| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am un prieten cu care vorbesc în fiecare zi la telefon. Și în povestea asta mai apare o fată supeeerbă pe care o iubesc foarte mult, dar ea este în relație cu altcineva...
În primele două dăți în care am făcut eu și prietenul meu conferință cu ea a răspuns și a fost raiul pe Pământ. A treia oară ne-a amânat, zicând că trebuie să facă nu știu ce exerciții la engleză, apoi nu ne-a mai răspuns în următoarele săptămâni/luni. (am impresia că a intrat după ce și-a făcut exercițiile, dar asta contează mai puțin).
Până acum am sunat-o de suficiente ori ca să îmi dau seama că nu îi place să vorbească cu noi. (cu mine vorbește în particular).
Deci la nivel rațional am înțeles că nu îi plac conferințele în acest format, dar când prietenul meu îmi zice să o sun, eu îi spun că este clar că ea nu "ne vrea" ca și parteneri de conversație și sper să insiste. El o face. Eu îmi pierd liberul arbitru și fac ce m-a rugat, ca să văd că iar nu răspunde și apoi să mă simt prost că iar am înnebunit-o cu telefoanele a n-a oară. Cum aș putea să gestionez mai bine situația pe viitor?

1 răspuns:
| Vântulalb a răspuns:

Sa renunti la acele "conferinte". Ori chiar nu are timp pentru ca invata, ori nu-i plac subiectele discutate.