| mihai5 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare cam absurda poate. laughing Se poate ca un barbat si o femeie sa traiasca impreuna, sa faca copii etc fara cununie civila? Ma refer daca e legal?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si conform carei legi concubinajul este ilegal... sunt foarte curios

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De ce ar fi ilegal? laughing

mira
| mira a răspuns:

Cei doi nu formeaza o familie oficiala.Totusi societatea accepta acest mod de viata.De ex.Parintii scriitorului Marin Preda nu au fost casatoriti.Copiii. lor habar n-aveau de lucrul asta.In prezent exista multe cupluri cu copii care resping ideea unei casatorii oficiale-Mircea Badea, Dan Bitman, Dan Diaconescu. Obligatiile de parinte trebuie indeplinite si in acest caz.

| mgtow a răspuns:

Nu e normal pentru dumnezeu dar legal este

Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste concubinaj si este absolut legal. Oricine are dreptul sa stea impreuna cu oricine.
Doar ca, conform legislatiei din tara noastra, concubinajul nu echivaleaza cu casnicia. Una din consecinte este mostenirea in cazul decesului uneia din parti. In acest caz celalalt nu mosteneste, doar copii comuni recunoscuti, daca sunt. Evident, daca exista testament, atunci mostenirea se poate transmite la orice alte persoane, daca le accepta. De asemenea si rudele apropiate mostenesc, dar partenerul/a din concubinaj nu prea.

Mai sunt si alte diferente fata de casatorie legala, care pot fi mai mult sau mai putin folositoare, dar concubinakul nu este in nici un caz ilegal.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu e legal, acesta se numeste concubinaj.

| suntserios a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Si conform carei legi concubinajul este ilegal... sunt foarte curios

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este perfect legal!
In ziua de azi poti alege sa nu te casatoretsi niciodata, chiar daca vrei sa traiesti impreuna cu acea persoana si sa aveti copii impreuna.

| August99 a răspuns:

Normal ca poti.

| aCek1ng a răspuns:

Practic nu sunt o familie.

| suntserios a răspuns (pentru aCek1ng):

Vrei sa zici teoretic, ca practic nu foia aia data de primarie face o familie

| Ecaterina2016 a răspuns:

Este foarte legal și nu are nimeni dreptul sa te oblige sa te căsătorești dacă vouă ca si cuplu va este bine asa.Relația complexa dintre 2 oameni ce se iubesc, nu este definita de o foaie de hârtie. Nu contează ca cei din jur invoca o "miralitate" ipocrita...important e ca voi sa va înțelegeți.

| Tpuist a răspuns:

Da.

| ALOALO123 a răspuns:

Nu sunt specialista dar am o prietena. mama ei a divortat sidupa si-a gasit pe altcinev. Ei nu sunt casatoriti dar au o fetita deja de un 1 si jumjumatate. Eu nu stiu daca e legal dar banuiesc ca da.