatal tau devine enervant fara motiv. Evident, o persoana agresiva porneste cearta si de la cel mai nesemnificativ lucru. Gandeste-te ca trebuie sa iti controlezi nervii, altfel o sa te stapanesti cu greu sau deloc in anumite situatii sociale.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Cu executarewinking.

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Gen Ceaușescu și Elena ce ar mai fi fost laughing ce vremuri... Îți spun eu că tipa asta e mai normala că mulți de pe site, e o fata ok cu care ai ce vorbi. Daca era așa mă injurabsi pe mine da o răspuns foarte politicos cum rar am mai văzut, am rămas surprins de politețea ei.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Ce vremuri ar fi fost, tovarase laughing rolling on the floor!
Culmea este ca altii o condamna tot pe ea... este ok, nu intra in categoria senililor care se mai gasesc pe aici. Ti-a raspuns normal, a reactionat bine, altii de aici te baga in seama cu prostie si fara sa aiba legatura cu tine deloc.

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Rar mai vezi empatie in ziua de azi.
Nu e ok sa ii spui nimănui problemele tale uită rezultatul mai bine tii in tine greu mai găsești un om valoros caruia sa ii spui problemele tale fara sa audă și alții.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Cam asa este...
Normal ca nu este ok, altii cand te vad slab te calca in picioare de cele mai multe ori. Il gasesti greu in societatea aceasta anarhica, dar daca nu il vezi, nu inseamna ca nu estewinking.

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sau găsit toți să facă pe judecătorii ..halal mentalitate, in loc sa ii de-a un sfat. E ușor să arunci cu pietre când nu ești în pielea altuia. La asta suntem campioni

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Ei sunt oameni de balcon, au mintea odihnita si cand vad asa ceva intra in panica si comenteaza "urat" rolling on the floor. Este mai usor sa iei piatra de langa tine si sa arunci, decat sa te duci sa il ridici pe om. Campioni numai la dracii cand vine vorba de psihic laughing...

| cristimihailov a răspuns:

Sa fii cum esti e o alegere.

Ca orice alegere, vine cu oportunitati si cu riscuri.

Cum ti-ai dat seama, tu vei plati pretul inzecit.

Poti sa gasesti scuze, si alte solutii si motive, dar la final tu iei decizia aceasta, de a yipa, vorbi urat, etc.

Personal eu nu m-as atimge de tine. Dar sunt altii in genersal "sclavi" care apreciaza aceste lucruri.

| MaryMaria333 explică (pentru cristimihailov):

Te crezi tu mai perfect? Uite ca nu e asa, iti spun eu, suntem oameni, fiecare are cate o parte rea. Ia aminte la ce ti'am zis. Din partea mea atinge'te de cine vrei, nu te tine nimeni cu cutitul la tampla, nu te fura nimeni, dar fara pata nicicare.

| MaryMaria333 explică (pentru eckblume):

Daa or mai dezbatut aceleasi probleme de n ori, dar tot el se gaseste sa se victimizeze! Nu tine cont ca o femeie nu trebuie lovita, e in stare de orice. In cei 20 de ani de casnicie a ranit'o fara masura. E foarte greu, crede'ma sad

| MaryMaria333 explică (pentru Celcestietot):

Aia cersesc atentie, isi incearca norocul cu fiecare facand misto de ei ca asa e tehnica lor de a se baga in seama.
Dar uite ca mai sunt si persoane de treaba!

| MaryMaria333 explică (pentru Bruno92):

Corect! Pot sa spun ca eu am patit'o de n ori pe pielea mea si am invatat din experienta asta ceva, cu niste persoane care aparent pareau de treaba....pana nu le'am demascat. De'asta zic, sa va cautati prieteni care sunt trup si suflet pentru voi, sunt sinceri, nu numai va piaptana ca pe la spate sa arunce cu vorbe in toate partile. Eu nu oblig pe nimeni sa aiba incredere in mine, daca vrea sa imi spuna sa imi spuna, daca nu sa tina pentru ei.

| MaryMaria333 explică (pentru Bruno92):

Aaa da, mai stiu faza aia de atunci, ai vrut sa ma testezi ))) Dupa, eu parca te'am pus sa imi spui in detaliu ce si cum, dar am vazut ca nu mi'ai facut o gluma cu rautate, ci doar ca sa vezi ce reactie am happy

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Sunt constienta ca gresesc uneori, mai incerc sa ma controlez odata, de 2 ori, spus pe cale amabila, dar cand vad ca nu termina apai oricine ar iesi din tatani!

| MaryMaria333 explică (pentru Celcestietot):

Minte odihnita de la ce, poate de la pre mult somn? laughing

| Bruno92 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Deși nu te cunosc, am un feeling că ești mai de încredere decat 85% de pe situ' asta. Și eu mi am spus problemeje și acum regret cu atât mai rău e că erau prieteni cu care am copilărit. Este foarte dificil sa mai întâlnești persoane ok și prieteni adevărați fara interese trăim vremuri apocaliptice. Daca ii spui unuia problema ta, afla 50, de la acei 50 afla 300 dau in ex cam așa stau lucrurile in ziua de azi, trebuie testați this is the ideea. Atenție! Din auzite și medici psihiatrii îi vorbesc de rău pe pacienți, deci daca medicii au un asemenea caracter imaginează ți ce vremuri trăim, unul o pus o întrebare că părinții îl bârfesc la oaneni că e bolnav psihic deci nu generalizez da mare grija cui ii spui problemele fiindcă așa cum spui tu pe fata îți zâmbește și pe la spate te vb de rău.

| Bruno92 a răspuns (pentru MaryMaria333):

rolling on the floor

| Bruno92 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Asta este :*

| MaryMaria333 explică (pentru Bruno92):

Trebuie sa cunosti persoana, sa o testezi cu lucruri mici ca sa iti faci o idee. Bun. Or dat aia din casa niste chestii care cineva o avut TOATA INCREDEREA si buna-credinta sa nu le divulge. Intrebarea e daca s'or gandit vreo secunda cum roata se intoarce? Cand le va veni randul, daca au minte, isi vor aminti de greseala de candva, ca nu sunt oameni de baza. Eu una f prost m-am simtit cand am fost divulgata, culmea, am intrebat de ce a facut asta, dar nu o recunoscut un cuvant. Bun, nu te fortez sa recunosti frate, dar odata ce am muscat'o, nu mai putem fi apropiati ca inainte! Si nu mai vorbim decat strictul necesar.

| Bruno92 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Mie care mi-au greșit am rupt legătură definitiv, trebuie sa învățăm din greșeli cam asta e. Genul acesta de persoane nu ar merita nici să ii saluți pe strada.

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Așa este, am scris asta este scuze rolling on the floor

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Warning! Pseudoprietenii dăunează grav sănătății! Ugly animals

| MaryMaria333 explică (pentru Bruno92):

Se mai intampla. Atata bai sa fie happy

| Bruno92 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Eh, experientele tale sunt nesemnificative, daca ți le spun pe ale mele... De aceea am rupt legatura de ei. Nu m-am luat după instinct și am pățit o. Uneori stau să mă gândesc dacă e să mă răzbun dar asta ar însemna să fiu ca eu

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Ca ei*

| Celcestietot a răspuns (pentru MaryMaria333):

Nu au abilitati de comunicare, trist sad...
Mai sunt si persoane ok, cum sa nu happy!

| Celcestietot a răspuns (pentru MaryMaria333):

Oameni "sensibili" de parca nici nu au trait la noi pe planeta, parca ei nu sunt de aici laughing. Se poate si de la mult somn, au dormit o viata si s-au trezit la intrebarea ta cum ca tu ai fi problema rolling on the floor.