| USAcaliforniaTHX a întrebat:

Salut anonim, sunt baiat 21 ani si am cunoscut o fata mai mare ca mine, ea are 25 ani. Ambii suntem din R.Moldova am stat cu ea 4 zile(in Moldova) dupa care am venit in Ro, vorbeam doar pe net. Totul bine si frumos pana cand eu am inceput sa am dubii in privinta relatiei noastre (mentionez ca vinovat sunt eu si recunosc nu eram pregatit pentru o relatie serioasa ). In fine si-a dat seama ca nu mai merge ca la inceput, ca incepusem sa fiu mai rece de pe zi pe zi, pana cand a zis ca nu poate sa reziste asa si sa incerc sa ma schimb spre bine dar eu eram 50/50 vorba aia baiat prost. De la inceput a fost tot ok, nu aveam sentimentul ala de regret, nu ma simteam vinovat dar iata ca de acum o luna in fiecare zi ma gandesc la ea, de fiecare data cand aud la radio piese de dragoste automat imi aduc aminte de noi si imi e foarte greu sa continui asa, nu e clipa sa nu ma gandesc la ea sau la noi si in special la greselile pe care le-am facut. Vedeam zi de zi cum tinea la mine din ce in ce mai tare dar eu am dat cu piciorul.
Acuma vreau sa incerc sa vorbesc cu ea, poate imi mai da o sansa dar CEL MAI GRAV E CA MA SIMT VINOVAT DE CEEA CE AM FACUT SI NU AM CURAJUL SA-I ZIC.
Ajutaţi-ma va rog frumos cu nişte idei sau sfaturi cum sa imi refac din nou relatiea cu ea.

Mersi frumos.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi in fata ei si fa "mea culpa", adica cere-ti iertare pentru prostia ta.
Fetelor (si nu numai) le place daca li se cere iertare, considera un act de cavalerism, noblete.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa nu te mai minti atata, o relatie de 4 zile nu se poate numii relatie, ca cea virtuala nu se pune, nefiind reala.
Da-i pace, cautati-va parteneri locali si tariti o viata reala.
VInvatati sa traiti in realitate, nu prin teelfoane si emailuri, ca-i doar minciuna si nu este sanatoasa sau de durata.
Eu nu vad nici un viitor alaturi de aceasta persoana si cum nici relatia normal si de durata nu au fost, te sfatuiesc sa uiti de ea si sa-ti cauti pe cineva in apropiere.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce sa nu vezi un viitor in aceasta relatie? Daca oamenii se plac, pot continua sa se vada, sa vedem ce iese, nu vad unde e problema. Patru zile e deja de ajuns sa dea in gropi si sa schimbe prima impresie. A dat in gropi el si e si normal ca ea a renuntat, a vb pe net, s-au placut si urma sa continue in real.
Sa faca ce am zis si sa-i spuna si speram ca va fi bine. Merita incercat.
Daca el se purta okey, ramaneau impreuna si mai departe.
Ca asa incepe! Intai pe net, apoi te vezi in real x ore sau zile, apoi mai departe, e un drum normal.

Normal ca pe net incepe, ca nu ai cum sa cunosti omu din premonitii, dar se continua in real.

| Mosotti a răspuns:

Pai e simplu, spune-i ca ai gresit ca nu aveai minte, si ca acum ti-ai dat seama si ca nu vei mai face, sa-ti mai dea o sansa, vezi ce spune, daca iti mai da o sansa, ai noroc, daca nu, alta prietena, aia este. Unele gresesli nu se mai pot repara, dar sper sa nu fie cazul.
Ca un om destept recunoaste ca a gresit tocmai ca sa se indrepte, si sa vada celalalt ca si-a dat seama de greseala, ca sa-i mai acorde o sansa, deci nu simplu spui ca nu mai faci si atat, ca atunci nu va realiza ca ti-ai dat seama ca ai gresit, ci ca doar promiti aiurea in mod repetat ca nu vei mai face.

Deci ori ai curajul sa zici ce ti-am zis si ai sanse 50 % sa iti dea o sansa, ori nu ai curajul si ai sanse 0, iar apoi va trebui sa ai curajul sa-ti accepti lipsa acordarii sansei.
Adica tradus inseamna ca ori recunosti ca ai gresit sau nu recunosti.
Alegerea iti apartine!

Răspuns utilizator avertizat