| Adecoo a întrebat:

Salut, am si eu o întrebare!
Sunt casatorit si am o fetita de o luna cu soția mea, acum amanta mea este însărcinată, daca vreau sa recunosc copilul pot avea vreo problema pentru faptul ca sunt casatorit cu altcineva, sau soția mea ma poate împiedica cumva sa recunosc copilul?
Si cam ce acte imi trebuie ca sa recunosc copilul?
Multumesc, astept răspunsuri serioase va rog!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sotia stie ca amanta este insarcinata? Poate infiati si copilul amantei.

| doctorandus a răspuns:

Nu, sotia ta nu te poate impiedica. Daca insa mama (gravida) are sot, va fi recunoscut automat de catre sotul ei.

| romeo78 a răspuns:

Recunoașterea copilului presupune ca în momentul nașterii, împreună cu amanta, când copilului i se face certificatul de naștere, veți fi trecut la tată. Problema va fi la numele de familie.
Dacă amanta va dori pe certificatul de naștere, numele de familie al său sau al dumneavoastră.
Oricum, indiferent dacă vă va trece sau nu pe certificatul de naștere, oricând din momentul nașterii vă poate cere pensie alimentară pe cale amiabilă, printr-un notar, eventual sau prin proces de paternitate.
Oricum, ținând cont că aveți soție, cu o fetiță de o lună, există riscul de a vă trezi cu un divorț și o altă pensie alimentară și eventual, nici amanta, știind că având familie, ați călcat strâmb în căsnicia actuală să nu își dorească a face o familie împreună, chiar dacă veți rămâne singur.
Deci, problema este nu de recunoaștere a copilului, ci de a avea în următorii 18 ani legali de bani pentru pensiile alimentare și alte cheltuieli intervenite pe parcursul următorilor 18 ani! Succes!