| Georgiana_Bianca_1997 a întrebat:

Salut.Am si eu o intrebare, sotia mea este insarcinata in 5 luni, si as vrea sa plec in uk pentru a ma stabili acolo.Vreau sa stiu daca primesc beneficiile de acolo din moment ce o sa le fac acte acolo si asta daca ar merge dupa ce va naste in tara. Vreau sa mai spun ca primeste si ajutor de cresterea copilului in tara.Multumesc,astept raspunsuri din partea celor ce au fost in situatia mea.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De beneficiile din UK, beneficiaza doar cei care au cetatenie englezeasca!
Iar tu, doar ca salariat legal, poti beneficia de cateva din benefiicile respective, dar daca nu sunteti cetateni englezi, nu beneficiati de nimic acolo.
Daca nu esti angajat legal si nu platesti taxe la statul englez, nici tu nu poti beneficia de nimic, acolo.
Corect, ca cetatean roman, ai beneficii in tara ta!

| Georgiana_Bianca_1997 explică (pentru Violleta2022):

Ms,am pe cineva acolo si imi spune mereu ca primesc beneficii odata ce ajung acolo si fac acte copilului, asta însemnând in jur de 500 lire pentru chirie plus vreo 200 alocația copilului. Sa nu înțelegi gresit, dar sunt importanți pentru a ma descurca acolo.mulțumesc

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Chiar daca ai norocul sa dai peste un roman in situatia ta, este putin probabil ca legile din UK sa ramana aceleasi dupa iesirea acestei tari din UE!

| Stell99 a răspuns:

Deci tu vrei sa iti creasca tie englezii odraslele pentru ca tie iti place?