| DonFabio a întrebat:

Salut, Am si eu un pui de bichon are 3 luni, are 3 vaccinuri făcute si mai am unul de facut, i-a dat veterinarul o pastilă de limbrici si a 2 zi ( adică acum 3 zile ) l am observat ca nu mai mănâncă, Ca vomita spuma albă și a făcut diaree urât mirositoare, i-am făcut test si Are pavoviroza, i-a făcut astăzi 6 injecții, el doarme, vomita si a facut c*** ceva gen gelatina cu sânge transparent foarte putin, acum doarme si isi schimba locul mereu e moleșit, își va reveni?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi cu el la veterinar ca poate avea reactii adverse, faptul ca nu mai manincă este un semn de alarmă poate murii oricind.

| TurkuNellu a răspuns:

Sărăcuțu... Și eu am tot Bichon femela 1an 6 luni Nu e-am făcut nici un vaccin și nici nu o s-ai fac. Mi sa întâmplat si mie. Îmi zicea doctorul ca are lepilepsie. Asa îți va zice și ție dacă zici ca vomita spuma. Sa ști ca problema e ce tip de mâncare mănâncă. Nu-i ma da toate rahaturile ce zice veterinarul. Veterinarul îți spune ca are multe doar ca să-și vândă farmecurile. Oprește te rog și nu-i mai da mâncare de câini pentru nu-i face bine. Sfatul meu e fai mâncare în casă. Asculta bine.: Fierbe orez bagi putin ulei, morcov razalit, câteva grăunte mâncare de barboncino putina vegeta delikat și brânză razalit de oaie. Fierbele toate împreuna. Nu lasă să fiarba orezul la maxim. Probează la dinte sa fie fiert pe jumate. Pai când ai luat de pe foc Adaugă brânza. Îi dai sa mănânce ușor cu mana câte puțin. Nu-i mai da apa de la robinet. Dai sa mănânce 3-4 ori pe zi. Orezul o să-i oprească deareea Cățelușa mea nu a mai avut probleme. Termină cu veterinari di merda că-ți omoară cățelul. Nu schimba mâncarea timp de o lună își va revenii cam în 2 zile. Când vezi ca, Cățelușul ține coada sus înseamnă că și-a revenit. Când cade bolnav va lăsa mereu coada jos. Atunci sa îți dai seama ca e ceva cu el. Mâncarea lui e doar Royal Canin pentru. Barboncino. Vezi sa nu-i mai da ce zice veterinarul. Aaaa uitasem ia de la farmacie doar pastile pentru dearee o jumătate pe zi. Numai dacă scoate apa pe fund. Pai te oprești dacă face normal ca îl ajută orezul. Tine-ma la curent dacă vrei. E-mail nellonellone72@gmail.com Ciao și numai bine.

| TurkuNellu a răspuns:

E chiar cățelușa ce o am la profil. Sunt mândru de ea. Apropo problema ce o ai tu am avut-o tot atunci când avea 3 luni. Se cheama Maya si are 1 an jumate. Trimite-mi un email. Ca sa îl ți bine și sănătos. Nu sunt doctor dar ma pricep cu câini. Am mai avut un Bichon 19 ani a trăit. O singura data a făcut bronhita la plămâni din vina mea ca i-am dat înghețată de mâncase prea repede și a iesit în soae. I-am facut aerosol cu medicine recomandate de farmacist, băgate in masca pe bot dar l-am pus pe picioare și asa murise de bătrânețe nu bolnav. Ne auzim dacă vrei. Trimite-mi un email și spune-mi ca ești de pe TpU pentru cățel. Ciao