| Alexandra_3626 a întrebat:

Ma aflu intr-o situatie destul de urata spun eu, in primul rand nu ma mai inteleg deloc cu parintii, imi reproseaza orice, primavara viitoare trebuie sa dau examenul si parintii mei in loc sa ma incurajeze imi spun ceva de genul"Oricum imi imaginez ca o sa vii cu o nota de aia de nu te primesc in niciun liceu" sau "o sa ajungi in cel mai slab liceu". Nu spun ca invat perfect insa am medii peste 9 la scoala si eu cred ca voi putea sa intru la ce liceu vreau.In plus, daca intarzii 5 minute acasa imi fac scandal toata seara.Si daca incerc sa le explic ca pe altii ii lasa si mai mult si pe mine ma cearta daca intarzii 5 min imi spun ca eu nu stau asa aproape de ei si asa mai departe, de parca eu as fii de vina.Practic nu ma lasa sa fac nimic singura sau fara o persoana in care au incredere si sa aiba peste 18 ani.Intrebarea care vreau sa o pun este ce as putea face sa nu mai fie asa? Cateodata ma gandesc chiar ca ei nu voiau sa ma nasc si de aia se poarta asa cu minestraight face.

Răspuns Câştigător
| Scândură a răspuns:

Buna! Nu, nu gandi niciodata asa, de unde stii ca nu te-au dorit? Nu trage concluzii fara sa ai dovezi.
In al doilea rand, faza cu descurajatul la examen au facut-o si ei, eu m-am enervat si am invatat super mult, sa le demonstrez ca nu au dreptate si am sa iau nota mari de pot sa intru unde vreau! Asa am facut, am luat note mari si surpriza, mi-au zis ca s-au comportat asa ca sa ma motiveze sa invat, ca stiu ei ca eu sunt incapatanata! Deci s-ar putea ca si la tine sa fie cazul, in fine, nu te lasa descurajata, stii si tu ca ei doresc sa iei note mari, poate nu au incredere in tine. Roaga-i frumos sa nu te mai descurajeze, poti sa spui ca daca ei asa considera, asa o sa faci si o sa iei nota mica, ca doar asta iti repeta intruna(a mers la mine, da tu ai grija sa inveti)
Cat despre iesitul afara, asta arata ca isi fac griji in privinta ta, ca le e frica sa nu patesti ceva, oi fi tu mare, dar tot copilul lor mic si vulnerabil ramai. Isi fac griji pentru, tine, de asta te cearta daca intarzi sau nu esti cu un adult pe care il considera mai matur, sa te supravegheze. Intradevar, asta denota ca nu prea au incredere in tine, dar poti sa rezolvi chestia asta printr-o conversatie cu ei!
Iai si vorbeste cu ei, spune-le tot ce ai pe suflet, toate intrebarile care te framanta, de ce te descurajeaza? de ce au asa o impresie? de ce nu te lasa singura pana mai tarziu? Sa vezi ce bine te vei simti dupa ce vei spune toate aceste lucruri, si crede-ma, ei sunt in masura sa iti raspunda la intrebari si sa-ti explice, nu noi care nu ii cunoastem si nu stim motivele pentru care fac asta.
Asa ca ia-ti inima in dinti si roaga-i sa puratati o discutie sincera! Sa vezi cum lucrurile se vor rezolva!
Iti urez multa bafta!

10 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Buna! trebuie neaparat sa vorbesti cu ei! spune-le(nu tipa la ei,vorbeste normal) ca o sa ai grija sa nu mai intarzii acasa, ca esti in siguranta in oras, ca ai note bune(daca nu te cred arata-le) si sa aiba incredere in tine pentru ca esti mare si te descurci. sper sa iti fie de folos acest sfat.Suces!

| Neimportant a răspuns:

Bună, Alexandra!
Ei îţi vor binele de aceea se comportă aşa cu tine. Şi eu când eram de vârsta ta tot aşa mi se întâmpla. Ai 3 modalităţi:

1)Vorbeşti cu ei şi le spui ce te nemulţumeşte (dacă nu vor să te asculte îi laşi în pace. nu are rost să vorbeşti cu pereţii şi dacă te ascultă le explici mai uşor să poată să înţeleagă)

2)Înveţi mai mult să intri la un liceu bun şi să le spui în faţă că s-au înşelat când au zis că nu o să intri şi că o să vii cu o notă mică.

3) Îi ignori, e mai bine aşa. sau le spui să te lase în pace că te-ai săturat.

Numai bine!

| RoXxy a răspuns:

Daca nu isi doreau ca tu sa te nasti nu te faceau, sau acum erai la lelentz(casa de copii). Poate ai tai au ceva probleme si is stresati si din aceasta cauza se cearta cu tine fara motiv. Incearca sa comunici mai mult cu ei fara sa fi nepoliticoasa, discutati calm cand ii vezi ca s-au potolit spiritele.Succes!

| DoarImpreuna a răspuns:

Parintii hiperprotectori.

In primul rand felicitari Alexandra pentru rezultatele bune la scoala, sunt convins ca si examenele de la anul le vei trece cu brio. Bravo tie, asta inseamna ca poti, ca esti in stare, ca ai potential.

Cat despre protectia ta si intarziatul trebuie discutat cu ei direct eventual sa ii rogi sa mearga impreuna cu tine la un psiholog care sa va ajute sa va intelegeti. Nici nu iti inchipui cat de mult poate ajuta asta.

Daca nu voiau sa te nasti te lasau sa faci ce vrei, nu le pasa de tine. Mai degraba e o demonstrare a contrariului, au dragoste, le este frica sa nu te piarda si actioneaza instinctual nu rational. Parintii tai pot fi invatati sa relationeze cu tine.

Succes pe mai departe.

| Karinakari99 a răspuns:

Caută un moment bun, când părinţii sunt într-o dispoziţie bună şi vorbeşte cu ei! O să înţeleagă.Nu te gândi la faptul că ei n-au vrut să te naşti.

| Adrianetc a răspuns:

Draga Alexandra, te inteleg perfect, mi se-ntampla exact la fel, mama imi zicea la fel, ea spunea asa ca sa ma ambitionez si sa invat mai bine ca sa ajung la un liceu bun, insa daca nu iti incurajezi nici macar fiul... eu am invatat sa nu o mai bag in seama si sa ma incurajez singur, intr-adevar, atunci cand esti incurajat te simtit mai puternic insa tu trebuie sa faci totul pentru a ajunge cineva.Chiar daca au vrut sa te nasca, chiar daca nu au vrut si au facut asta din greseala, tot parintii te iubesc cel mai mult, insa, daca se comporta mai urat cu tine nu e din cauza ta, e din cauza lor, vin obositzi si tristi de la munca saturati de viata asta grea, nu mai au timp de tine,

| TuningPhotoshopX a răspuns:

Parerea mea e ca adevarul e la mijloc.Iesirile lor pot avea si alte cauze care se sparg in capul tau.Ai mei se certau iar mama se razbuna pe mine, tatalui meu nu-i trebuia multe motive sa ma bata.Dar partea mea de vina o recunosc si o accept abia acum la 32 ani cind eram de virstata asa ziceam si eu.Capata incredere in tine fii cuminte si nu intra in anturaje dubioase (tata daca ma batea bine cind m-a prins cu tigara azi ii multumeam.dar el n-a zis nimic)pe care tu le crezi normale.Greselile copilariei le constientizam abia la maturitate.

| TheExpert01 a răspuns:

Stiu ca suna stupid dar fac asta pentru tine pentru binele tau cu toate ca tu crezi ca ei te urasc ei te iubesc mai mult decat crezi tu te cearta intruna deoarecem vor sa devii ceva in viata si cand vei fii om mare le vei zice:mama tata va multumesc ca ati fost asa de duri cu mine funda? si sper ca team lamurit

| Clauditsaaaa a răspuns:

Heii. Nu mai e ceva anormal pentru noi adolescenti nu se inteleg cu parinti, relatiile parinte copil se strica in perioada asta. Stai de vb cu parinti tai explica-le ca nu mai esti un copil de 2 ani in care sa face totul ca ei si mai ales daca vrei sa faci ceva trebuie` sa stea cineva cu care auu ei incredere... ei spun ca incearca sa te protejeze si cu sigurantsa poate asta si ti-ar spune. dar ei nu-si da seama ca pe tine te afecteaza acest lucru. Ar trebuii sa iti acorde putina incredere si va vedea ca nu`i vei dezamagii. Take care :*. Bye.; o3

| iasmina_1039 a răspuns:

Eu te incurajez foarte mult chiar mult