| Kiduuuu1445 a întrebat:

Cum as putea sa-mi fac parintii sa-mi dea mai multa libertate? Adica stiu ca prea multa libertate strica. Sunt constienta. Nu zic sa ma lase sa fac ce vreau, dar ...ma rog, ei sunt prea de tot. Afara am voie doar sambata si duminica ( nici o problema pana acum ), dar am ora stricta de venit in casa. La 16 30. Ieri am intarziat 10 minute si sunt pedepsita doua zile. Bani la scoala nu primesc decat doi lei pe zi. Si in week-end deloc. De la scoala scap la 18. 50 si trebuie sa fiu acasa la 19.05. Daca intarzii 5 minute incep certurile si chestiile de genul : golanca, incapabila etc etc. Invat bine. Nu am voie sa aduc prieteni acasa ( ma refer la amici ). Ma controleaza la fiecare chestie. Nu stiu deloc sa vorbeasca cu mine. Daca sunt suparata si ma intreaba de ce si nu vreau sa le raspund imi spun ca sunt copilul lor si ca atata timp cat voi trai sub acoperisul lor le spun tot etc. Eu sunt destul de deschisa cu ei, dar ei, se comporta aiurea cu mine. De fapt, vorbesc doar de mama mea. Tata e mai bun. Stie ca pot sa iau decizii si singura, ca am nevoie de putina libertate. Dar daca fac ceva gresit imi explica frumos si nu mai fac. Pentru ca eu fac cele mai multe greseli fara sa vreau. Dar mama, in schimb, daca fac vreo greseala cat de mica, incepe cu certuri, bataie si pedepse. Help me please! Astept raspunsuri cat de repede si multe!

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Probabil mama ta e genul de parinte care, in dorinta de a-si proteja copilul, a facut din asta o obsesie care pe tine nu te ajuta cu nimic, din contra, iti dauneaza. S-ar putea ca din cauza reprosurilor continue, sa ajungi sa nu mai ai incredere in tine, in deciziile tale, sa ai impresia ca tot ce faci e gresit.Eu zic ca daca poti, fa-ti parintii(in special mama) sa accepte sa mearga impreuna cu tine la un psiholog (chiar cel al scolii) si sa vorbesti acolo despre ce nu-ti convine tie la parintii tai si ei sa faca la fel. Poate astfel veti ajunge sa va cunoasteti reciproc mult mai bine si sa va intelegeti nevoile.Cred ca esti si tu constienta de faptul ca spunandu-ne noua problema ta, nu poti face mare lucru, decat poate sa scapi de anumite frustrari, sa te descarci, dar daca vei incerca sa pui in aplicare singura sfaturile noastre, s-ar putea sa nu dea roade, pentru ca din cele spuse de tine, cel mai probabil parintii nu au incredere in tine. Ori ai facut tu ceva in trecut, ori pur si simplu e vorba de ce am exemplificat mai sus, in legatura cu protectia obsesiva. Eu zic sa incerci sa-i explici mamei tale (oricat de greu ti-ar fi) ca nu te ajuta cu nimic daca te cearta, te bate, te pedepseste, ca traim intr-o societate care se presupune a fi moderna si care e bazata pe alte standarde de viata, mult diferite fata de cele de dinainte de '89...sau pur si simplu spune-i ca ai nevoie de o mama, nu de un dictator, un persecutor, o mama care sa-i fie alaturi si sa o sprijine in situatiile cele mai grele si s-o mustreze calm cand greseste, care sa-i explice ce alegeri trebuie sa faca in viata si cum poate afla care este decizia cea mai buna. Daca tatal tau este mai usor de imblanzit, spune-i si lui sa trateze cu mama ta, poate cu el vorbeste mai deschis, s-ar putea ca pe tine sa te considere prea mica pentru a lua decizii sau pentru a purta o discutie matura... altceva nu stiu ce ai putea face. Eu sper din suflet sa se amelioreze situatia de la tine de-acasa si sa vii sa ne spui ca te intelegi bine cu ai tai. happy
Poate e de vina adolescenta...:d

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incearca sa te apropii mai mult de mama ta, cere-i sfatul atunci cand ai nevoie, povesteste-i unele intamplari de la scoala, stai in bucatarie alaturi de ea sa o ajuti la treburile gospodaresti (si asta e o apropiere), pregatiti masa impreuna, ajuta la stransul mesei, sa vada ca are in tine un ajutor si poate atunci isi va schimba atitudinea fata de tine.

| Anca a răspuns:

Mama ta are o problema, sincer.
Sufera de mania persecutiei!
Eu zic sa ti-l faci aliat pe tatal tau si sa incerci sa te apropii de el mai mult, sa ii povestesti mai multe a. i. sa vada ca se poate avea incredere in tine. Oricum parintii tai ar trebui sa discute despre felul in care te educa, pentru ca tatal tau trage hais, mama ta cea. Adica stanga si dreapta!

| adelutza_9680 a răspuns:

Mamele sunt mereu mai''protectoare''decat tatii.Incearca sa te apropii de ea.Doreste sa te protejeze, dar din pacate a facut o obsesie din asta.Incearca sa vorbesti cu ea, cat mai deschis, daca nu se poate, mergi la un consilier(si tu si mama ta). Bafta!

| Aliyaa a răspuns:

Ajuto pe mama ta in treburile casnice, dovedeste i ca poate avea incredere in tine, fi mai responsabila si atunci sigur iti va acorda mai multa libertate!winking sper ca te am ajutat!

| alex2009 a răspuns:

Parinti tii da Dumnezeu, nu tii alegi tu. cred ca te tine sub observatie ca sa nu o iei pe vreun drum gresit sa o faci de ras(stii cum e proverbul. Stie tot satul si nu stie barbatul)mama vrea sa faca din tine o intelectuala si totodata sa se si mandreasca cu tine ...mai mediteaza la ce ti-am scris. succes

| th3mirr0r a răspuns:

Hmm. eu sunt totusi de parere ca mama ta si-a facut o semi-obsesie cu grija ceea happy; da' oricum, chestia e ca daca toate astea se intampla, cu un rost, se intampla; astfel, tu de aici inveti pentru mai tarziu; na.acum trebuie sa rabzi si sa vezi lucrurile din alta perspectivawinking chestia e ca mai tarziu, cand ai sa ai copii, o sa le arati poate libertatea pe care tu nu ai avut-o. o semi-libertate, uneori, e de prisos; da parerea mea e ca sa analizezi si tu lucrurile altfel. poate astfel, ajungi sa cunosti temerile mamei tale, si imediat ce ai sa o asiguri ca va fi totul bine, cred ca o sa renunte la astfel de comportament vizavi de tine [asta daca nu cumva, asa e natura ei, exigenta]; crezi ca daca incerci ca sa o inbunezi, schimbi ceva?winking

| luuu :) a răspuns:

Deci in primul rand dupa mintea mamei tale ea tear tine intr-o cutie inchisa fara vreun contact cu lumea de afara ca sa nu faci ceva. trebuie sa ii explici ca e prea stricta si sa ii demonstrezi ca poate avea incredere in tine. ea poate isi zice ca avai cum sa o las pe fata mea afara ca poate o calca o masina sau o rapeste cineva. demonstreazai ca sti sa ai grija de tine si singura. mai spune-i si tatalui tau sa te ajute spunandu-i mamei tale ca e prea exagerata. iti urez mult noroc si ai grija de tine copilashulehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ii inghenunchezi in fata lor si te faci ca plangi

| adamrazvan a răspuns:

Doi lei este bine am si eu o sora care este exact ca tine si are 18 ani si imi vine sa o mananc ca este inconstienta consecintele vieti.am trecut prin multe si mama mea la fel o mama vrea o fata model si sa nu fie luata de langa ea se simte singura cand fat nu este acasa deci ascult-o pe ea si ai sa ajungi bine credeama.asa sunt fetele cu tati se inteleg mai bine dar noi baieti cu mamele asta este

| ileanapomorin a răspuns:

Salut uncopilash citi ani ai tu. eu tiam citit scrisoarea ta. dar mama ta sagindit cind te mariti tot asa va striga pe tine, imi pare rau de tine dar eu iti scriu ceva mai bine. cautal pe dumnezeu cred ca e mai bine asa pentru mama ta